Elokuvankäsikirjoitus

igli

Onko semmoista kirjaa olemassa missä olisi ohjeita ja neuvoja miten tehdä elokuvakäsikirjoitus, esim: miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, semmoisia juttuja. Jos joku tietää tämmöisen kirjan, tai edes vähän saman kaltaisen voisiko kertoa nimen.

P.S Ei ole väliä onko kirja suomeksi tai englanniksi

8

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita,

      esim. syd field on tehny pari ainakin. juurikin tuollaista "tee niinkuin sanon ja sinusta tulee käsikirjoittaja". hyvä opus on myös elina hirvosen toimittama Käsikirjoittaminen. se ei ole ohjekirje, vaan kertoo yleiseimminen käsikirjoittamisesta ammattina.

      "miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, "

      selvä käsikirjoitus syntyy selvästä tarinasta :) ja kameroista ei yleensä ole kirjotusvaiheessa mitään hyötyä. kynällä ja paperilla taikka tietokoneella pärjää hyvin.

      tarkoittaa siis sitä, että käsikirjoittajan tehtävä on kirjoittaa ei miettiä kuvakulmia, kameroita tms tarinan kannalta epäolennaista.

      • hille2

        Ja tietysti on olemassa tämä ainakin 2500 vuotta vanha perusopus, jonka nimeen niin Hollywood- kuin parhaat suomalaisetkin käsikirjoittajat vannovat:

        Aristoteles; Poetiikka


    • käsärikurssin käynyt

      Sinun tapauksessasi tästä kannattaisi lähteä alkuun:
      Setälä, Suomen kielen kielioppi.

      • igli

        Siis sä vainoot mua, niinkö?


      • ...
        igli kirjoitti:

        Siis sä vainoot mua, niinkö?

        siis sä et tajua, että toi tekis sulle oikeesti hyvää?


      • miten pääsee
        igli kirjoitti:

        Siis sä vainoot mua, niinkö?

        Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?


      • tebis
        miten pääsee kirjoitti:

        Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?

        ...huh huh, onpa fiksuu jengii täällä....Jos joku kyselee mielestäsi täällä tyhmiä niin "fiksu" ihminen auttaa tai jättää kirjoittamatta jos ei jaksa.....Idiootit valitettavasti jakavat täällä usein kommenttejaan....

        Tuli taas pitkästä aikaa eksyttyä näille sivuille ja tylsää lukea "keskenkasvuisten, kaikkitietävien" ihmisten kommentteja.


    • Screenplayer

      Kerätkää 5-10 ihmisen porukka kasaan ja paikka, niin opetan teille elokuvakäsikirjoittamisen perusteet.JA MAKSAA! Kyllä maksaa mutta ei kohtuuttomia. Elämääni sisältyy osa-alueita joissa en tarvitse rahaa tekemistäni asioista vaikka sellaisen paikka olisikin. Tämä aihe ei kuulu niihin alueisiin.
      Olen opiskellut aihetta elokuvataiteenlaitoksella ja tosiaankin sitten itsekkin kirjoittanut.
      Pää-ammattia aiheesta ei tullut mutta jatkuva kiinnostus/ajoittainen raapustelu kylläkin.
      Toki hommaa voi hoitaa "yksityistuntiperiaatteellakin", -miten vain.
      Tämä nyt ei ollut sitten mikään nettitrolli, "pitkät alushousut jalassa aamuyöllä kusihädässä kirjoitettu huuto". Sähköpostini: [email protected]

      Aiheesta oli joskus aiemminkin ja tarjosin apuani. Jotenkin ihmisillä näyttäisi olevan käsitys että pystymetsästä aletaan "nettivinkeillä" kirjoittamaan elokuvia, näin se ei valitettavasti kuitenkaan ole.
      Laiskan miehen/naisen puuhaa se ei toden-totta ole mutta kuten sanoin, -apua tarjolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2134
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1507
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe