mukaan kasteessa tullaan uskoon ja kaste uudestisynnyttää, ja pitkä lista muitakin asioita kasteen kerrotaan saavan aikaan. Näin mm nimimerkit Tapio522 ja AlpoAhola. Toisinajattelijat ovat kritisoineet tätä vastaan sanomalla, että pojat julistavat kasteen armoa ja kerran kastettu,aina pelastettu-oppia, johon lapsikastajat vastaavat että toki uskoon pitää tulla jos aikoo pelastua.
No nyt kysyn sitten vaikkapa Tapiolta ja Alpolta että kuinka monta kertaa ihmisen pitää tulla uskoon ja uudestisyntyä jotta pelastus olisi varma kun heidänkään mukaan tuo kasteessa annettu usko ei yksinään riitä?
Lisäksi haluaisin tietää mikä on luterilaisen käsityksen mukaan uskon kohteena, onko se kaste, jota monet ylistävät ja kiittävät kuin konsanaan jotain jumalaa ja joka käy ilmi siitä että lapsikasteessa saatu usko pitää aikuisena uskoa siten että on lapsena kastettu?
Kirkollisen
1
144
Vastaukset
Kysyt:
"No nyt kysyn sitten vaikkapa Tapiolta ja Alpolta että kuinka monta kertaa ihmisen pitää tulla uskoon ja uudestisyntyä jotta pelastus olisi varma kun heidänkään mukaan tuo kasteessa annettu usko ei yksinään riitä"?
---
Kuka pelastuu?
Mark. 16:16 Jeesus opettaa, että "joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen".
Jeesus puhuu tässä uskosta, joka on loppuun asti kestävää.
Samalla Hän tuo myös esiin sen, että kaste on välttämätön pelastukseen.
Kuka sinun mielestäsi on kasteen varsinainen suorittaja: ihminen vai Jumala?
Toisin sanoen, onko kaste vain ulkonainen tapahtuma vai sisältyykö siihen jotain hengellistä?
(Monethan opettavat, että kastajana on ihminen ja kaste on ihmisen teko.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62978
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla303896- 60780
- 55693
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k96613- 25592
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai46591- 57590
- 79564
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,13539