Munkit kuumana

Tosi on.
Valamon luostariin ei ole asiaa miehelläkään jos polvet näkyvät.
Pitkää kietaisuhametta tarjosivat portilla.

Mitä nämä ovat arvostelemaan toisten burkhia, pyhiä lehmiä tai klitorissilvontaa.

Uskonto tekee ihmisestä pösilön.
M.O.T.
81147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sinne ei saa tulla sortseissa, minihameessa eikä hihattomassa kesäpaidassa yms paljastavissa vaatteissa. On oikein, että säännöt ovat samat molemmille sukupuolille.

Vanhassa Valamossa aikoinaan ei luostarin saunassakaan saanut olla täysin alastomana, vaan siellä piti pitää lannevaatetta, vaikka saunojat olivat tietysti kaikki miehiä.

Äänestä

itsesi kysymällä: Päästäisitkö itse luterilaisena, muslimina tai muun uskonnon edustajana ei-kanssa-uskovia ihmisiä pällistelemään omia kirkkojasi, moskeijoita ja muita pyhiä paikkoja ihan höpsis paljaaltaan tai uikkareissa!?

Äänestä
  • Huppis. Pahoittelen, että järkytin jonkun mieltä pohdinnoillani. Joskus ajattelen ääneen... Anteeksi.

    Äänestä

Rumasti kirjoitat luostarin kilvoittelijoista. Luostari on yhteisö, jossa sen jäsenet ovat SITOUTUNEET ELINIÄKSI noudattamaan luostarisääntöjä, joista yhtenä eikä ollenkaan vähäisimpänä on siveellisyys. Siihen liittyy myös ajatusten puhtaus. Ei sinua kukaan pakota luostariin edes vierailulle. Miksi et vähin äänin kunnioittaisi luostarin hartaita kilvoittelijoita - onko jokin itse tarkoitus sillä, että saa kulkea paljain ihoin ja ehkä tahtomattaan saattaa kilvoittelijan ajatukset sitä kautta maalliseen ja ns. lihalliseen. Enkä tässä edes kuvittele, että sinun polvesi ketään sinänsä kiinnostavat, mutta paljastava pukeutuminen voi johtaa ajatukset maalliseen eikä välttämättä mitenkään seksuaalisväritteiseen - ihan vaan maallisiin asioihin. Mitä mielikuvia itse ajattelisit että paljaat sääret/polvet voivat herättää - mielikuvia kesästä ja siihen liittyvästä uimisesta, rantalomailusta, urheilusta, myös perheellisestä arjesta - siis kaikesta siitä, josta kilvoittelijat ovat luopuneet. Jos näihin mielikuviin vielä liittyy tunteita esim. haikeutta, kaipausta tms, olet totisesti ollut kiusauksena veljellesi. Toisaalta paljastava pukeutuminen voi loukata ja sitä kautta johdattaa kilvoittelijan ajatuksen epäpuhtauteen ja jopa syntiin.
Itse rakastan luostarimiljöötä ja sen pukeutumisperinteitä. Säädyllinen pukeutuminen on osa hyveellisyyttä ja puhtauskilvoitusta - ja uskon jopa, että Jumalalle otollista. En kuitenkaan väitä, että arjessa itse aina pukeutuisin tämän ihanteen mukaan - mutta se kuvastaakin epätäydellisyyttäni kilvoituksessa.
Tiedäthän, että enkeleiden elämä on esimerkkinä luostarikilvoittelijoille ja luostarikilvoittelijat ovat esimerkkeinä meille maallikoille. Näetkö pyhiä enkeleitä ikoneissa vähäpukeisiksi kuvattuina tai näetkö pyhiä ihmisiä minihameissa ja hihattomissa topeissa (vähäpukeisena poikkeuksena tosin ikoneissa esivanhempamme Aatami ja Eeva ja mm. Pyhä Maria Egyptiläinen, mutta edellisten vähäpukeisuus tietysti johtuu siitä, että heidät luotiin paratiisiin eikä ajatukset olleet vielä turmeltuneet eikä jälkimmäisenkään vähäpukeutuneisuus johdu hyveellisyyden puutteesta vaan elämästä erakkona autiomaassa)?

Äänestä

Et näköjään ymmärrä, että luostari on munkkien koti. Jokaisessa kodissa on omat tapansa, joita vieraitten on kunnioitettava.

Äänestä

Eihän heidän tarvisi edes päästää sinne ketään? Kyllä minä pyydän ulkomaalaisia vieraita ottamaan kengät pois suomalaisessa kodissa, vaikka se ei heillä olisikaan tapana jne.

Koettaisit nyt vähän kunnioittaa toisia ihmisiä.

Äänestä

naturistimiehen, sataviiskytkiloisen ihramahan, hieltä haisevan, ilmavaivojaan esittelevän ällötyksen? Ihan vaan sen takia, että sinusta on hullua vaatia luostarissa, joka muuten on munkkien koti, tietynlaisia pukeutumis- ja käyttäytymissääntöjä?

Äänestä

paikassa paikan tavalla. ei ole kunnioittavaa mennä esim. minihameessa tai sortseissa luostariin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


miesten polviin !! kirjoitti:

Tosi on.
Valamon luostariin ei ole asiaa miehelläkään jos polvet näkyvät.
Pitkää kietaisuhametta tarjosivat portilla.

Mitä nämä ovat arvostelemaan toisten burkhia, pyhiä lehmiä tai klitorissilvontaa.

Uskonto tekee ihmisestä pösilön.
M.O.T.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu