Lenin ja nälänhätä

Hiram

Tuossa olin mennyt väittämään, että bolshevikit - ja Lenin tietoisesti- ja suunnitelmallisesti käyttivät nälänhätää aseenaan. Nimim. Johannes19 tämän tyrmäsi, eikä uskonut että olen aavisteluineni oikeassa.

Minua harmitti, kun muistin asian jostain lukeneeni, mutta minulla ei ollut kirjan nimeä ja sivunumeroa kätevästi saatavilla.

Nythän se on; mm. kirjassa Robert Service, Lenin - A Biography, suomennettu 2001, kappaleessa Polkuja vallankumoukseen 1889-1893, mainitaan Leninin viehtymys nälänhätään. Lenin oli nähtävästi silloin Samarassa, kun nälänhätä iski Venäjälle 1891-92. Siinä kun Leninin sukulaiset ja mm. Leo Tolstoi tekivät kaikkensa auttaakseen nälkää näkeviä talonpoikia, Lenin teki voitavansa teroittaakseen nälänhädän aiheuttamaa iskua. Hän pahensi nälänhätää, siis; ja nautti sadistisesti ihmisten kärsimyksistä.

Jo tällöin hän mainitsi "päässeensä agraarisosialismin yli", ja oli sitä mieltä että talonpojat tulevat häviämään; että sosialismi on luonteeltaan urbaania ja teollista.

Kun 1921 tuli kuivuus, bolshevikit pääsivät kunnolla käyttämään nälänhätää aseenaan, eli vuosien 1921-23 oli osittain luonnonolosuheista johtuva, osittain bolshevikkien tietoisesti kärjistämä katasrofi.

1932-1933 Ukrainan nälänhädässä oli jo kyse laskelmoidusta kansanmurhasta, - tosin Lenin oli jo siihen aikaan haudassa, mutta väitänpä vaan, että bolshevikit olivat perineet vihtymyksen nälänhätiin Leniniltä.

Ja enpä ihmettelisi jos Kiinan nälänhätä 1958-1961 olisi ollut suoraan kopioitu rutiinimenettely bolshevikeiltä.

Sitten vielä ihmetyksen sananen suomalaisesta keskustelukulttuurista, elikkä sen puutteesta.

Minusta näyttää, että täällä pidetään fiksuimpana tyylinä käyttää one-linereita, ja keskustella hit-and-tun -tyylisesti. Elikkä isku-ja-pakoon. Se ei tietenkään mitään keskustelua edes ole.

Sitten koen aika turhauttavana, että niiltä jotka tekevät aloituksia, vaaditaan hirmu-perusteet, ja lähdeviitteiden käytön on oltava tieteellisen tarkkaa. Sen sijaan iske-ja-juokse -koulukunnan edustajien ei tarvitse perustella mitään, koska he ovat aina oikeassa, koska he pelaavat oikeampien pelisääntöjen mukaan, joiden mukaan suomalainen keskustelutyyli on tämä.

Surkeaa...


Lähteet:

The Political Economy of a Disaster Famine in Russia: 1921-1922, Jennifer Kao -John McCrory:
http://www.johnmccrory.com/articles/article.asp?this=243

The Russian Famine of 1891-92 by David P. Lilly:
http://www.loyno.edu/history/journal/1994-5/Lilly.htm

The Great Famine-Genocide in Soviet Ukraine, 1932-1933 (Holodomor)Ukrainian Genocide:
http://www.artukraine.com/famineart/index.htm

Chinese Famine of 1958-1961
http://www.overpopulation.com/faq/health/hunger/famine/chinese_famine.html

1

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on se joka auttaa edistämään bolshevismia. Kaikkia bolshevikin toimia on peilattava tähän taustaan. Mutta kun sen muistaa, bolshevikin kanssa on paljon helpompi keskustella. Tai olla keskustelematta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      151
      1497
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      585
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe