Otsikkossani sana ´pahuus´ on ehkä jonkun mielestä provokatiivinen, mutta se kuvaa hyvin juutalaisvaltion kohtuutonta voimankäyttöä Libanonia ja libanonilaisia kohtaan.
Siis jos pari juutalaista kidnapataan, niin tuntuu kohtuuttomalta aloittaa täysimittainen sota sen takia. Naurettavaksi asian tekee se, että teon tekivät hallituksesta riippumattomat sissit, eikä Libanonin armeija.
Jotta voisimme ymmärtää paremmin mittasuhteita täytyy meidän tajuta, kuinka lievä rikos kidnappaus on satojen siviilien murhaamiseen nähden ja miten omaa etuaan ajavat sissit tulisi rinnastaa Libanonin valtioon. Kidnappaus, jos siinä ei käytetä kohtuuttomasti väkivaltaa ja kidnapatuille annetaan kohtuulliset oltavat, on mielestäni yhtä vakava rikos kuin ihmisen ryöstäminen. Libanonin valtiosta riippumattomat sissit voitaisiin rinnastaa vaikkapa tavallisiin virolaisiin konniin, eli hallituksesta riippumattomilla sisseillä on yhtä paljon tekemistä Libanonin hallituksen kanssa kuin virolaisilla konnilla Viron hallituksen kanssa.
Eli jos pari suomalaista ryöstetään Tallinnassa, niin pitäisikö Suomen siitä hyvästä alkaa teurastamaan satoja Virolaisia siviilejä?
Siis jos pari juutalaista kidnapataan, niin tuntuu kohtuuttomalta aloittaa täysimittainen sota sen takia. Naurettavaksi asian tekee se, että teon tekivät hallituksesta riippumattomat sissit, eikä Libanonin armeija.
Jotta voisimme ymmärtää paremmin mittasuhteita täytyy meidän tajuta, kuinka lievä rikos kidnappaus on satojen siviilien murhaamiseen nähden ja miten omaa etuaan ajavat sissit tulisi rinnastaa Libanonin valtioon. Kidnappaus, jos siinä ei käytetä kohtuuttomasti väkivaltaa ja kidnapatuille annetaan kohtuulliset oltavat, on mielestäni yhtä vakava rikos kuin ihmisen ryöstäminen. Libanonin valtiosta riippumattomat sissit voitaisiin rinnastaa vaikkapa tavallisiin virolaisiin konniin, eli hallituksesta riippumattomilla sisseillä on yhtä paljon tekemistä Libanonin hallituksen kanssa kuin virolaisilla konnilla Viron hallituksen kanssa.
Eli jos pari suomalaista ryöstetään Tallinnassa, niin pitäisikö Suomen siitä hyvästä alkaa teurastamaan satoja Virolaisia siviilejä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Voi, on tällä keskustelupalstalla ihan hyvä otos pahoista suomalaisista ihmisistäkin.
Suomalaiset ovat ilkeämielisiä kiusaajia toisiaan kohtaan, mutta toisaalta he ovat ylisuvaitsevaisia ja vieraskoreita ulkomaalaisia kohtaan.
Suomalaiset eivät hyökkää joukolla toista isoa joukkoa vastaan, varsinkaan silloin, jos toinen joukko koostuu ulkomaalaisista.
Suomalaiset hyökkäävät mielellään joukolla yhtä kiusattavaa kohtaan, joka poikkeuksetta on suomalainen. Monasti kiusaajat eivät edes tunne uhriaan, vaan haluavat vain kiusata tätä joukolla pelkästä kiusaamisen ilosta. Kiusaaminen on Suomessa poikkeuksellisen pelkurimaista, kuten jatkuvaa häirintää tekoyskimällä tai homottelemalla yms. Tämä kiusaaminen tapahtuu useinmiten tuntemattomien kiusaajien taholta. Jos uhri sitten puolustaa itseään tällaista valtaisaa ja jatkuvaa häirintää kohtaan, kiusaajat hyökkäävät joukolla hänen kimppuunsa.
Suomessa ei ole kiva olla uhri, koska täällä uhri on aina yksin ja kiusaajat tulevat aina joukolla yhden kimppuun.
"jatkuvaa häirintää tekoyskimällä"
Siis täh???!!!
Menet nostamaan painoja salille ja jotkut valopäät ovat järjestäneet sinne yllätyksen. Aina kun olet nostamassa suuria painoja alkaa mystinen tekoyskä. Tämä ei tietenkään ole kovin yleistä ja tapahtuu yleensä paremmissa piireissä ja golfia pelatessa. Mutta silloin, kun joku paskasakki tärähtää päästänsä pahemman kerran, niin alkaa tällaista ääliömäisyyttä tapahtua jopa punttisaleilla. Pahimmassa tapauksessa ääliösakki opettaa jopa kakaransa yskäisemään aina kohdattaessa.
Ajatteleppa, jos tällaista olisi jatkuvasti tyyliin suomen kansa ja täällä asuvat ulkomaalaiset pääsisivät vainoamaan yhtä ihmistä täysillä. Eli viidessä vuodessa uhri saisi 200 miljoonaa kovaäänistä tekoyskäisyä ventovierailta ihmisiltä joka puolella aina metrosta punttisaliin, tällöin uhrilla olisi vain yksi vaihtoehto ITSEMURHA. Pahennetaan skenaariota vielä pikkaisen mitenkäs yöt? 5
vuoden aikana uhri voisi saada useita miljoonia seiniin koputuksia, niin ettei hän enää kykenisi nukkumaan.
Jos jotkut tällaista järjestäisivät, eivätkö he ansaisisikin julmimman mahdollisen kuoleman?
Nyt israelilaiset odottavat kansainvälisiä joukkoja turvaamaan, että israelilaiset voisivat kaikessa rauhassa jatkaa miehitetyn palestiinan ryöstelyä. On niillä otsaa, muttei moraalia.
Israelin poliittinen johto meinaa jallittaa USAn Etelä-Libanoniin terroristien maalitauluksi. Al Qaida toivoo samaa.
Minusta on parempi, että seurataan tilannetta muutama vuosi ja kun pöly tasoittuu entisen Israelin kohdalla niin mennään sitten turvaamaan raunioiden rauhaa.
Juutalaiset väittävät, että holokausti tapahtui, mutta on moneen kertaan näytetty toteen, ettei sitä tapahtunut. Moni on ihmetellyt mistä tulivat 2 maailman sodan jälkeen kaikki ne miljoonat juutalaiset Israeliin, Etelä-Amerikkaan, Venäjälle, Amerikkaan...., koska lähes kaikkien Euroopan juutalaistenhan väitettiin kuolleen holokaustissa.
Holokausti on mielestäni vain oikeutus juutalaisvaltiolle tehdä pahaa muille kansoille. He vetoavat" Ei se ole paha juttu, jos me tapetaan libanonilaisia, koska lähes kaikki juutalaiset tapettiin holokaustissa,tämähän on tosi lievä juttu."
on vain eliminointi
joopa joo.täytyy myöntää että minä olen alkanut ymmärtää israelin kantaa libanonin terroristeihin.kun tarpeeksi pitkään joutuu olemaan naulapommien kohteena niin kyllä siinä lopulta käryää pinna.minusta on hyvä asia että siellä otetaan hizbollahin miehestä mittaa.mutta nämä miehethän seisovatkin naisten ja lasten ja vielä yk tarkkailijoiden viekussa tai takana.tosi miehiä.toivon että tällä kertaa israel hoitaa homman lopullisesti.en usko että siitä mitään pysyvää rauhaa seuraa, mutta voi siitä vähän pelotetta seurata.päättäväisyyttä kehiin israelin hallituksessa ja ohjuksia libanoniin.
Kertoisitko jotain seksitavoistasi.
Matt. 10:34 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa,vaan miekan."
Luuk. 22:36 "Niin hän (Jeesus) sanoi heille: ... Ja jolla ei ole, myyköön vaippansa ja ostakoon miekan."
Luuk. 12:49-51 "Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt!... Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta."
2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."
Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."
4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut."
1. Sam. 6:19 "... ja kansa suri sitä, että Herra oli surmannut niin paljon kansaa."
Psa. 7:12-14 "Jumala on vanhurskas tuomari ja Jumala, joka vihastuu joka päivä. Jos kääntymystä ei tule, niin hänteroittaa miekkansa, jännittää jousensa ja tähtää sillä; hän valmistaa surma-aseet ja tekee nuolensa palaviksi."
5. Moos. 20:16-17 "Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, äläjätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset,hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt."
Tuom. 14:19 "Silloin Herran Henki tuli häneen, ja hän meni Askeloniin, löi siellä kuoliaaksi kolmekymmentä miestä."
4. Moos. 15:36 "Silloin koko seurakunta vei hänet leirin ulkopuolelle, ja he kivittivät hänet kuoliaaksi, niinkuin Herra oliMoosekselle käskyn antanut."
Hoos. 14:1 "... he kaatuvat miekkaan, heidän pienet lapsensa ruhjotaan, ja heidän raskaat vaimonsa halkaistaan."
2. Moos. 15:3 "Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."
Jooel 3:9-10 (Herra puhuu) "... Alkakaa pyhä sota, innostakaa sankareita, lähestykööt, hyökätkööt kaikki soturit.Takokaa vantaanne miekoiksi ja vesurinne keihäiksi."
Jes. 42:13-15 "Herra lähtee sotaan niinkuin sankari, niinkuin soturi hän kiihoittaa kiivautensa; hän nostaa sotahuudonja karjuu, uhittelee vihollisiansa. 'Minä olen ollut vaiti ikiajoista asti, olen ollut hiljaa ja pidättänyt itseni. Mutta nytminä huudan kuin lapsensynnyttäjä, puhallan ja puuskun. Minä teen autioiksi vuoret ja kukkulat, ja kuihdutan niiltäkaiken ruohon; minä muutan virrat saariksi ja kuivaan vesilammikot.'"
Heb. 12:29 "Sillä meidän Jumalamme on kuluttavainen tuli."
2. Moos. 17:16 "... Herra sotii amalekilaisia vastaan sukupolvesta sukupolveen."
Matt. 12:26 "Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, saatana; sillä kirjoitettu on: 'Herraa, sinun Jumalaasi, pitää sinun kumartaman ja häntä ainoata palveleman'."
syynä sotaan? Kyllä olen niiden kanssa samaa mieltä jotka veisivät sinut ja kaikki laisesi saunan taakse ja lopettaisivat vyöttämällä pommin ympärillesi ja sitten laukaisemalla sen nurkan takaa! Voiko joku olla niin idiootti, ettei ole kuullt aikaisemmista tapahtumista mitään? Voi olla! Sitä minä vaan ihmettelen että miten niillä riittää äly edes kirjoitella kakkaroitaan kaikkien luettavaksi?????? Jotenkin pitäisi tuollainen kiero propagandan levittäminen saada kiellettyä! Hakkerit, nyt teillä on huipputilaisuus, löytäkää nämä paskanjauhajat ja laittakaa pommimiehet niiden kimppuun! On kaikkialla maailmalla asiat parissa vuodessa kunnossa!
http://www2.helsinginsanomat.fi/kronot/palestiina/aika08.html
http://www.passia.org/palestine_facts/MAPS/0_pal_facts_MAPS.htm
http://www.google.fi/search?q=settlement israel&ie=UTF-8&hl=fi&btnG=Google-haku&lr=