palkka?

auttaja.

kuinka paljon lähetystyöntekijälle maksetaan palkkaa? harkinnassa jonkinlainen kehitysyhteistyö...

11

11606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todé

      lähestysjärjestöt, kuten esimerkiksi lähetysseura ja fida, kaksi suurinta mainitakseni, pyrkivät maksamaan läheteilleen "palkkaa" kohdemaan kalleuden mukaan.
      esimerkiksi japani on verrattain kallis maa asustella ja siellä työskentelevät lähetit saavat niinolleen "palkkaa" enemmän.

      oletko kiinnostunut jostakin erityistehtävästä tai -maasta tai -järjestöstä?

      • auttaja.

        mitenköhän paljon se "palkkaus" sitten voisi esimerkiksi olla? monenkaan järjestön sivulla siitä ei ole mitään mainintaa. tokihan palkka ei ole se syy miksi tehdä sitä työtä, mutta kiinnostaisi tietää kuitenkin.

        ei järjestöllä ole väliä, tehtävä työ sen määrittää. minua kiinnostaa esim. lapsityö (katu-, orpolapsityö, opetus), perhetyö, huumetyö. luulen että kehitysmaat voisivat olla se minun paikkani, en ole kiinnostunut esim. japanista. sydän on lähellä lähi-itää, mutta ehkei se ole niin turvallista enää työskennellä länsimaalaisena siellä..


      • Autosähkömies
        auttaja. kirjoitti:

        mitenköhän paljon se "palkkaus" sitten voisi esimerkiksi olla? monenkaan järjestön sivulla siitä ei ole mitään mainintaa. tokihan palkka ei ole se syy miksi tehdä sitä työtä, mutta kiinnostaisi tietää kuitenkin.

        ei järjestöllä ole väliä, tehtävä työ sen määrittää. minua kiinnostaa esim. lapsityö (katu-, orpolapsityö, opetus), perhetyö, huumetyö. luulen että kehitysmaat voisivat olla se minun paikkani, en ole kiinnostunut esim. japanista. sydän on lähellä lähi-itää, mutta ehkei se ole niin turvallista enää työskennellä länsimaalaisena siellä..

        Palkkaus riippuu koulutuksesta /työnkuvasta / kohdemaasta. Akateeminen saa lähetysjärjestöltä reilut 2000€/kk, pappi lähemmäs 2500€/kk.

        Em. palkan saisi, jos olisi Suomessa töissä, mutta Japanissa palkka kerrotaan n. 1,9:llä ja monissa Afrikan maissa palkka kerrotaan 0,5 - 0,7. Tai ei se laskukaava aivan näin yksinkertainen ole.

        Pienet lähetysjärjestöt maksavat yleensä vähemmän.

        Kehitysyhteistyöhommista palkkaa saa sitten reilusti enemmän. Esim ulkoministeriön hommista.

        Mutta kyllä noilla palkoilla hengissä pysyy.


    • elisapetti

      Lähetysseura tekee työtä yhteistyökirkkojen kanssa, jotka pyytävät ihmisiä tiettyyn tehtävään. Peruspalkka on samaa luokkaa kuin Suomessa, maakertoimet ja verotus vaikuttavat käteenjäävään summaan. Lähetystyöntekijä otetaan töihin ulkomaille, siis päivärahoja ei makseta. Lähetysseura on kristillinen järjestö, jonka perusajatus on levittää sanomaa Kristuksesta myöskin niissä työtehtävissä, joihin saadaan kehitysyhteistyövaroja.

    • auttaja.

      miten mahtaa vaikuttaa se, että olen yksinhuoltaja? tiedän, että lapsia voi ottaa mukaan, mutta puhutaan aina perheestä (aviomies, -vaimo ja lapset), mutta tahtomattani tilanteeni on tällainen.
      jos työskentelee esim. afrikassa, missä lapset silloin ovat? kulkevat työn mukana vai miten? eihän siellä ole päiväkoteja...

      • arvelevainen

        Tuollaisessa tapauksessa varmaan kannattaa ottaa
        lastenhoitaja mukaan, arvelisin, että lähetysjärjestö
        tms. maksaa.
        Mutta oikeasti kannattaa mennä kyselemään
        lähetysjärjestöjen lähetysjohtajilta yms.,
        tietävät kertoa paremmin.


    • elisapetti

      Lähetysjärjestöt järjestävät lähetystyöstä kiinnostuneille kursseja, Lähetysseurassa ns. esikoulutuskursseja. Niissä voi miettiä paikkaansa lähetystyössä. Ota yhteyttä lähetysjärjestön esikoulutuksesta vastaavaan.
      Järjestöt edellyttävät lähtijältä kristillistä vakaumusta. Lapsi ei ole este, hidaste saattaa olla. Riippuu maasta ja paikasta, miten lastenhoito järjestyy.

    • miettikää

      No ainakin pastorit saavat palkkansa lisäksi lisämaitetta!
      Tosin mielestäni on kyseenalaista toimintaa jos Jumalan ja Jeesuksen antaman Lain, "älä tapa" valossa asiaa katsotaan:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
      Noitavainot nykyaikana
      Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[14] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[15] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia." Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[18]

      http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

    • Uba

      Baa

      • asd moi leo

        asdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasdasd


    • Anonyymi

      Jos et ole lestadiolainen, niin elä edes kuvittele pääseväsi mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3028
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2097
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1968
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe