Mistä klassikoita?

Vilimiriikki

Missä vika, kun ei joitakin klassikoita saa mistään dvd:nä suomalaisin tekstein varustettuna? Esimerkiksi Walter Hillin Long Riders on kyllä saatavilla, mutta ei suomalaisilla teksteillä varustettuna. Onko niin, ettei sitä koskaan tulekaan. Muita elokuvia, joita kaipaisin olisi John Fordin Steamboat Around the Bend ja Philippe DeBrocan Mies Riosta. Syynä tuskin on se, ettei elokuvilla olisi Suomessa markkinoita, koska kaikkea roskaa kyllä löytyy dvd-muodossa.

2

545

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Max T W

      Mies Riosta tuli aikoinaan töllästä noin joka toinen vuosi, mutta eipä tule enää. Muutenkin Truffautin ohjaamia ja Belmondon-pääosittamia leffoja ei enää esitetä juuri ollenkaan. Toista oli 70-luvulla.

      Hidasta on vanhojen huippuelokuvien tulo DVD:le, mutta kannattaa katsella esim. Playstä. Suomenkieleisiä tekstejä tuskin ulkomailta tilattaessa löytyy kuitenkaan...

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      Irtonaisia tekstityksiä voi etsiä netistä esim tällaisilta sivuilta: subsearch.org, extratitles.to, divxnurkka.net, ja subtitles.images.o2.cz.

      Jos sinulla on dvd ilman tekstejä, niin lataa se tietokoneelle ja jos joltain noista sivuista löytyy tekstitys niin lataa se myös. Sitten voit joko katsoa leffan teksteineen tietsikalta tai polttaa cd- tai dvd-levylle ja katsoa tv:stäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1254
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      18
      867
    3. 68
      752
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      708
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      635
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      580
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      539
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      528
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      502
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      501
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      483
    15. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      445
    16. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      441
    18. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      70
      438
    19. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      417
    Aihe