Jos tonttipula, niin miksi...

Helsinki valittaa tonttipulasta.

Miksi sitten kaikki maahanmuuttajat majoitetaan tänne tai Espoon Matinkylään? Miksi ei esimerkiksi Poriin tai Kuopioon?

Ulkomaalaisilleko tätä kaupunkia rakennetaan?
11696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

juttua Hesarissa, siitä miten nämä muualle Suomeen sossun rahoilla sijoitetut pakolaiset muuttavat itse pääkaupunkiseudulle, koska täällä on tuttuja ja sukulaisia ym. Ei kai ketään voi pakkosijoittaa minnekään, edes pakolaista? Ja jos voisikin, kuka sitä valvoisi?

Äänestä
  • Kaikki sosiaalipummit ihonväriin katsomatta asutettava muualle Suomeen, jossa kerrostaloja tyhjinä.

    Äänestä

  • En kannata pakkosijoitusta, mutta olen sitä mieltä, että jos muuttavat kalliimmalle alueelle (=Helsinkiin), niin asumistukea ei pidä nostaa kalliimpien asumiskulujen takia eikä muuttoa pidä avustaa meidän rahoilla. Jos itse maksavat asuntonsa ja muuttokulut, niin sitten muuttakkot. (Tällainen joka siihen pystyy onkin jo hyödyksi meille muillekin.)

    Äänestä

Ratkaisu tonttipulaan on rakentaa ylöspäin!

Tätä ei kuitenkaan toistaiseksi olla hyväksytty Helsingissä joten ns. "tonttipula" on itse aiheutettu!

Äänestä
  • Esim. Roihupellolle voisi rakentaa vaikka kuinka paljon korkeita taloja. Se on ollut enimmäkseen joutomaata vuosia, vaikka on ruikutettu tonttipulasta. Nyt sinne on saatu rautakauppoja yms liikkeitä, mutta sinne sopisi erittäin hyvin myös asutusta. Ja korkeaa asutusta. Sehän on lisäksi metroradan varrella.

    Äänestä

  • vaikka millä mitalla. Ne on vaan joidenkin kyrpien maatilanisäntien hallussa. Ei ne myy maitaan.

    Äänestä

Helsinki halutaan kaavoittaa pientalomaiseksi jotta vetäisi hyvätuloista veronmaksajaväkeä.

Äänestä
  • Ei Helsinki kaavoita pientaloja. Se kaavoittaa makaavia kerrostaloja, joita se nimittää pientaloiksi. Ne on niin vieri viereen rakennettuja pihattomia laatikoita, että naapurin ikkunasta näkyy sisään ja on yhtä paljon tungosta kuin kerrostaloissa - jopa enemmän. Esim. Ramsinrannan pientaloalueen rakennustehokkuus on jopa suurempi kuin Pohjois-Vuosaaren kerrostaloalueiden rakennustehokkuus!!!!

    Eräs tuttava muutti väljemmille maille toiseen kaupunkiin pois Helsingin Paloheinästä, kun sen naapuriin tuli iso talo joka peitti auringon.

    Äänestä

  • Miksi otit nimimerki stadilainen (pienellä) kun minulla oli jo nimimerkki Stadilainen (isolla)?

    Äänestä

Kyl Turkkuseen on sijotettu molemmille puoli jokkee vaiks kui monta maahanmuuttajaa ja pakolaist.

Tiedän, koska kävin katsastamassa tilanteen...

Äänestä

Miksi meidän pääkaupunkiseutumme pilataan asuttamalla maahanmuuttajia pilaamaan asuinalueet?

Omat kansalaisemme joutuvat maksamaan todella kalliisti omista asunnoistaan. Viereen tuodaan sitten joukkoja, joille me eikä meidän kulttuurimme merkitse mitään.

Sosiaaliasunnot pilaavat valitettavasti pääkaupunkiseudun alueita. Kuka haluaisi näitä ongelmia naapuriinsa. Asunnolla näillä alueilla ei ole paljoa arvoa. Ja veronmaksajat muuttavat varmasti muualle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stadilainen kirjoitti:

Helsinki valittaa tonttipulasta.

Miksi sitten kaikki maahanmuuttajat majoitetaan tänne tai Espoon Matinkylään? Miksi ei esimerkiksi Poriin tai Kuopioon?

Ulkomaalaisilleko tätä kaupunkia rakennetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu