Vaihdetaan Lappi Karjalaan

Meille Karjala (suurin osa luovutettua Karjalaa Repolan ja Porajärven alueet) ja Venäläisille Lappi Kemin yläpuolelta alkaen. Noinhan se suunnnilleen menee.
4150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja rasistinen Ahvenanmaa pois!

Äänestä
  • Ahvenanmaa venäläisille -ja meille sopiva siivu karjalaa.

    Äänestä

Annetaan Ahvenanmaa asukkaineen Venäjälle. Otetaan vaihdossa Karjala. Perustetaan Lappiin itsenäinen saamelaisvaltio jonka pääkielenä olisi luonnollisesti saamen kieli. Saamelaisvaltioon kuuluisi koko Lappi, niin Suomesta, Ruotsista, Norjasta kuin Venäjästäkin.

Saamelaisvaltio pääasialliset elinkeinot olisivat todennäköisesti poronhoito, kaivostoiminta, kalastus ja turismi. Kaikki naapurivaltiot sitoutuisivat osallistumaan valtion puolustamiseen mahdollisia sotilaallisia uhkia vastaan jolloin väkiluvultaan pienen saamelaisvaltion resursseja ei tarvitsisi uhrata armeijan ylläpitoon.

Saamelaisilla on tuhansien vuosien takainen omistusoikeus näihin alueisiin. Kyllä me olemme heille velkaa ainakin yhden valtion verran...

Äänestä

Missä se on, vai onko sitä olemassakaan? Jos on/ei ole, niin annatko/antaisitko sen jollekin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Right Vision kirjoitti:

Meille Karjala (suurin osa luovutettua Karjalaa Repolan ja Porajärven alueet) ja Venäläisille Lappi Kemin yläpuolelta alkaen. Noinhan se suunnnilleen menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu