Autojen ylinopeudet vaan nousevat rantatiellä. Parina kertana viime viikolla oli tosi lähellä ettei takana tuleva ajanut perään(!) vaikka itselläni oli nopeutta pikkasen päälle sallitut 70 km/h, siis takana ajavalla oli huomattavasti enemmän nopeutta kuin minulla.
Turvavälitkin ovat vielä olemattomat, joka näkyy myös lähes joka viikkoisina peräänajoija.
Siihen "bikinibaarin" kohdille voisi laittaa kummallekkin puolelle sellaisen automaattivalvonta tolpan. Parin ekan viikon aikana voisi tulla kunnolla sakkorahaa...
Turvavälitkin ovat vielä olemattomat, joka näkyy myös lähes joka viikkoisina peräänajoija.
Siihen "bikinibaarin" kohdille voisi laittaa kummallekkin puolelle sellaisen automaattivalvonta tolpan. Parin ekan viikon aikana voisi tulla kunnolla sakkorahaa...
Vastaukset 12
Vanhimmat
Te kaikki jotka ajatte vasenta kaistaa neljääkymppiä, ei ihme et hermo menee ja painaa sisäkautta ohi täsysillä.
Autokoulun ekoilla tunneilla opetetaan aina käyttämään ajoradan oikeata kaistaa! Siirtymään mahdollisimman pian oikealle kaistalle. Miksei kaikkeen puuttuvat lainvalvojat koe tässä mahtavaa sakkorysää ??
Päivänselvä asia joten heittäkäähän neropatit nyt tähänkin jotain lässyn lässyn puolusteluja
PS. Karpo aikanaan teki ohjelman tästä ja siinä asia tehtiin aivan selväksi, ja ei ole hiljaa ajavien asia puuttua tai edes miettiä miksi joku ajaa lujaa ohi vasemmalta ( sairastapaus jne.)
Kiusantekijöitä , jolla oma elämä (jos sitä nyt edes on?) on aivan piipussa ja påin V-ttua.On suomi aivan täynnä ja tämä jos mikä esiintyy kaksikaistaisilla teillä.
Muistakaa paskiaiset suuttua oikein kovasti ja ottaa varmasti nyt henkilökohtaisesti koko asia!!
Jos jokainen huolehtisi omasta ajamisestaan ja kohteliaisuudesta ja huomaivaisuudesta toisia tiellä liikkujia kohtaan olisi kaikilla joustavampaa täälläkin?
Asennevammaisia on Tampera täynnä!
(esim. kaksi autoa ajaa neljää-viittäkymppiä rinnakkain hiljaisella rantatiellä eikä vasenta kaistaa ajava väistä ääni/valomerkeistä huolimatta, todella sairasta ja jopa vaaratilanteita aiheuttavaa häiriköintiä!)
enemmän siellä rantatiellä on niitä, jotka tekevät kahden kaistan vaihtoja ilman vilkkua tai ajavat sataa 70 km/h alueella. en jaksa uskoa, että joka aamu siellä siviiliautoissa sairaskohtauksen saaneita kuskataan.
asennevammoista pahin on aivan perseessä kiinni ajaminen ja juuri siitä syystä useamman kerran kesässä monta sataa ulkopuolista jonottaa autoillaan ruuhkassa, kun joku käytöshäiriöinen run**ari on suorittanut komean perääajon ja ruuhkauttanut koko Rantatien tunneiksi.
ajamaan sitä oikean puoleista kaistaa 70 kymppiä, niin ei tarvis puikkelehtia välistä. Oikealla ajetaan vasemmalla ohitetaan, simmppeliä mutta ei tunnu mahtuvan kaikkien autoilijoiden pääähän.
sujuvuudestahan täällä ei voi koskaan puhua, niin v-mäistä väkeä.
Ei ihme ettei suomi esiim. jalkapallossa pärjää, jos on kaksi autoa risteyksessä on ruuhka, tai toreilla ja turuilla muutama ihminen kukaan ei tiedä mistä pitäisi väistää ja ohittaa jne. miten sitten liikenteessä kun on tultu viikko sitten pelloilta ja metsästä?
Piruuttaan nää paskiaiset tientukkona ovat, kun omaa elämää sanelee ylipainoinen päävikainen muija kotona ja töissä itsetunnoton etenemätön pomo, mitä muuta reiska tekee kuin kostaa ladallansa kanssa-autoilijoille aina missä suinkin pystyy??
t. muuallakin autoillut eikä koskaan lakkaa ihmettelemästä trelaisten sairasta ajotapaa
"Piruuttaan nää paskiaiset tientukkona ovat, kun omaa elämää sanelee ylipainoinen päävikainen muija kotona ja töissä itsetunnoton etenemätön pomo, mitä muuta reiska tekee kuin kostaa ladallansa kanssa-autoilijoille aina missä suinkin pystyy??"
Eiköhän se Reiska pikemminkin ota sen Saksasta tuodun 15 vuotta vanhan Bemarin alleen ja tee tyhmiä ohituksia ja aja ylinopeutta. En ole koskaan kuullut, että aggressiot purkautuisivat liian hiljaa ajamisena, mutta olen kyllä kuullut, että moni purkaa aggressioitaan ajamalla ylinopeutta.
Ei se puikkelehtiminen kahden kaistan yli johdu muiden hitaasti ajamisesta, vaan ihan sen kuskin omasta päästä.
ja siinä useampi kirjoitti:
"Nautin kun ajan rinta rinnan viittäkymppiä ja juppi ei takana hienolla autollansa pääse mistään ohi"
Ei oikeasti niin sokeeta tai tyhmää ole joka ajaa rinta rinnan eikä ymmärrä et joku muu haluais mennä ohi, eikä mun tarvi huolehtia muiden ajonopeudesta jollen ole poliisi?
No tästä on turha kinata reppanoiden kanssa...........
K-piä on tiet täynnä, tukkona ressukat tekee kiusan muille tahallaan!!
ahaa, ladakerhon lehdessä vai?
asennevammasi estää sujuvuuden autoilussa!!
SEASSA, OLI HYVÄÄ JUTTU, ASENNE ON TÄRKEIN TEILLE PASKAPERSEILLE!!
Joku aiemmin mainitsi täällä joka sopii erittäin hyvin liikenteeseenkin:
Ei tamperelaiset mitään hitaita ole, ne on jumalattoman tyhmiä!
Jäähallin pysäköintialueen läpi ei saisi ajaa käyttäen sitä läpiajoon, mutta jatkuva liikenne siinä on, mihinkähän se minuutin , parin, säästö käytetään.