Ajatus Taivas ja Helvetti kysymyksestä

Monet kauhistuvat ajatuksesta että jotkut joutuvat helvettiin.Jotkut kristityt ryhtyvät toimiin jotta määrä olisi mahdollisimman alhainen mutta myös jotkut ei-kristityt päivittelevät miten rakastava Jumala voi luoda helvetin tai että Kristinuskon maailmankuva on sairas kun kerran sen mukaan ihmisiä joutuu helvettiin.

No se on hyvä että tajutaan että helvetti ei ole mukava paikka.Pahempaa se on että jotkut luulevat että se on jotenkin rokkaava paikka missä on tosi meno päällä.Ei siellä ei ole kivaa, siellä itketään ja kiristellään hampaita.

Luulenpa että sellaiset ihmiset joita kauhistuttaa ajatus helvetistä ovat he sitten tällä hetkellä kristittyjä ja ateisteja tai jotain muuta on tarkoitettu sielujen voittajiksi.
Tällainen ajatus tuli päähäni.En itse hakenut sellaista ajatusta joten luulenpa että sen on täytynyt tulla Jumalalta ja jos tuli Häneltä pakkohan se on kertoa.

Eli jos ajatus helvetistä kauhistuttaa muista tämä.
1.Sinä voit antaa elämäsi Jeesukselle.
2.Sinä voit vaikuttaa siihen että mahdollisimman moni pelastuu.Kun sinä ja Jumala toimitte yhdessä.
1.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhdas evankeliointi ei ole "keskustelua uskonnosta 2000-luvun maailmassa." Ja vice versa, ateisteja koskien.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3031
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2845
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2067
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1535
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1308
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1243
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1212
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1210
    Aihe