Kuoleman jälkeen on pimeää ja hiljaista...!
Life after...
Hiljaisuus
10328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juuri näin on, mutta vaan hetkisen.
Valo odottaa viedäkseen sielun henkimaailmaan.
Sielun kehitys on ikuinen.
Miten niin pimeää? Luuletko sinä että "pimeys" ja "valoisuus" ovat jotain maailman ominaisuuksia?
PIMEYSHÄN on tietoisen ihmisen tulkinta omista aistihavainnoistaan. Jos ei ole tietoisuutta, ei ole pimeyttä sen enempää kuin valoisuuttakaan.
Ja sama periaate hiljaisuuden kanssa.
Olet siis sitä mieltä, että kuoleman jälkeen tietoisuus säilyy ja koet pimeyttä ja hiljaisuutta?
sananvääntäjät vauhdissa :-)
Kuoleman jälkeen et koe enää mitään aisteillasi, mutta jotkut elävät tietävät, että olet kuollut. Pimeäähän siellä mullan alla on ja ainakin kuolleelle kaikki on hiljaista.
En pysty todistamaan, että kuolemanjälkeistä elämää ei ole, mutta todistakoon joku täysin luotettavasti, että sitä (elämää) on, siis kuollut herää henkiin (toinen taso tai jotain) tai että hänen sielunsa valitsee uuden kohteen tai jotain muuta.
"sananvääntäjät vauhdissa :-) "
No sulla ja muillakin loppuivat argumentit, ja tuolla hymiöllä luulet kuittaavasi asiat.
Se on aivan eri asia mitä elävät kokevat ja mitä kuolleiden sanotaan kokevan.
Oletko joku juoppo, joka ei tajua mitä kirjoitetaan?
ihmeen perusteella luokittelet minut juopoksi. Selvinpäin tässä nytkin ollaan koko viikonloppu. Ei silti, etteikö se joskus maittaisi, mutta asiaan... :-) ;-)
- ei tarvitse välttämättä olla juoppo ollakseen ymmärtämätön
- hymiöllä en kuittaa varsinaisesti mitään, vaan tuon esille tuntemuksesi jonkun toisen kirjoittaman viestin sisällöstä, mutta jokaisellahan on kuitenkin Suomessa uskonnon- ja sananvapaus.
Sinulla hyvät argumentit ovat kadoksissa. Turha kai tässä on kertoa mitä kuoleman jälkeen tulee olemaan, koska niin monet harhaoppiset uskovat oman elämänsä jatkuvan vielä jollain lailla. Kuollut ja kuopattu on ikuisessa unessa, kertoo Raamattu tai Koraani tai mikä/kuka tahansa jotain muuta.
Oletko ymmärtämätön, kun et kirjoitettua tekstiä tajua?
"[Millä] ihmeen perusteella luokittelet minut juopoksi"
Sehän oli kysymys. "Oletko...". Ei kysyminen ole luokittelua.
"Oletko ymmärtämätön, kun et kirjoitettua tekstiä tajua? "
En, kun minä tajuan kirjoitettua tekstiä.
tämä battle jatkuu...
No, miten ihmeessä tulit kysyneeksi, olenko juoppo vai en? Ei se kai välttämättä liity ymmärtämättömyyteeni näistä asioista...tosin uskon asioita ei tarvitse niin ymmärtää. Alkoholin käyttö -palsta pitäisi luoda sitten omana palstanaan.
Hyvä "heitto" kuitenkin ja sait minut siihen mukaan.
Kysyminen voidaan tulkita "luokitteluksi" joissain tilanteissa tai ainakin epäsuoraksi vihjailuksi tai sitten se on hyvä letkaus, jolla halutaan provo-pohjaa sekundäärisin argumentein.
Miksikö tulkitsin sen luokitteluksi? Koska sillä ei tämän palstan aiheen kanssa ole mielestäni kovinkaan paljon tekemistä.
Ei se mene ihan näinkään, vaikket ole niin väittänytkään:
juoppo = ei uskovainen
raitis = uskovainen
kuolema = ei uskovainen
ikuinen elämä = uskovainen
...myötää, että kysymys juoppoudesta oli asiaankuulumaton, kuten on moni muukin asia tällä palstalla.
Pohdin asiaa, miksi kysyin sitä. Tapahtumien kulku: Alkuperäisen viestin kirjoittaja kirjoitti aika lyhyen ja epämääräisen viestin. Oletin, että asiaa tarkastellaan kuolleen näkökulmasta, joten vastineessani tarkastelin asiaa kuolleen näkökulmasta.
SINÄ kuitenkin vastineessasi minulle tarkastelit asiaa triviaalisti jäljelle jääneiden elävien näkökulmasta:
"Pimeäähän siellä mullan alla on ja ainakin kuolleelle kaikki on hiljaista."
Jos elävä haudataan niin varmaan on pimeää, mutta mistä se pimeys sille kuolleelle tulee?
Tämä aiheutti minulle turhautuman ja verenpaineen ja aderaliinin nousun, ja hätäpäissäni kysyin kysymyksen "juoppoudesta". Kokemukseni mukaan heissä on paljon henkilöitä, jotka ymmärtävät väärin muiden tarkoituksia ja kääntävät niitä omien näkemystensä mukaisiksi.
rehdisti itsestäsi ja siitä miksi laitoit juuri sellaisen viestin. Se lämmittää!
Ajattelinkin, että juopot ihmiset ovat sinulle jokin "punainen vaate"...niin minullekin jollain tavalla.
mistäs sen tietää vaikka kuoleman jälkeen huomaa olevansa niin kirkkaassa valossa että häikäisee.
ja hirveässä melussa...
mistäs sen tietää...?