Kunnon kommarin

Omalla vankalla tahdollaan isänmaallinen mies.
Tähän verrattuna joku törni oli pilipalipoika.



Mikä oli Vili Bergmanin rooli Stalinin terrorin aikana?

"Ahti Liedes loikkasi Neuvostoliittoon vuonna 1934, muutti nimensä Vili Bergmaniksi ja meni heti Kommunistisen nuorisointernationaalin palvelukseen. Ensin hän toimi harjoittelijana, sitten Suomen-asiain esittelijänä."

Lue lisää

http://www.suomenkuvalehti.fi/?id=8059
3344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...."Liedeksen" vaiheista selviää maanalaisen SKP:n koko moraalinen rappio. Ei ihme että EK sai otteen porukasta kun pidätetyn organisaattorin osoitevihko sisälsi enimmäkseen "tyttöpaikkoja".

Mielenkiintoista on myös Moskovassa SKP:ta kohtaan esitetty syyte, että joku suomalainen kommari-neitonen olisi lähetetty NKP:n johdon "käyttöön". Tätä tapaa esiintyi vielä 1970-luvulla.

Mm. Teiniliiton valtaamisessa punajuntta käytti hyväkseen porvareiden heikointa lenkkiä, eli erästä kokkarinuorta joka oli perso tuoreelle lihalle. "Pillu-Illu" oli kutsumanimi omiensa keskuudessa.

Henkilö on yhä politiikassa joten en mainitse nimeä. Hän muuten teki sen kuuluisan listan Kokoomuksen "neuvostovastaisista" ja vei sen Tehtaankadulle.

Moni kommari-typy on pyllistänyt (turhaan) maailmanvallankumouksen puolesta. Ei tullut neuvosto-Suomea, ei tullut.

Mutta eräs Moskovassa opiskellut toi pienen mustan nyytin... Nyttemmin tämä on TV-tähti, tai yritti olla. Toimittajaliittolaisten noste ei kantanut kuin "Kotikatuun".

Seksillä sosialismiin ja huumeilla kommunismiin.

Tytty-dyt-ty-dytty-dyy, miltä meno nyt maistuu??
Tytty-dyt-ty-dytty-dyy.....

Äänestä
  • Sotilasaikakausi lehdessäkin vuosi pari sitten oli suorasanaista juttua ao. poliitikosta.
    Ei sitä isänmaanpetturiksi nosteta nykypäivänä ilman aihetta.

    Asian huvittava puoli on siinä, että asia on ollut "kaikkien" tiedossa vuositolkulla, ja mitä tapahtuu, ei mitään.
    Petturi jatkaa politiikassa, kaltaistensa joukossa.
    Tietää liikaa, on hyvä veli, ei tutkita, ei aseteta syytteeseen.

    Äänestä

Olen pitänyt Suomen Kuvalehteä laatulehtenä, joskin monin osin konservatiivisena.
Nyt lehti alkaa löytää aiheita muualtakin ja kirjoittaa jopa sangen objektiiviseen sävyyn.
Kerrankin jotain uutta ja hyvää "länsirintamalta"

Ehkäpä tämä artikkeli Villiruususta avaa pään keskustella objektiivisesti myös muista "villiruusuista", joiden tie ei kovinkaan usein ollut niin ruusuinen.

Eräässä alemmassa ketjussa aivan oikein tuotiin esille ja kumottiin se valheellinen väite, että rintamakarkurit olivat pääosin kommunisteja ja varsinkin pelkurisellaisia.
Niin. Sehän onkin potaskaa lukea vakaumuksensa puolesta taistelleet ja kaatuneet samaan sakkiin joidenkin rantaruotsalaisten kanoottikerholaisten kanssa.

Ne miehet jotka taistelivat ja suurin määrin kaatuivatkin karjalassa ym. olivat tietty urheita miehiä. He eivät kuitenkaan läheskään aina tienneet minkä vuoksi taistelivat ja kaatuivat.

Tässä on juttu miehistä jotka taistelivat ja kaatuivat rakkaudesta isänmaahan ja rauhaan ja olivat siitä hyvin tietoisia.
http://www.ksl.fi/files/muisti/sisallys.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiinpaluu kirjoitti:

Omalla vankalla tahdollaan isänmaallinen mies.
Tähän verrattuna joku törni oli pilipalipoika.



Mikä oli Vili Bergmanin rooli Stalinin terrorin aikana?

"Ahti Liedes loikkasi Neuvostoliittoon vuonna 1934, muutti nimensä Vili Bergmaniksi ja meni heti Kommunistisen nuorisointernationaalin palvelukseen. Ensin hän toimi harjoittelijana, sitten Suomen-asiain esittelijänä."

Lue lisää

http://www.suomenkuvalehti.fi/?id=8059

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu