Aloin ajattelemaan tossa tuota Hitlerin isku lausetta yksi kansa, yksi johtaja ja yksi maa.Europpan unioni on menoss siihen suntaan. nyt on jo yhteinen raha joissakin maissa käytössä schengenin sopimus ei tarvita passia ollenkaan. Enään puuttuu yhteinen johtaja. Olisi se kauheaa jos se tapahtuisi.
EU menossa kohti Hitlerin toivetta!
Mzippi
7323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sisältyykö Hitler ja hänen muut oppinsa automaattisesti tuohon iskulauseeseen vai sisältyykö iskulause Hitlerin oppeihin?
Turhia pelkoja, äärinationalismi on Euroopassa käytännössä marginaaliaate eikä varsinaista eurooppalaista identiteettiä nationalistisessa mielessä ole vielä edes syntynyt. Kukaan poliitikko ei siihen voi näin ollen vedota. Kyllä demokratia ja moniarvoisuus ovat edelleen yhdistyneen Euroopan arvoja ja niitä edellytetään myös jäseneksi pyrkiviltä.
Hitler julisti demokratian tuhoa "valistuneen" itsevaltiuden tieltä. Olen huomannut että itse asiassa monet anarkistit ja ekoihmiset tuntevat vetoa juuri tällaiseen ajatteluun.
Idea kulkee suurinpiirtein näin että koska ideologia ei saa kannatusta vapaissa vaaleissa niin kansan täytyy olla tyhmää ja helposti harhaanjohdettavissa. Toisaalta valistunut eliitti tietää miten yhteiskuntaa tulee ohjata ja kykenee legitimoimaan valtansa "moraalinsa" oikeutuksella. Itse pidän moista tekopyhyyttä ja demokratian halveksuntaa todella vaarallisena.
Yksisilmäinen ehdottomuus ja kyvyttömyys ymmärtää moniarvoisuutta pesii nimenomaan vaihtoehtoliikkeissä, ikävä kyllä...
paikassa on "kyvyttömyyttä" ymmärtää moniarvoisuutta. Se taas, että hyvätuloisten kannattamasta moniarvoisuudesta sitten voi olla seurauksena taloudellisia ongelmia palkkahaitarin alapäässä eläville, jotka joutuvat sen moniarvoisuuden todellisuudessa kohtaamaan, johtuu suurin osa tästä nationalistisesta metelöinnistä.
Ainoat jotka asiaa eivät ole tiedostaneet ovat olleet pääosin hyvätuloisia yksisilmäisesti asiaa tarkastelleita eliitin edustajia, jotka eivät ole suostuneet käsittämään sitä tosiasiaa, että kun monta pienituloista hakee samaa työpaikkaa pakon edessä, niin työpaikasta maksettava palkka laskee, vaan ovat hankkimassa lisää näitä pienituloisia kilpailemaan samoista työpaikoista.
Hyvätuloisena on helppo olla suvaitsevainen, samalla kun eristäytyy vain rikkaille tarkoitetuille asuinalueilleen, ettei se moniarvoisuus vain koskettaisi enempää kuin palvelijan muodossa on välttämätöntä. Tämä sama kehitys on menossa lähes jokaisessa länsimaassa. maassa
Älä nyt vaan jatkossa sorru käyttämään termiä "legitimoimaan" tai legitimi sillä siten alat kuulostaa ihan eko-anarkistilta tai ihmiseltä joka vastustaa lähes mitä vaan. Jos oot huomannut, niin just nää kyseiset hemmot viljelee tollasia hienolta ja arvokkaalta kuulostavia vierasperäisiä sanoja saadakseen itsensä ja asiansa kuulostamaan vakuuttavalta. Mm. Markus Drakea kun katseli niin tuli mieleen ajatus, että hänesrä välittyi ihan sama uhka ja uho joka välittyy mm. äärioikeistolaisuudesta. Markus Drake on myös ääri-ihminen jonka käyttäytymispersoonaan kuuluu kiihkoilu ja kiihkomielisyys, eli "hienommin" fundamentalismi! ;)
Tuskinpa moniarvoisuuden arvostaminen riippuu tuloista. Olen itse pienituloinen, tällä hetkellä parin vuoden projektitöissä. Pitkäaikaistyöttömyyskin on koettu useampaankin otteeseen ja siitä aina jotenkin selvitty (kuhmuilla ja ilman).
Juju on siinä että on valmis kallistamaan korvansa myös vastapuolen väitteille vaikka niitä ei hyväksyisikään. Yhden totuuden julistajiin on aina suhtauduttava epäillen olivatpa ne vallanpitäjiä tai marginaaliliikkeitä.
miksi se ois hirveää?
eikö olisi parempi jos eurooppa ois yhteinen
Niin se olisi hirveää jos tapahtuisi taas saman lainen homma kuin nazien aikana Saksassa,että ihmisiä tapettaisiin turhaan kuten juutalaisia