Eilat on

erikoinen paikka sijainnilleen.
Katselin sitä juuri Google Earthilla.
Israelilla on pieni kaistale meren rannikkoa, Eilatin kaupunki sijaitsee sillä kaistaleella. Onkohan se Agaban lahti?

Naapureina ovat Jordania ja Egypti. Länsipuolella on Siinai.
2146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hengestaakin paasee ihan helposti

Äänestä

Eilat on yksi upeimmista paikoista talvellakin. Välissä on vielä Negevin autiomaa, joten sinne ei noi raketit yllä. Taitaa matkaa olla Jerusalemistakin sinne yli 400 kilsaa. Ja sinne varmaan aika moni on paennutkin. Naapureina Egypti ja siinain autiomaa, sekä Jordania, ja aika lähellä myös Saudi Arabia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


melkoisen kirjoitti:

erikoinen paikka sijainnilleen.
Katselin sitä juuri Google Earthilla.
Israelilla on pieni kaistale meren rannikkoa, Eilatin kaupunki sijaitsee sillä kaistaleella. Onkohan se Agaban lahti?

Naapureina ovat Jordania ja Egypti. Länsipuolella on Siinai.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu