Onko semmoista kirjaa olemassa missä olisi ohjeita ja neuvoja miten tehdä elokuvakäsikirjoitus, esim: miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, semmoisia juttuja. Jos joku tietää tämmöisen kirjan, tai edes vähän saman kaltaisen voisiko kertoa nimen.
P.S Ei ole väliä onko kirja suomeksi tai englanniksi
Elokuvankäsikirjoitus
8
780
Vastaukset 8
- noita,
esim. syd field on tehny pari ainakin. juurikin tuollaista "tee niinkuin sanon ja sinusta tulee käsikirjoittaja". hyvä opus on myös elina hirvosen toimittama Käsikirjoittaminen. se ei ole ohjekirje, vaan kertoo yleiseimminen käsikirjoittamisesta ammattina.
"miten tehdä selvä käsikirjoitus, mitä kameraa käyttää, "
selvä käsikirjoitus syntyy selvästä tarinasta :) ja kameroista ei yleensä ole kirjotusvaiheessa mitään hyötyä. kynällä ja paperilla taikka tietokoneella pärjää hyvin.
tarkoittaa siis sitä, että käsikirjoittajan tehtävä on kirjoittaa ei miettiä kuvakulmia, kameroita tms tarinan kannalta epäolennaista.- hille2
Ja tietysti on olemassa tämä ainakin 2500 vuotta vanha perusopus, jonka nimeen niin Hollywood- kuin parhaat suomalaisetkin käsikirjoittajat vannovat:
Aristoteles; Poetiikka
- käsärikurssin käynyt
Sinun tapauksessasi tästä kannattaisi lähteä alkuun:
Setälä, Suomen kielen kielioppi.- igli
Siis sä vainoot mua, niinkö?
- ...
igli kirjoitti:
Siis sä vainoot mua, niinkö?
siis sä et tajua, että toi tekis sulle oikeesti hyvää?
- miten pääsee
igli kirjoitti:
Siis sä vainoot mua, niinkö?
Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?
- tebis
miten pääsee kirjoitti:
Olen kampurajalka eikä rytmitajua ole yhtään. Olen ajatellut lähteä jenkkeihin ammattitanssijaksi, tollei niinku Britney Spearsin videoihin taustatanssijaksi. Onko missään nettisivua, jossa olisi tanssiopas ja tietoa minne ottaa yhteyttä sitten kun pääsen sinne jenkkeihin?
...huh huh, onpa fiksuu jengii täällä....Jos joku kyselee mielestäsi täällä tyhmiä niin "fiksu" ihminen auttaa tai jättää kirjoittamatta jos ei jaksa.....Idiootit valitettavasti jakavat täällä usein kommenttejaan....
Tuli taas pitkästä aikaa eksyttyä näille sivuille ja tylsää lukea "keskenkasvuisten, kaikkitietävien" ihmisten kommentteja.
- Screenplayer
Kerätkää 5-10 ihmisen porukka kasaan ja paikka, niin opetan teille elokuvakäsikirjoittamisen perusteet.JA MAKSAA! Kyllä maksaa mutta ei kohtuuttomia. Elämääni sisältyy osa-alueita joissa en tarvitse rahaa tekemistäni asioista vaikka sellaisen paikka olisikin. Tämä aihe ei kuulu niihin alueisiin.
Olen opiskellut aihetta elokuvataiteenlaitoksella ja tosiaankin sitten itsekkin kirjoittanut.
Pää-ammattia aiheesta ei tullut mutta jatkuva kiinnostus/ajoittainen raapustelu kylläkin.
Toki hommaa voi hoitaa "yksityistuntiperiaatteellakin", -miten vain.
Tämä nyt ei ollut sitten mikään nettitrolli, "pitkät alushousut jalassa aamuyöllä kusihädässä kirjoitettu huuto". Sähköpostini: [email protected]
Aiheesta oli joskus aiemminkin ja tarjosin apuani. Jotenkin ihmisillä näyttäisi olevan käsitys että pystymetsästä aletaan "nettivinkeillä" kirjoittamaan elokuvia, näin se ei valitettavasti kuitenkaan ole.
Laiskan miehen/naisen puuhaa se ei toden-totta ole mutta kuten sanoin, -apua tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70656
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123632- 67606
- 53587
- 55535
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 34437
- 51435
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113434Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?19430- 49427
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Veikkauksen asiamiehen provikat?
Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?28379