Missä feminismiin ja naisen asemaan liittyvässä, ASIASSA olette vuosien myötä muuttaneet kantaanne huomattavasti? Vai oletko missään?
Kuulkaas ihmiset...
jorojukka-kukka
291485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
olen lisännyt huomattavasti jäätelön kulutustani. lisäksi olen alkanut harrastaa soutamista alituisen huopaamisen sijaan.
...vihaamaan naisia tuon tasa-arvoon puetun naisten ylivallan eli feminismin vuoksi.
..muutama vuosi sitten silmäni olivat siniset..
Väittävät palstalla, että olisi minunkin silmieni väri muuttunut, oikessti kyllä ei, ehkä vähän haalistuneet, mutta muuten ei. Kummallista, että minua koskaan tapaamattomat ihmiset pystyvät tämän sänomaan? Lisäksi tämä palsta on muuttanut sukupuoleni ja tehnyt minusta erittäin vittumaisen.
Vittuilutasoa on pitänyt itse koko ajan nostaa, sitä mukaan kun panokset vastapuolella ovat kasvaneet.
Se olikin sitten ainoa uusi juttu, minkä feminismistä olen oppinut, että sen pitää olla aina oikeassa ja kritiikin ulkopuolella ja että sen suomalaiset kannattajat eivät osaa perustella väittämiään, eivä kykene keskusteluun siitä, eivätkä osaa muuta kuin arvioida muita naisia henkilöinä. Ryhmään houkuttelua ei tapahdu, mutta sen sijaan ryhmästä erottamista kyllä. Joten ämmien leikkejä. Sellaisten, joilla on paikka siellä helvetissä :)
Ihme jos tuosta joku jotain hyvää olisi oppinut...
Mitä sie höpäjät siel?
kirjoita ihan omalla nikilläsi vaan.
Siinä ensimmäisessa sivuillasi olleen kuvan naisella oli tummanruskeat silmät ja nyt onkin aivan vaaleat silmät.
Kirjoitan täällä AINA VAIN rekisteröidyllä nimimerkilläni. En omaa Aaveen käyttäytymismallia.
Onhan tuolla Tasa-arvopalstallakin Vilma Vallattomalla taas ihan erilainen kuva. Eikä koko Vilmaa ole edes olemassa.
noin helppoa se on
En missään asiassa.
Feminismi: suhtautuminen ärsytyksestä huvittuneisuudeksi.
Naisten asema: kesän mittaan olen tuossa muutaman lähiterassin ohi kulkiessani havainnut, että naispuolinen asiakaskunta örveltää huomattavasti miespuolista äänekkäämmin.
Olen ostanut jari sillanpään kokoelmalevyn ja siirtynyt mansikkajäätelöstä suklaajäätelöön.
Feminismin tarpeellisuus on tullut entistä selkeämmäksi. Tähänkään viestiketjuun ei ole tullut yhtään asiallista vastausta. Ja täällä syytetään feministejä keskustelujen sabotoinnista.
nainen on aina uhri ja syrjitty. Voi hellanlettas kun ei naista voi syyttää epäonnistumisesta, hän on vain uhri. Ei naista voi syyttää väärinteosta, hän on vain uhri...
PLaaplaa... EI ihme että alkaa kansa kyllästyä tuollaiseen käsittämättömään kitinään. Normaalit naiset eivät pidä itseään uhreina eivätkä hae tekosilleen selityksiä miesten kansaivälisistä salaliitoista sun muusta paskasta.
Sinäkin vaikutit jossain vaiheessa ihan älykkäältä mutta ilmeisesti olet tuota jööristasoa. Harmi.
Olen keskustellut naiseni kanssa tästä mitä tällä palstalla jauhetaan, ja näkemykseni on avartunut naismyönteisempään suuntaan ainakin mitä tulee yrityselämän vääryyksiin koskien naisten palkkausta, uralla etenemistä, jne.
Korjattavaa todella löytyy sillä sektorilla, ja uutena näkemyksenä itselleni pidän myös naistutkimuksen merkitystä uuden näkökulman antajana näitä asioita koskevaan tutkimukseen.
Valitettavasti kolikon kääntöpuolella olen muuttunut entistä sarkastisemmaksi ja vittuuntunut ihmisten takakireyteen ja hyökkäävään tapaan ajaa omaa asiaansa muiden mielipiteitä kunnioittamatta. Olen myös ymmärtänyt, että aina löytyy niitä jotka vetävät omaa asiaansa liekit korkealla välittämättä järkiperäisestä argumentoinnista.
Lisäksi olen monesti huvittunut kun moni ihminen raivostuu ja menee henkilökohtaisuuksiin hyvin pienellä vaivannäöllä. :D
Pidin aikoinaan feminismiä jotenkin tarpeellisena ja jopa hyvänä asiana. Ajan myötä on ajatusmaailmani muuttunut siinä määrin, että tiedän feminismin olevan sinun kaltaisten koohottajien pelleilyä.
Feminismissä ärsyttävintä on naisen avuttomaksi ja ikuiseksi uhriksi tekeminen. Nainen ei epäonnistu vaan ympäristö on häntä vastaan. Nainen ei tee mitään väärää vaan ympäristö ajaa hänet tekoihin. Nainen ei saa työtä koska on nainen, syy ei ole koskaan pätemättömyys tai palkatun miehen paremmuus - naista vain syrjitään.
Naiset eivät ole väkivaltaisia. Miehet ovat aina väkivaltaisia ja raiskaajia. Jokaista miestä tulee epäillä potentiaaliseksi raiskaajaksi.
Tästä johtuu että en voi pitää feminismiä mitenkään vakavasti otettavana. Tämä ei ole provoilua vaan siis ihan kylmästi se käsitys, joka minulla on feminismistä ja feministeistä.
Hyvyys=nainen, pahuus=mies.
Sinähän pidit täysin oikeana ja hyvänä toimintana jopa ruotsin feministeistä kertoneen dokumentin feministien toimintaa kaappauksineen päivineen vaikka "uhri" vakuutti että ei ole uhri. Aivan kuin feministit haluaisivat yhteiskunnan jossa eletään täysin jonkun ylifeministin päätösten mukaan ja ajattelun ja toimimisen vapaus olisivat toissijaisia asioita.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000140&posting=22000000018266570
samaa mieltä kirjoittaja kanssa nykyään vaikka aikaisemmin ajattelin toisin.
...- väittämän meitsikin aikoinaan nieli sitä kyseenalaistamatta, kun en ollut tullut tutkineeksi tilastoja. Ja huomasin, että vaikka petrattavaa on parin kolmen prosentin verran samasta työstä sama palkka -tilanteeseen, niin huomasin että feministipropaganda olikin puhunut skeidaa.
Feministiseen "tilastonikkarointiin" tutustuin lähtökohtaisesti, kun näin lukuja että 40% naisista olisi kokenut perheväkivaltaa - ja sitten rupesi havaitsemaan tuota nikkarointia, niin yleensäkin varauksellisuus feminististä "tietoa" kohtaan on kasvanut.
Kolmas aihe on tietysti sitten tuo "lasikatto", jonka itsekin jossain määrin takaraivossa uskoin aiemmin - kunnes havaitsin, että useiden tilastojen mukaan vaativiin töihin naiset, kun viitsivät hakea, pääsevät keskimääräistä useammin kuin miehet - kun hakijoiden prosentuaalista sukupuolijakaumaa katsotaan.
Neljäs myytti oli sitten tuo naisen ns. "tuplatyötaakka", joka feministisestä tiedonvälityksestä poiketen onkin ilahduttavasti aika lailla tasan jakautuva etenkin nuorissa perheissä miesten ja naisten välillä - ts. molemmat sukupuolet tuovat tasa-arvoisesti panoksensa yhteisen hyvän eteen.
Viides asia on, että minusta on tullut entistä kriittisempi aborttia kohtaan, kun tilastoista näkee,miten syntymättömiä elämiä tuhotaan oman uran tms. asioiden vuoksi, enimmäkseen hyvinkin täysikasvuisten ihmisten toimesta (jo parisuhteessa elävien naisten ja miesten toimesta, jotka nuo ratkaisut ovat hyväksymässä)
Eli noin yleisesti, mitä enemmän feminismistä saa tietoa, sitä kriittisemmin tässä tulee suhtauduttua. Muutama vuosi sitten olin aika myönteinen ko. termiä kohtaan, kun en vielä tiennyt siitä mitään.
Ennen ajattelin,että naiskiintiöt ovat välttämättömiä,mutta en enää.On kuitenkin parempi,että pestin -olipa se sitten mikä tahansa- saa pätevä ja fiksu mies eikä esimerkiksi täysin epäpätevä nainen vain sen takia että sattuu olemaan nainen.
luulin feminismin olevan vastakohta sovinismille kunnes ymmärsin eron. Harmi vain ettei moni muu sitä ole tajunnut... Olenpas miettinyt lopettavani feministiksi itseni kutsumisenkin, koska se tuntuu olevan monelle niin iso peikko (sanana) mutta vielä ainakin sitä nimeä ylpeänä kannan.
Tämä palsta taas on lähes tulkoon pelkkää flaidista ja perustelemattomia mielipiteitä, että se olisi oikeasti mielipidettäni asiasta muuttanut.
Minä taas en juuri ole kutsunut itseäni feministiksi, mutta nyttemmin olen ruvennut niin tekemään. Poistaa ennakkoluuloja sekin. Minä oon ihan tavallinen ja rauhallinen nainen.
omalla käytöksellä toivottavasti ennakoluulot vähenee. Monella on vain niin isot harhaluulot feminismistä ettei niitä muuta mikään käytös suuntaan tahi toiseen... että muutosta parempaan ehkä tapahtuu vain kun ei erityisiä nimiä käyttele.
femakoilla on niin paljon harhaluuloja että niihin ei halua kepilläkään koskea
Feminismi sanaa pyritään lokaamaan ja juuri siitä syystä, sitä pitää uskaltaa kantaa ja kertoa aina uudestaan, mitä se feminismi on.
Tällä palstalla antipuoli pistää paljon sanoja feminstien suuhun. No eihän siitä keskustelua synny, kun aika menee sanomisten oikomiseen.
just niin.. toope ja femakko
Ainaskin olen ymmärtänyt sen, että kannattaa puhua toista kunnioittavasti (oli tämän mielipiteistä mitä mieltä tahansa) jos haluaa saada jotakin positiivista aikaiseksi.
Tämä palsta ja harmi vain myös oikea elämä on vain täynnä ihmisiä joille kai ei koskaan ole opetettu käytöstapoja ja esim. sitä ettei ole ystävällistä nimitellä ketään etenkään aivan tuntemattomia ihmisiä.
jos "asiansa" saa paremmin perille ilman ennakkoluuloja täynnä olevia nimikkeitä eikö olisi parempi ollá niitä käyttämättä?
Eihän se itse asiaa muuta miksikään.. Olen feministi vaikka en itseäni siksi kutsuisikaan.
Ja monet naisethan eivät tunnusta olevansa feministejä, vaikka kannattavat feminismiä ja toimivat feminismin mukaan. Toisaalta itse olen aika ehdoton näissä "tunnusta värisi" ja Raamatun "suun tunnustuksella", mutta jokainen toimii niin kuin parhaaksi näkee. Itse asiahan ei todella nimestä muutu.
paikalleen jähmettyneenä institutiona joka toistelee samoja totuuksia tai "totuuksia" sekaisin joita he ilmoittelivat jo 80-luvulla.
Lisäksi oudoksun feministien tapaa kutsua itseään tasa-arvon edelläkävijöiksi vaikka heidän "ohjelmassaan" on vain nainen ja tarkemmin se länsimainen heteronainen joka kuuluu keskiluokkaan.
No tällä hetkellä heillä on kovat taistelut menossa lesbojen puolesta, mutta homojen elämä ei kiinnosta. Toisaalta en itse sitä edellytäkkään. Feminismi on kuten nimestä voi päätellä naisasiaa eikä mitään muuta.