lv-ruunani ruokinnasta...

ravuri-93

Minulla on 5-vuotias lv-ruuna, jolla ratsastan
6-5 kertaa viikossa, en kisaa, liikunta on 1-1,5, joskus kahdenkin tunnin lenkkejä ja on melko raskasta. kuinka paljon se tarvitsisi kauraa? Näyttää kuin se olisi nykyisellä kauramäärällä (kaksi litraa kauraa kaksi kertaa päivässä) laihtunut. Toisaalta ratsastaessa se on energinen, eikä vaikuta koskaan liian väsyneeltä vaikka onkin ollut rankka lenkki, se saa olla laitumella aamukahdeksasta iltyhdeksään ja sillä on laidunkavereita. Madotukset on kunnossa. Kylkiluut tuntuvat kädellä kosketettaessa helposti, ja näkyvät joskus kauempaa katsottaessa. Ne eivät kuitenkaan suoranaisesti paista läpi.

10

1344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maya81

      on heinän laita? Et mainitse siitä mitään,se on kuitenkin ruokinnan peruste. Tietysti se varmasti heinää saa mutta kuinka paljon ja minkä laatuista :)

      • glowy

        kaura puoleen ja reippaasti heinää eteen jos ei ole ähky herkkä hepo...


    • 3 hebon hoitaja

      Eli kauraa ÄLÄ lisää. Tarkoituksena ei ole saada hevosta sairaaksi!

      Kuiva heinää pari siivua aina päivisin laitumelle lisää niin alkaa kylkiluut mennä piiloon. Myös rypsiöljyä lisäämällä kauroihin saat aikaan muutosta (ei kovin paljon öljyä!).

      • ravuri-93

        Hepo saa heinää ns. mustalaisen sylyllisen, koska hevonen asu maalaistallissa, jossa ei olla kilon tarkkoja. Eli se on semmonen iso miehen sylyllinen. Se saa runsaasti heinää ja se on hyvälaatuista timoteitä. Koska hevosia on laitumella seitsemän, tämä mukaanlukien, ei ole mahdollista viedä ainoastaan sille heinää, "laumanjohtaja" veisi kaiken. Rypsiöljy on hyvä!Isäkin on suositellut sitä. En vain vielä ole saanut aikaiseksi. Hepo on sen verran kovalla liikunnalla (että pysyisi kunnossa) että en voi puolittaa kaura-annosta.


    • agrologi

      lisää vaan energia rehun määrää 4litraa li 2,5kiloa ei ole vielä suuren suuri kauraannos reippaasti liikkuvalle hevoselle.

      Kauraa voi antaa turvallisesti n. 8kg päivässä (eli n.14litraaa), kunhan minkään ruokinta kerran annos ei nouse yli 2kilon (n.3,5litran). Myös ruokaöljy on hyvä vaihtoehto. Muista, että ruokaöjy on erittäin hyvä energian antaja. 3dl hevonen saa saman verran enegiaa kuin kilosta kauraa. Muita hyviä energiarehuja on melanssileike ja melanssisiirappi.

      Voisit kokeille nostaa hevosesi päivän kauraannosta vaikka ensin 2,5 litraan aamuin illoin ja jos senkin jälkeen vielä laihtuu niin lisätä iltaruokaan 2dl öljyä, jos sekään ei riitä niin lisää öljy vielä aamuruokaankin.

      Missäs kunnossa teillä on laitumet? Tämän kesän kuivuus on monin paikoin hidastanut ruohon kasvua tosi voimakkaati. Jos laitumella ei riitä syötävää kannattaa sinne viedä lisäruuaksi kuivaa heinää (yhtä monta pientä kasaa kuin on hevosiakin, niin kaikki saavat syödä) tai sitten annatte hevosten yödä aamulla karsinissa aamuheint ennen ulkoilemaan lähtöä.

      • sbre

        Meillä hevoset eivät saa kauraa eikä muutakaan voimarehua lainkaan, kevyellä käytöllä ovat ja aivan elämänsä kunnossa. Jaksavat heittää pitkiä ja rankkoja lenkkejä.
        Hullulla kauran syöttämisellä saat vaan aikaan kaviokuumeen. Kokeile lihotusta mieluummin heinällä ja kaurankuorirouheella.


    • = )

      onko heppa energinen? kauraa nostaisin ehkä korkeintaan 1-2 litralla. hevosta ei ilmeisesti valmenneta täysillä? mikset antaisi kauran( tietysti heinän) lisäksi lisärehuja esim. mysliä, joita löytyy kaurattomia? kuinka monesti päivässä annatte hevosellenne heinää?

    • ..meinasi olla lv-tammani kanssa hieman samaa ongelmaa.. Kauran lisäys ei auta asiaa, tuppaa lämppäreillä nousemaan aika helposti hattuun..Meillä auttoi heinän lisääminen, tällä hetkellä tammallani aina heinää edessä (siis laitumella iso paali), Vaihdoin muutenkin osan kaurasta muihin tuotteisiin (lähinnä progres), joka tuntuu toimivan massan lisääjänä, eikä turhaan kolise yläkerrassa..

    • Golden66

      Hyvät ihmiset, hevosta ei lihoteta kauralla vaan hyvälaatuisella heinällä. Jos ei ole mahdollisuutta ruokkia hevosta riittävästi laumassa niin se on otettava erilleen muista. Äläkä nyt vaan tuppaa hevosellesi 14 litraa kauraa,4-5 litraa riittää varmasti, lisänä voisi antaa vaikka veteen liotettua greenlinea ja 1-2 dl öljyä vähitellen totuttaen. Heinää 8-10 kg päivässä.

      • olivia p

        onnistut! Muista, että jos lisäät hevosen ruokaan öljyä, se tulee lisätä n. ruokalusikan verran, kahden viikon ajan joka päivä (eli siis ensimmäisenä päivänä 1 rkl, toisena 1,5 rkl, kolmantena 2 rkl jne.. )! Hevosen oma ruokavalio ei sisällä rasvaa kuin n. 3%, joten sen suolisto ei ole tottunut pilkkomaan rasvaa, ja jos lorautat heposi ruokaan saman tien desin öljyä, suurin osa tulee vain "läpi", ja on siis täysin turhaa, ja vakituisesti käytettynä öljy on vielä kallista hevosen ravinnoksi. Kauraa en menisi kovin paljoa lisäilemään, mutta sen voisi antaa pienemmissä erissä, esim. kolme kertaa päivässä, jolloin ruoan sulaminen helpottuisi huomattavasti. Paljon vain heinää eteen, monta kertaa päivässä, ja kauraa esim. 1,5 l aamulla, 1 l päivällä ja 1,5 illalla. Tsemppiä! ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4602
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1837
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1550
    4. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1016
    5. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      108
      1005
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1001
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      842
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      45
      817
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      798
    Aihe