Mulla on sellainen ongelma uskonelämän kanssa että olen tullut uskoon yli 2vuotta sitten. Heti oitis vapauduin alkoholismista ja valehtelemisesta ja en enää harjoittanut irtosuhteita. Mutta miksi minulle jäi ongelmaksi tupakanpoltto? Miksen päässyt siitäkin samantien eroon. Nyt tuntuu ilkeältä olla uskovien seurassa koska hävettää tämä mun heikkous ja riippuvuus=/
On ongelmia..=/
Uskovainenpoju-888
3132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vältä tupakoivien seuraa,hävitä tupakointiin liittyvä välineistö ja hae apua apteekista tai lääkäriltä,sekä muista kytkennät,kahvi,ruat,makeiset jotka kiihottavat tupakointiin,muuta elin tapasi tyystiin ja olet voitolla.
Usko itseesi, minä pystyn!!!
Jokaisella on oma heikkoutensa ja syntinsä. Rukoillaan yhdessä vapautusta niistä.
Se mikä ihmisestä ulos tulee, pahat ajatukset ja muut huonot asiat, ovat syntiä, joka osoittaa, ettei ole vielä kasvanut kovinkaan isoksi. Tupakan poltto on todella vaikea riippuvuus ja on todettu nykyään sen jättävän keskushermostoon jäljen ja siksi se on vaikeimpia riippuvuuksia, mutta älä pelkää Jeesus on voittaja ja joskus sinäkin vapaudut tupakista. Usko sydämestäsi Jeesukseen, äläkä jää tuijottamaan omiin synteihisi ja riippuvuuksiisi, sillä Jeesuksen täytetty työ tuo rakkauden, joka peittää syntien paljouden ja se rakkaus muuttaa meitä hiljalleen Jeesuksen kaltaisuuteen.
Juurihan sinä sitä teit josta kuulemma olit päässyt.