Nyt olisi sellainen tilanne, että vaari haluaisi vaihtaa vähän parempaan asuntoon, ja vaihtoon tarvittaisiin välirahaa. Käytännössä kyseessä olisi noin 120 tuhannen arvoisen asunnon vaihto n. 150 tuhannen euron arvoiseen asuntoon.
Vanha asunto on velaton, joten lisärahoitusta tarvittaisiin tuo n. 30-40 tuhatta. Eläkeläisen tuloilla kyseisen lainan korot maksaisi kivutta, mutta lyhennyksen maksaminen tuottaisi jo enemmän vaikeuksia, ja olisi lisäksi tyhmää.
Tyhmää siksi, että asunnossa asuttava aika on kuitenkin rajallinen ja sitä pääomaa on jo nyt ihan riittävästi - parempi olisi jos olisi sitä rahaa käytettäväksi. Jälkeläiset eivät tällä hetkellä mielellään haluaisi pistää omia rahojaan asuntoon kiinni ellei ole pakko (perheet jne.), joten oikeasti paras ratkaisu olisi asuntolaina, joka otetaan esim. 5 tai 10 vuodeksi ja josta maksetaan vain korot. Takuuna olisi tuo pääoma, joten velkaa tarvittaisiin vain noin 25 % asunnon arvosta.
Onko kokemuksia tuollaisista lainoista ja mistä niitä voisi saada?
Asuntolaina ilman lyhennystä
4
1169
Vastaukset
- negatiivisia lainoja
eli juuri eläkeläisille tarkoitettuja lainoja kun asunto on velaton ja tarvitaan lainaa elämiseen, mielestäni ainakin HYPO:lla on ollut puhetta sellaisesta. Lainan ei tietysti saa olla liian suuri siihen pantin nähden. Ja jos ei ole tarkoitus maksaa takaisin lainaa pitää kuitenkin tulojen olla niin suuret ettei korkojen noustessa yhtäkkiä tapahdu niin ikävästi että pantinhaltija päättää mennä realisoimaan koko omaisuus.
- analyytikko
Ainakin Hypoteekkiyhdistys ja Nordea tarjoavat noita "käänteisiä" asuntolainoja ja asuntokauppoja. Uskoisin, että asia järjestyisi helpostikin, kannattaa käydä kysymässä.
- perintövero
Asunnon vaihdon yhteydessä, 59-vuotisena, sovin kertakäynnillä asuntolainasta 15 vuoden takaisinmaksuajalla ILMAN LYHENNYKSIÄ.
Korot maksan kuukausittain.
Ehtona myös että voin halutessani maksaa lainan pois milloin haluan.
Summa on suurempi kuin esimerkissäsi.
Noin 71% kauppasummasta.
Laina on osa peritöverojärjestelyä, nykyisellä lainsäädännöllä.
Eikä siinä ollut puhetta mistään käänteisestä eikä väänteisestä vaan aivan tavallisesta asuntolainasta siihen liittyvine marginaaleineen ja riippuvuuksineen.
Pankin taholta joustava ratkaisu ilman jahkaamista koska olin jo silloin ollut työttömänä useita vuosia ja vaimokin alle 1000E/kk, brutto, sairaseläkkeellä.
Lainaan ei myöskään liittynyt mitään reunaehtoja.
En tiedä onko politiikka- vai henkilökysymys?
Me olemme ainakin tyytyväisiä.- koitetaan
Kiitoksia tiedosta. Jokin tuollainen meillekin sopisi. Sitten jos sellainen tilanne tulee, niin jälkipolvi voisi ostaa sen osan kämpästä itselleen, tai ottaa asuntolainan kontolleen (sama asia periaatteessa).
Pankinjohtajan puheille siis...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225514- 324830
- 282761
- 342354
- 372058
- 152018
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191657- 121601
- 231482
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons261456