Kirkollisen

kasteteologian

mukaan kasteessa tullaan uskoon ja kaste uudestisynnyttää, ja pitkä lista muitakin asioita kasteen kerrotaan saavan aikaan. Näin mm nimimerkit Tapio522 ja AlpoAhola. Toisinajattelijat ovat kritisoineet tätä vastaan sanomalla, että pojat julistavat kasteen armoa ja kerran kastettu,aina pelastettu-oppia, johon lapsikastajat vastaavat että toki uskoon pitää tulla jos aikoo pelastua.

No nyt kysyn sitten vaikkapa Tapiolta ja Alpolta että kuinka monta kertaa ihmisen pitää tulla uskoon ja uudestisyntyä jotta pelastus olisi varma kun heidänkään mukaan tuo kasteessa annettu usko ei yksinään riitä?

Lisäksi haluaisin tietää mikä on luterilaisen käsityksen mukaan uskon kohteena, onko se kaste, jota monet ylistävät ja kiittävät kuin konsanaan jotain jumalaa ja joka käy ilmi siitä että lapsikasteessa saatu usko pitää aikuisena uskoa siten että on lapsena kastettu?

1

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyt:
      "No nyt kysyn sitten vaikkapa Tapiolta ja Alpolta että kuinka monta kertaa ihmisen pitää tulla uskoon ja uudestisyntyä jotta pelastus olisi varma kun heidänkään mukaan tuo kasteessa annettu usko ei yksinään riitä"?
      ---
      Kuka pelastuu?
      Mark. 16:16 Jeesus opettaa, että "joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu, mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen".
      Jeesus puhuu tässä uskosta, joka on loppuun asti kestävää.
      Samalla Hän tuo myös esiin sen, että kaste on välttämätön pelastukseen.

      Kuka sinun mielestäsi on kasteen varsinainen suorittaja: ihminen vai Jumala?
      Toisin sanoen, onko kaste vain ulkonainen tapahtuma vai sisältyykö siihen jotain hengellistä?
      (Monethan opettavat, että kastajana on ihminen ja kaste on ihmisen teko.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5389
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2052
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1494
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      109
      1321
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1316
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1107
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1093
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1020
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe