Konnevesi-Niinivesi-IIsvesi

Kymijoenvesistö

Kesällä liikuskelin Kansalliveden maisemissa ja jäi askarruttamaan, kun Keiteleeltä tultaessa mentiin sulussa alas (Neituri), sitten ylös (Kiesimä) ja sitten vielä alas (Kerkonkoski). Tämän pitäisi olla Kymijoenvesistöä, joka kai tarkoittaa, että Keitele, Konnevesi, Niinivesi, Iisvesi, Nilakka, Pielavesi ja mitä niitä nyt onkaan laskevat Kymijokeen. Tuo alas, ylös, alas ei vaan oikein tunnu siltä.

Meloskelijat ovat tunnetusti tietäväistä porukkaa näissä asioissa. Miten nuo laskujoet oikein menevät ? Laskeeko Konnevesi Kymijokeen jotain ihan erikautta kuin nuo muut järvet ?

2

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuso

      Konnevesi laskee sieltä pohjoisen kautta Kymijokea kohti. Ainakin venereitti menee sieltä. Jos menee Keiteleeltä Konnevedelle joutuu ekax meneen alas ja sitten ylös.

      • perämies

        Keitele kuuluu Viitasaaren reittiin ja Konnevesi Rautalammin reittiin. Neiturin kanava puhkaisee juuri näiden välisen vedenjakajan kapeimmassa kohtaa. Kiesimä, Niinivesi ja Iisvesi ovat kaikki Rautalammin reittiä ja Konneveden yläpuolisia järvialtaita. Molemmilla reiteillä on lukuisa määrä koskia ja vedet yhtyvät ennen Päijännettä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe