Kautta aikojen?
MONTAKO RATTIJUOPPOA
ON KANSANEDUSTAJISSA
17581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
joka lähtöön...saatikka nämä huumeita käyttävät kansanedustajat.
Niistä vaietaan, kun vaan menee jonkun toimittajan kanssa naimisiin ja sitten tehdään niitä vauvoja. Saadaan jäljet mukavasti peitettyä.
Pitäisikö Tony Halmeenkin mennä naimisiin kovan luokan toimittajanaisen kanssa....ehkä se siitä valkenisi Halmeenkin elämä positiiviseen uutistuotantoon:)
Joko unohtui, että Halme se on se eduskunnan ainoa virallinen narkkari amfetamiinituomioineen?
Ja mistäköhän löytyis sellainen nainen, joka Halmetta jaksaa katsella? Ei ainakaan akateemisista piireistä, joihin journalistikoulutuksen saaneet kovan luokan toimittajat kuuluvat.
On sulla ihme ajatukset:)
otatko sinä siellä ruudun takana minun mielipiteeni noin
hurjan vakavasti.
Älä nyt! Ajattele, näin kuumakin > verenpaineesi nousee,
saat vielä vatsahaavan.
Katsos kun minä en niin seuraile kuka syö mitäkin mömmöä. Tulipa vaan mieleeni se pikku tyttö, joka huumeita napsi:- jostain kumman syystä muistin hänet > ja ihmettelin, että kas kummaa mömmöjä syödään nuorena ja ollaan sitten niin kansanedustajia.
Otahan easysti:- älä menetä hermojasi minun mielipiteiden takia.
En ole politiikko pelkkä tavallinen kyykytetty entinen valtion virkanainen, irtisanottu tapaturman takia...
Varo sinäkin että ei tule mitään sairautta. Voi työnantajasi sanoa sinut irti korkean verenpaineesi ja vatsahaavasi takia.
Pääset kyykytetyksi niin kuin valtion pikku virkailija. Tosin valtion virasto aiheutti tapaturman, jota yrittää nyt laistaa kaikin keinoin ja syyllistää minut.
Niin että rauhoitupa siellä ruudun takana.
Tuo nyt oli pieni herja tässä maailmassa:-
Sinulta taisi nyt jäädä ihan kokonaan huomaamatta tekstini lopussa oleva :)
Niin tuossa alla tuo kirjoituksesi on. Huomasin kyllä mitä kirjoitit minulle > on sulla ihme ajatuksia! Kyllä mä sen kuule huomasin.
Oot sä joku toimittaja.
Yritä ymmärtää mua poloista tapaturman uhria. Se kova kyykytys tekee mulle vaikka mitä tuolle ajatusmaailmallekin:-
Kyykytykseni kun jatkuu enenevässä määrin, koventavat vain tahtia. .... sillä mä vähän tuon sitä esiin joka paikassa.
Ja kato no mun ihme ajatukset, niin mä en tuosta akateemisuudesta ymmärrä yhtikäs mitään.
En ole kuule koskaan jutellutkaan kenenkään akateemisen kanssa. Mistä mä onneton olisin voinut tietää, että toimittajat ovat niitä suuren luokan huippuajattelijoita > akateemisia, jotka ovat kaikki hyvin oikeudenmukaisia, älykkäitä, sivistyneitä puheiltaan ja kunnioittavat kaikki ihmisiä maan päällä, nuo akateemiset.
Mä tunnen vain noita kovan luokan liikemiehiä. Niillä on useimmilla se vanhan ajan kansakoulu vain käytynä.
Mitenkähän ne kumminkin on miljonäärejä > ilman tuota akateemista loppututkintoa.
Nyt täytyy kai alkaa munkin vähän AJATELEMAAN:- jos nyt osaan edes sitä tehdä > ajatella fiksusti ja älykkäästi.. . Se voi kyllä olla mulle mahdoton juttu, mutta yritänpä...katsotaan mitä saan seuraavaksi kirjoitettua.
Jos vaikka huomaan, että Tony Halme onkin se maailman ihanin ja komein ja vielä fiksuinkin mies:-
Mistä siihen sanot?
@@@@????
Onpas teorioita
Kirjoittanut: QC OK 5.8.2006 klo 12.32
Joko unohtui, että Halme se on se eduskunnan ainoa virallinen narkkari amfetamiinituomioineen?
Ja mistäköhän löytyis sellainen nainen, joka Halmetta jaksaa katsella? Ei ainakaan akateemisista piireistä, joihin journalistikoulutuksen saaneet kovan luokan toimittajat kuuluvat.
On sulla ihme ajatukset:)
Kyllähän se niin on, että jokainen saa olla asioista omaa mieltänsä. Mukava niitä mielipiteitä on välillä verrata, joskus ottaa vähän yhteenkin. Mutta nyt kyllä sanoisin, että eipä tässä ole mitään syytä minulla ainakaan kinastella.
Onhan se surullista, jos sinua on kohdeltu kaltoin työelämässä. Kuulostanee ehkä kliseeltä, mutta sanoisin että tsemppiä vaan siltikin ja elämässä eteenpäin.
Melko hanakasti muuten takerruit tuohon akateemisuuteen. Ei akateemisuus ole mikään ihmisen autuaaksi tekevä voima. Ei sinnepäinkään. En minä sellaista väitä.
Asia on kuitenkin niin, että oma ystäväpiirini on lähes kokonaan akateemista. Näin on vain käynyt, sillä ne ystäväthän valikoituvat elämän varrella sellaisista ihmisistä joiden kanssa on yhteistä ajatusmaailmaa.
Hyvin usein akateeminen valitsee elämänkumppanikseen toisen akateemisen. Omalla kohdallani tämä oli ainakin helppoa. Katsos sitä kun erikoistuu johonkin juttuun ja uhraa sen tutkimiseen todella suuren osan elämästään, niin tottakai sitä haluaa, että kumppanikin ymmärtää mistä toinen on niin "tärkeänä", ja miksi asian tutkimisella on merkitystä tieteen jatkumossa.
Ajatella, että olet akateeminen ja ystäväpiirisikin on täysin akateemista:- ohoh! Miten ihmeellistä, että jaksoit minun kanssani kumminkin vähän tuota sanailua jakaa, Sinä akateeminen.
Nythän minäkin voin kehuskella, että olen akateemisen kanssa
hiukan kirjoitellut ja vaihtanut mielipiteitä.
Mukavaa päivää sinne akateemisuuden korkeuksiin,
täältä maan rakosesta:-
http://www.nuortennetti.fi/kuvat/kupla_itsetunto.gif
Kiitos vaan vinkistäsi:-
Minä annan Sinulle hiukan todellista tietoa.
Huom! Yliopistosta sinä voit hakea määrättyä tietoa ja saada siitä todistuksen, että olet sinnikkäästi istunut nenä kirjassa kiinni, ja opiskellut ehkä joksikin kandiksi....ehkä valmistuit opettajaksi.
Mutta ota huomioon, että yliopistoista et opi sivistynyttä käytöstä eikä älykkyys määräsi siitä lisäänny:- sen olen minä tässä jo huomannut:))))
Katsopa itseäsi peilistä...mitä sieltä näkyy:-
@@@@@
Aika useasti juuri nipin napin kandiksi päässeet kulkevat ylimielisenä nenäpystyssä päivää sanomatta,
kun ovat niitä akateemisia:-
Sitten on taas nämä tosi akateemiset ydinfyysikan tohtorit ja professorit > heiltä vaaditaan jo suuri älykkyyskapasiteetti, ja he ovat niitä maan hiljaisia puurtajia ja hyvin vaatimattomia, yleensä.
Mutta te jotka täällä nenäänne nostatte, niin olenpa hämmästynyt....teitä me vähän ehkä erilaisesta sukutausta tulevat kuin te, niin teitä me sanomme >>nousukkaiksi:-
anteeksi nyt vain mutta sanonpa suoraan, kun ei rivien
välistä osata mitään lukea...se älykkyys ... missä se
luuraa...
Käytös on kuin alakoululaisen >>"me liikumme vain akateemisissa piireissä"...kirjoitatte minulle ettekä edes tiedä minkälaiseen sukuun satun kuulumaan:-
Hohhoijaa....
käytöstä. Myös jotkut 1960-lukulaisiin kuuluvat sosialidemokraattiset kansanedustajat ovat saattaneet mainita huumekokeiluistaan nuorena.
Monille lapsille syötetään amfetamiinin johdannaisia muka kun ovat niin kovia liikkumaan!
Hentoinen lapsi oppii jo pienenä syömään huumeita. On siinä meillä uusi narkkarijengi valmiiksi koulutettuna tulevaisuudessa eli osaa hommansa. Riippuvuus on taattu. Olkaa huoleti Halmeen touhuista. Hän on iso, aikuinen ja vastaa itse seuraavissa vaaleissa saavutuksistaan, ja kestää minkä kestää, ja vielä omasta tahdostaan. LAPSET SYÖVÄT HUUMEITA LÄÄKETIETEEN VOIMALLA! OI AIKOJA, VOI TAPOJA! Nyt otetaan kantaa lasten huumeiden käyttöön, joka sentään on tuhat kertaa tärkeämpää kuin ison aikuisen vapaasta tahdostaan toimivan miehen huumeet ja päihteet.
Joo kyllä olet ihan oikeassa. Itsekin akateemisen tutkinnon suorittajana olen huomannut tämän ilmiön. Ollaan olevinaan jotain suurta. Ennenkuin itse kouluttauduin tälle suurelle "ihmeelliselle" alueelle, koin aivan samaa. Kyllä oli maisteria ja diplomi-insinööriä ja lääkäriä, että oikein...Nyt, kun olen itse akateemisen loppututkinnon saanut, olen huomannut, että kyllä jotkut osaavat käyttä tilaisuutta hyväkseen. Ollaan mankumassa jatkuvasti palkankorotuksia ja etuisuuksia ym.ym.,lista on loputon. Kyllähän se on niin, että jos ala ei kiinnosta, niin sitä vaihtamaan työsarkaa, eikä koko ajan olla ylvästelemässä titteliään. On se omituista joillakin ihmisillä se luonteenpiirre. Jos tietää kärpäsestä (paljon) jotain, tai silmästä (paljon) jotain, opettamisesta (paljon) jotain, metallin rakenteesta (paljon) jotain, niin aletaan Euroopan keisareiksi. Nämä ovat juuri niitä ihmisiä, jotka osaavat matkia, mielistellä, käyttää kyynärpäitä, lukea ulkoa, toistaa kritiikittömästi joidenkin auktoriteettien käsityksiä ja näkemyksiä jne. Oikeasti näiltä puuttuu luovuus, normaalit käytöstavat, yleisesti hyväksytyt sosiaaliset taidot jne. He jopa usein menestyvät urallaan, koska omaavat taas taidot, jotka liippaavat epäasiallisuuden ja korrektisuuden välimaastossa. Toisaalta, miksi muiden pitää hyväksyä se ja miksi he saavat kaikissa "vaaleissa" monasti suuren kanmnatuksen?
nykyään, ainakin mediasta päätellen? Rangaistuksena vain semmoinen keskiluokan sakko ja pieni ajokielto!
Mennään toiseen ääripäähän. Kuolemantuomio kännissä ajamisesta. Joka vuosi Suomessa tuomittaisiin kuolemaan 150 rattijuoppoa määrän riippuen tietysti promillerajoista. Tuomiot eivät tietyissä rajoissa poista ongelmaa. tällä hetkellä tilanne on hyvin hanskassa ja hoidossa. Ei tarvita erityisempiä lakeja asian hoitoon.
mene edes EU:ssa läpi.
Rattareista aika moni on ollut linnassa useita ja jos ei kymmeniä kertoja!'
Tulis halvemmaks yrittää hoitaa näitä jotenkin, paljon halvemmaksi.
Sun loogiikkas mukaan pitäs tappaa kaikki vangit.
Kerrotaan, että eräs dopinginvastaisessa työssä toimiva lääkäri olisi ajanut humalssa ja paennut paikalta. Lisäksi on kuulunut huhuja, että hän jatkaa edelleen dopinginvastaista työtä. Suomi puhtaaksi dopingista!
Selvittämällä montako % koko kansasta on rattijuoppoja, saadaan suunnilleen suhteutettuna sama määrä rattijuoppoja (pitkähköllä aikavälillä), sillä hehän edustavat kansaa, on siis edustuksellinen otos.