Olemme alkaneet epäillä pojallamme adhd:tä.
Miten teillä alkoi adhd tutkimus prosessi? Mistä kaikki sai alkunsa? mitkä oli ne syyt miksi lähditte hakemaan hoitoa vai tapahtuiko se jonkun muu toimesta?
Miten kaikki alkoi
2
575
Vastaukset
- cheetah.grrr
Hei! Meillä on 5 vuotias poika, jolla on Tarkkaavaisuus- ja impulsiivisuushäiriö F90 (eli ADHD). Poika ollut aina vilkas. Kärppä on hyvä sana kuvaamaan häntä esim. kolmevuotiaana. Aluksi vanhemmat eivät halua millään uskoa, että lapsessa on mitään vikaa. Vaikka itse työskentelen monien adhd ja asperger lapsien kanssa, en oikein voinut uskoa, että itselläni sellaiset on. (siis vanhimmalla pojallani 9v on asperger). Yksityinen perhepäivähoitajamme ystävällisesti pehmitteli ajatukselle. Arki alkoi olla kyllä muutenkin niin raskasta, että nelivuotisneuvolassa vaadin ja itkin, että nyt on jotain tehtävä. Isoveljellä oli siis tässä vaiheessa jo asperger-diagnoosi. Terveydenhoitaja ehdotti että odotetaan nyt vielä vuosi.. Minä sanoin, että ei varmasti odoteta. Aika paljon saa luottaa itseensä, jos epäilee jotain olevan, koska itse sen arjen tietää parhaiten! On niitäkin perheitä, jossa se adhd on yritetty kieltää kouluikään asti ja opettajien toimesta toivotaan, että lapsi tutkittaisiin. Kerron siitä, miten meidän tutkimusprosessi eteni, kun vastaan tuohon toiseen aloitukseen.. kunhan vain on siihen aikaa.
- cheetah.grrr
Ja tuolla mun galleria sivulla on linkki perheklubille, jossa on paljon vertaistukea ja siellä voisi saada enemmän vastauksia näihin kysymyksiin. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1792059- 1751761
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691618Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241413Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1031406- 1001067
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1591056Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c731037Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228866Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56820