Olen siitä lähtien kun Nestle osti valion boikotoinut sitä.. Nestle joka on vastuussa tuhansien ja taas tuhansien afrikkalaislasten kuolemasta.. Tekoäidinmaito jota nestle myy kalliilla hinnoilla kehitysmaihin tappaa lapset! äidit jotka huonokuntoisuutensa takia ei imettämään pysty Tarjoavat lapsilleen sitä. köyhyyden vuoksi liika laimennus on tappavaa!
Valio boikottiin!!
KultainenM
15955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Alankin ostaa pelkästään Valion tuotteita! Hyvä että edes jokin instanssi kantaa vastuuta maapallon ylikansoituksesta!
VALIO ON PARAS! Tästä lähtien ostan vain ja ainoastaan Valion maitotuotteita! HYVÄ VALIO!
on tappanut tästä Suomen maasta kaikki pienet, laadukkaat juuston ja voin valmistajat. Valio on ostanut kilpailijansa, jotka ovat tuottaneet laadukkaampia tuotteita ja saaneet paikallisesti isonkin osan myynnistä. Yksi esimerkki oli vuosia sitten Aitomaito, sen laktoosittomat maidot olivat hinnaltaan murto-osan Valion tuotteista ja Valio piti kyseistä meijeriä hintahäirikkönä kun pystyi myymään halvemmalla ja valtasi markkinoita Valion törkeän hintaiselta tuotteelta. Aitomaito taisi jopa tehdä tulostakin, mutta sehän Valiolle ei käynyt.
Onneksi kaupoissa sentään on Ingmannin voimariinit jne kilpailemassa Valion kanssa. Valion jugurtit on maustettu esansseilla, samoin jäätelöt. Harmi, että Arla veti jugurttinsa pois Suomen markkinoilta, ne hakkasivat Valion tuotteet mennen tullen laadussa. Onneksi on Lidl, sieltä saa ihania saksalaisia jugurtteja.
valio osti kyrönmaan osuusmeijerin. sitten alkasi valmistamaan kyseisen meijerin tuotetta, oltermannia, omalla nimellään omissa tuotantolaitoksissaan. meijeri jätettiin oman onnensa nojaan. siinä meni paikalliselta väeltä työpaikkoja.
vieläkin "valion" oltermannissa on sen vanhan meijerin kuva kyljessä, vaikka ei sitä enää siellä valmisteta.. ryöstettiin vain tuote sieltä.
että todellakin valio osaa tappaa kaikki pienet meijerit. monopoliaseman saavuttaminen ei ole enää kaukana, sillä kaupan hyllyt pullistelevat valion tuotteita, oikein etsiä saa mikäli haluaa ostaa paikallisen tuotteen.
Onneksi vielä ingman jaksaa yrittää..
Sieltähän niitä joutaakin kuolla!
kyllä.pistän mielummin rahani jonkun suomalaisen pikkuyrittäjän taskuun,kuin monikansallisen yhtiön kihoille.
eikos se luonto korjaa jalkensa, afrikassa varsinkin. kukaan ei ole pakottanut kanoottihuulia ostamaan nestlen tuotteita.
jos itse juon vaikka bensaa ja sit syyttasin valmistajaa etta perkele sain syovan ja kuolin. olisko jarkee?
Nestlé osti ainoastaan Valion lastenruokatehtaan ja Valiojäätelön sekä oikeuden markkinoida näitä tuotteita Valion nimellä. Itse Valio on edelleen Nestléstä riippumaton ja kotimainen! Nestléä boikotoin minäkin, mutta Valion boikottiin en näe mitään järkevää syytä.
(Ja nyt kun luin viestisi uudestaan, niin huomaan miten naurettava se muutenkin on. Nestlén äidinmaidonkorvikkeissa ei tiettävästi ole mitään vikaa, mutta niitä markkinoidaan arveluttavin keinoin. Tästä oma boikottinikin johtuu. Tuotetta markkinoidaan siis myös naisille, jotka hyvin pystyisivät itsekin imettämään, mutta Nestlén kannustamana eivät tätä tee.)
Kuulest Néstle myy selvällä ylihinnalla äidinmaidonkorviketta.. Sitä laimennettuna Likaiseen veteen aiheuttaa kuolemia.. Ja kalleuden vuoksi sitä on laimennettava Aika paljon että se riittäisi ja lapsi kuolee taas ravinnonpuutteeseen!
juttat on jo ostanut koko suomeen isommat firmoja.
Kas kun en heti arvannut.. :/ ô.o
fuusioidu tässä lähiaikoina jonkin keskisuomen maidon, vai jyväskylän maidon kanssa? en ole aivan varma mikä se fuusiokumppani oli..
kokoajan vain enemmän massatuotantoa, ei enää laatua vaan määrää.
Tommoset paskamaiset ulkomaalaisjättifirmat Pilaa tämän kotimaisten pienyrittäjien toimeliaisuuden, jotka eivät hintavertailussa pysty edes kilpailemaan nestle ostettua valion ja muut maitotuotteidentuottajat!
Toinen syy boikotoida Valiota,
toivottavasti johto tulis nopeasti järkiinsä ja lopettais tuon hullutuksen
johon uppuaa viimeinenki maitohikin kantamisesta saatu sentti.
Valio haluaa rakentaa vastuuttomasti ydinvoimaa Fennovoimassa.
Jätän Valion tuotteen sen takia
(Valio-jäätelö on syytön ulkomaille ostettu yhtiö, nimi vain jäljellä)
Kuten myös vältän samasta syystä seuraavia:
Atria, Myllyn Paras ja S- ja K-ryhmä sekä niiden Pirkka ja Rainbow tuotteet
http://www.mythbustersforum.com/viewtopic.php?f=140&t=1958
ja sähkösopimukset vaihtoon!
http://www.mythbustersforum.com/viewtopic.php?f=140&t=1961
suomi24 sensuroi ja isoveli valvoo :)
Boikotoin Valiota, joka on osakkaana Fennovoiman vastuuttomassa ydinvoimahankkeessa.
Tuotteiden lisukkeina saadaa Fennovoiman ydinjätteet.