Kun seurakunnan johdon mielipiteistä siitä, miten Raamattua
tulkitaan käytännössä,tulee se epäjumala ei ole mikään ihme
että helluntaikansa
antaa itsensä aivopestä.
Jeesuksen koko elämä ja Hänen tapansa kohdella ihmistä yksilönä
tulisi olla meille uskoviksi itseämme kutsuville henkilöille se kaiken
opin A ja O.
Kaikki Paavalinkin opetuskirjeet, kun niitä Jeesuksen Hengessä, eli Pyhässä
Hengessä tutkitaan , viittaavat aivan samanlaisen suunnan.
Mikä se suunta on?
Jeesus tahtoi/tahtoo opettaa jokaista uskovaa itse , sanansa kautta.
Hänen tahtonsa on että me kasvamme Hänessä, emmekä seurakunnan johdon
Raamatun tulkinnoissa.
Jokaisen yksilön tulisi kyseenalaistaa kaikki opetus siksi on erittäin
tärkeää tutustua itse Jumalan sanan aarteisiin.
Olen kuulunut helluntaiherätyksen piiriin vuosikausia, enkä ole kertaakaan
kuullut puhuttavan henkien koettelusta eri kyseenalaistamisesta.
Helluntaiherätys aivopesee
14
712
Vastaukset
- tulla
mitään hyvää? minä kysyn: näetko pienintäkään 'valonpilkkua' helluntai suunnassa?
jos sinun pitäisi valita muhametti-uskon ,tai helluntain uskon välillä,kumpi olisi valintasi?
epäilen,että valitsisit muun kuin helluntai usk.
olenko oikeassa?- tunnen hellareita
ja ne on mukavia.joidenkin mielestä tuomitsevia,mutta minusta he vain USKALTAVAT vetää rajoja elämiseen---epäjumalien palvomiseen,esineet,hirviölelut,stnalliset leffat lapsille jne.Ja elävät Raamatun mukaan eli antavat Raamatun Sanan elää!Useat heistä ovat Jumalan voideltuja.
itse olen luterikko... - tänä päivänä
tunnen hellareita kirjoitti:
ja ne on mukavia.joidenkin mielestä tuomitsevia,mutta minusta he vain USKALTAVAT vetää rajoja elämiseen---epäjumalien palvomiseen,esineet,hirviölelut,stnalliset leffat lapsille jne.Ja elävät Raamatun mukaan eli antavat Raamatun Sanan elää!Useat heistä ovat Jumalan voideltuja.
itse olen luterikko...harva uskaltaa olla jotain mieltä,koska "suvaitsevaisuus"on muotia.
Synti on muotia,kaksimielisyys,porno,pirut,veriteot,alkoholismi,huumeet,rasismi ym.ym.....kaikki ovat jotenkin "seonneet"tähän muoti-ilmiöön!
Lapsillekin jo syötetään kaikkea-noitaohjelmia jne...tuntuu kuin ihmiset olisivat tulleet sokeiksi ja välinpitämättömiksi,,,,joka sarjassa vähintään yksi homo,ja lapset eivät enää kunnioita vanhempiaan,opettajiaan,ystäviään--oman edun tavoittelu ja elämykset;benzihypyistä extreme-kokeiluihin vievät voiton jo ELÄMÄLTÄ!!!
Herää Suomi,Jeesus avaa silmänne.
- todé
mielestäsi vain helluntaiherätyksessä ilmeneviä? toisin sanoen onko h-herätys nyt sitten muista jälkeen jäänyt opetuksessaan Pyhän Hengen toiminnasta ja ainoana suistumassa perikatoon muiden juhliessa oikean ja terveen opin kukoistaessa?
olet näet antanut ymmärtää, että luterilainen kirkko osaa nämä jutut jetsulleen. - asiaa!
Vaihteeksi olen ReaAallon kanssa samaa mieltä, vaikka usein olen myös hänen kanssansa eri mieltä.
Tämä ReaAalto on oikeaa asiaa, mitä puhut nyt.
Yhdenkään ihmisen ei tule jäädä toisten kautta tulevan opetuksen varaan, vaan jokaisen tulee ahkeroida Jumalan tuntemisen eteen ja Sana on, joka sen tuntemisen antaa.
Jeesus todella tahtoo opettaa jokaista omaansa Itse ja Hänen lähettämä Pyhä Henki on, joka ottaa Jeesukselta Sanan kautti ja antaa meille.
Jeesuksen tahto on, että me pidämme omasta vaelluksestamme vaarin ja olemme suolana ja valona yhä pimeämmäksi menevässä maailmassa.
Minä kuuluin vuosia luterilaiseen lahkoon, mutta tuli aika, että Jeesus otti minut sieltä poissa Itsensä opetettavaksi ja sitten vasta sain tuntea elävän Jumalan ja Hän särki minusta sen Jumalan kuvan, jonka olin saanut luterilaisessa opetuksessa.
Nyt kuulun Jeesuksen seurakuntaan, joka on hajalla maailmalla ja minulla on todella uskolliset ja hyvät uskonystävät, jotka Herra Itse johdatti minulle.- hiukan,
sanoen, että tuohon aivopesu asiaan en yhdy, sillä tiedän, että heluntailaisten, luterilaisten, lestadiolaisten ja muiden lahkoaitojen sisällä olevien joukossa on heitä, jotka ovat kuuliaisia Sanalle ja tuovat Sanan mukaista tietoa, mutta kaikki eivät ole kuuliaisia Sanalle ja siksi jokaisen tulee ahkeroida ja lukea Sanaa, niin että tietää minkä osan ottaa puhujan puheista ja minkä hylkää.
Kysyisin sinulta ReaAalto, että onko luterilainen opetus samaa, kuin oli aikanaan, kun olin heidän joukossaan, eli hyvin pyhän oloista ja Sanaan perustuvaa, mutta Jumalan Hengen tunteminen puuttui ja näin ollen ihmiset keskenään järkeilivät Sanan äärellä ja miettivät millaisia kenenkin tulee olla, että kelpaa Jeesukselle.
Kiitos edeltäkäsin vastauksestasi.
- ...
...
- XXL
"henkien koettelusta eri kyseenalaistamisesta"
Koettelu ja kyseenalaistaminen eivät ole ekvivalentteja asioita. Koettelu on pikemminkin testaamista, koestamista. Standardista poikkevat henget tulee pistää hylkyyn... - Lukihäiriöinen
Lämmittä huomata, että sinussa on oikeanlaista tutkiskeluakin.
Jeesus on Pyhän Hengen kautta, opettamassa omiaan.
Paavali on saanut nähdä, Jeesuksen ja vakuuttaa, meille sanan kautta.
Sanan kautta tuleva opetus on oikeaa.
Pyhä Henki kirkastaa, sanaa.
Siunattua iltaa Rea. Tutkihan helluntaikirkon uskontunnus kohtia. Jossa tunnustetaan myös Apostolista uskon tunnustusta.
http://www.espoohsrk.fi/html/uskontunnustus.htm
Ei kovin kaukana oikeanlaisesta Raamatun tulkinnasta voida olla. Vai mitä?
Jokaisen helluntaiseurakunnan pastori yrittää parastaan, jotta palvelisi mahdollisimman hyvin, ja olisi Jumalan mieleen kaikessa palveluksessaan.
Lainaus opinkohdista-->
""Seurakunta
Seurakunta on Kristuksen perustama ja johtama, apostolien opetukselle rakennettu uskovien yhteisö. Kaikki uskovat kaikkialla ja kaikkina aikoina kuuluvat yhteen ja yhteiseen seurakuntaa, joka näkyvällä tavalla ilmenee paikallisseurakuntana. Jeesus Kristus käski seurakuntaansa tekemään kaikista kansoista opetuslapsia, kastamaan ja opettamaan heitä. Seurakunta muodostaa hengellisen papiston, jonka tehtävänä on palvella Herra ja osoittaa kristillistä rakkautta kaikkia ihmisiä kohtaan.""- miki
"Jokaisen yksilön tulisi kyseenalaistaa kaikki opetus siksi on erittäin
tärkeää tutustua itse Jumalan sanan aarteisiin."
Mistä sä moisen ajatuksen olet saanut päähän että helluntailaiset eivät opeta ajattelamaan omilla aivoilla?
Mä ainakin olen saanut isosta kirjasta ainoastaan opin siihen että älä niele mitään pureskelematta ja kyselemättä itse ensin...
Siis jos haluaa syödä pullamössöä ja uskoa ilman kyseenalaistamista kaiken mitä saarnapöntöstä opetetaan ja julistetaan, se on tyhmyyttä, mutta mä en ole missään törmännyt ihmisiin jotka väittäisivät että se mitä he sanovat ovat ainoa oikea totuus, aivan varma ja piste päälle...
Ai niin paitsi sinut tietenkin... - ainoa joka yrittää
aivopestä ihmisiä, nyt sinun kynsissäsi näyttää olevan tämä helluntaiherätys ja sen pilkkaaminen, onnea alkamallesi tielle, se tuo sinulle varmaan sen tyydytksen ja siunaksen jota näillä kauniilla asioilla sanot ja haluat elämääsi tuoda..
- ...
Mitä se luterilainen kirkko sitten tekee? Paavali sanoo, ettei kaikkien tulisi pyrkiä opettajaksi opettajan suuren vastuun tähden. Raamatullisella mallilla siis on kääntöpuolensa, jos ihmiset hylkäävät Jumalan johdatuksen.
- deeku
keskittyisi mieluummin rukoilemaan mielestäsi "harhaoppisten" puolesta sen sijaan, että tällä suureen ääneen julistat heidän "kerettiläisyyttään"? Älä tuomitse!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli144303"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn193129Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän652942Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1362628Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi301868Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111814Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3691591Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html741545En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa611526- 241236