Onko semmoista kirjaa olemassa missä olisi ohjeita ja neuvoja miten tehdä elokuvakäsikirjoitus, esim: miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, semmoisia juttuja. Jos joku tietää tämmöisen kirjan, tai edes vähän saman kaltaisen voisiko kertoa nimen.
P.S Ei ole väliä onko kirja suomeksi tai englanniksi
Elokuvankäsikirjoitus
8
775
Vastaukset
- noita,
esim. syd field on tehny pari ainakin. juurikin tuollaista "tee niinkuin sanon ja sinusta tulee käsikirjoittaja". hyvä opus on myös elina hirvosen toimittama Käsikirjoittaminen. se ei ole ohjekirje, vaan kertoo yleiseimminen käsikirjoittamisesta ammattina.
"miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, "
selvä käsikirjoitus syntyy selvästä tarinasta :) ja kameroista ei yleensä ole kirjotusvaiheessa mitään hyötyä. kynällä ja paperilla taikka tietokoneella pärjää hyvin.
tarkoittaa siis sitä, että käsikirjoittajan tehtävä on kirjoittaa ei miettiä kuvakulmia, kameroita tms tarinan kannalta epäolennaista.- hille2
Ja tietysti on olemassa tämä ainakin 2500 vuotta vanha perusopus, jonka nimeen niin Hollywood- kuin parhaat suomalaisetkin käsikirjoittajat vannovat:
Aristoteles; Poetiikka
- käsärikurssin käynyt
Sinun tapauksessasi tästä kannattaisi lähteä alkuun:
Setälä, Suomen kielen kielioppi.- igli
Siis sä vainoot mua, niinkö?
- ...
igli kirjoitti:
Siis sä vainoot mua, niinkö?
siis sä et tajua, että toi tekis sulle oikeesti hyvää?
- miten pääsee
igli kirjoitti:
Siis sä vainoot mua, niinkö?
Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?
- tebis
miten pääsee kirjoitti:
Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?
...huh huh, onpa fiksuu jengii täällä....Jos joku kyselee mielestäsi täällä tyhmiä niin "fiksu" ihminen auttaa tai jättää kirjoittamatta jos ei jaksa.....Idiootit valitettavasti jakavat täällä usein kommenttejaan....
Tuli taas pitkästä aikaa eksyttyä näille sivuille ja tylsää lukea "keskenkasvuisten, kaikkitietävien" ihmisten kommentteja.
- Screenplayer
Kerätkää 5-10 ihmisen porukka kasaan ja paikka, niin opetan teille elokuvakäsikirjoittamisen perusteet.JA MAKSAA! Kyllä maksaa mutta ei kohtuuttomia. Elämääni sisältyy osa-alueita joissa en tarvitse rahaa tekemistäni asioista vaikka sellaisen paikka olisikin. Tämä aihe ei kuulu niihin alueisiin.
Olen opiskellut aihetta elokuvataiteenlaitoksella ja tosiaankin sitten itsekkin kirjoittanut.
Pää-ammattia aiheesta ei tullut mutta jatkuva kiinnostus/ajoittainen raapustelu kylläkin.
Toki hommaa voi hoitaa "yksityistuntiperiaatteellakin", -miten vain.
Tämä nyt ei ollut sitten mikään nettitrolli, "pitkät alushousut jalassa aamuyöllä kusihädässä kirjoitettu huuto". Sähköpostini: [email protected]
Aiheesta oli joskus aiemminkin ja tarjosin apuani. Jotenkin ihmisillä näyttäisi olevan käsitys että pystymetsästä aletaan "nettivinkeillä" kirjoittamaan elokuvia, näin se ei valitettavasti kuitenkaan ole.
Laiskan miehen/naisen puuhaa se ei toden-totta ole mutta kuten sanoin, -apua tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82670Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30636