voisiko joku ortodoksi selvittää minulle miksi sapattia ei vietetä? olen lukenut yhtä kirjaa jossa asiasta on mutta se on niin oudosti selitetty että en ymmärrä...oliko todella niin että itse jeesuskaan ei viettänyt sapattia kuten ymmärsin? ja jos saisin asiaa selventäviä raamatunkohtia olisin kiitollinen!
puhuin adventistiystäväni kanssa asiasta ja hänellä oli hyvin negatiivinen suhtautuminen sapatittomuuteen ja jotenkin asia jäi nyt vaivaamaan...mutta en tiedä mistä tutkisin sitä lisää.
en ole itse ortodoksi, vain kiinnostunut ja siksi kyselen "tyhmiä".
puhuin adventistiystäväni kanssa asiasta ja hänellä oli hyvin negatiivinen suhtautuminen sapatittomuuteen ja jotenkin asia jäi nyt vaivaamaan...mutta en tiedä mistä tutkisin sitä lisää.
en ole itse ortodoksi, vain kiinnostunut ja siksi kyselen "tyhmiä".
Vastaukset 15
Vanhimmat
on edelleenkin sapatti ja sunnuntai on sunnuntai.
Suuri lauantai (pääsiäistä edeltävä) on "sapattien sapatti"
Joskus muistelen kuulleeni sellaisen selityksen sille, miksi ortodoksit eivät pidättäydy työnteosta sapattina (=lauantaina), että Kristus lepäsi sapattina ja täytti niin täydellisesti työntekoa rajoittaneen käskyn, ettei sen noudattaminen enää kuulu kristityille.
Lännessä jossain vaiheessa tehtiin sunnuntaista korvaava "sapatti", ja siihen alettiin soveltaa aikaisemmin sapaattiin liitettyjä työnrajoituksia ja jopa alettiin kutsua sunnuntaita sapatiksi tai lepopäiväksi. Ortodoksisessa kirkossa sen sijaan sapatti on edelleenkin lauantai. Tätä kuvaa esim. se, että venäjän ja kreikan kielissä lauantaita tarkoittava viikonpäivän nimi on sapatti (subbota, savvato).
eli ortodoksit viettävät sapattia joka lauantai? viettävätkö ne sitä sitten vain jotenkin "eri tavalla"? kirja jota luin on arkkimandriitta cleopa illien ortodoksisesta uskosta. ja siitä en asiaa siis oikein tajunnut.
Ei ollenkaan tyhmä kysymys. Tarkoittanet sapatilla lauantaita. Ortodoksit ja yleensäkin kristityt pyhittävät sunnuntain Jumalalle juhlien Kristuksen ylösnousemusta ja voittoa kuolemasta eli ei samalla tavalla levolle kuin juutalaiset (lauantai)sapatin. Poimin netistä sivun, jossa asiaa selvitetään - vaikka sivu ei ole ortodoksinen, voi siitä mielestäni nähdä aivan oikeita asioita sapatin ja sunnuntain välisestä suhteesta.
http://www.kencollins.com/question-42.htm
Sapatinvietto eli viikon viimeisen päivän pyhittäminen kuuluu siis juutalaisuuteen. Ortodoksikristityt juhlivat Kristuksen ylösnousemusta, joka tapahtui sunnuntaina, sapatista seuraavana päivänä. Ortodoksisten isien kirjoituksista saa tietoa sunnuntain merkityksestä kristitylle. Se on viikon eli luomisen 8.päivä (seitsemän ensimmäistä päivää on kuvattu genesiksessä, mutta Kristus uudisti luomakunnan 8.pv:nä). Samalla se on uuden luomakunnan ja ylösnousemuksen 1.päivä.
Kristittyjen kannettavaksi ei asetettu juutalaisen lain noudattamisen taakkaa Paavalin tuodessa Kristuksen tuntemisen ilon pakanoille (ei-juutalaisille), ja eiköhän asia koske myös sapatinviettoa...
Jeesus syntyi juutalaiseksi ja oli arvostettu opettaja. Kaipa Hän piti juutalaisen lain sapatin, mutta rakkauden mukaisesti (eli saattoi parantaa sairaan tai auttaa muuten apua tarvitsevaa) - ei varmaan kirjaimen mukaan, koska vastusti farisealaista tekopyhyyttä. Kyllähän Maria ja Joosefkin veivät Jeesuksen temppeliin määrättynä päivänä tämän syntymän jälkeen uhraten vaadittavat uhrit ja näin noudattaen juutalaista lakia.
hyvä vastaus, kiitos!
Tässä kohdat joita adv.perustelevat sapatilleen.1.moos2:2.Mutta siinä sanotaan,Jumala lepäsi seitsemännen päivän,ei siis säädetty ihmistä varten.Gal.3:17 Laki tuli 430v perästä päin.Toinen kohta 2.moos 31: 16-17 se on oleva ikuinen merkki minun,ja juutalaisten välillä(siinailla)Eli luomisessa todetaan että Jumala lepäsi.Siinailla se annettiin vain juutalaisia varten.Israel on ainut joka valtiona pitää sapatin(lauantain)eli tuo ikuinen merkki juutalaisten,ja Jumalan välillä on säilynyt,kuten huomaat muut valtiot eivät sitä noudata.UT.vain 9 kaskyä toistuu mutta,ei sapatti käsky,voit siis levätä minkä viikon päivän tahansa.
kaverini perustelee sitä sapattia sillä että katolinen kirkko on poistanut sapatin ja sitä koskevat säännökset. ja että ne olisi kuitenkin vielä voimassa ja että seitsemäs päivä on lauantai ja silloin sitä ehdottomasti pitää viettää.
hänen mielestään siis raamatussa asia on hyvin selkeästi ja toisin tekevät tekevät väärin.
Se on tarkoitettu erottamaan juutalaiset muista kansoista niin kuin Mooseksen lain monet muutkin säädökset. Kristityistä vain ne, jotka ovat olleet juutalaista syntyperää, (kuten apostolit) ovat viettäneet sapattia.
Jumala loi maailman kuudessa päivässä, mutta seitsemäntenä päivänä Hän lepäsi. Tähän perustuu juutalainen sapatti. Juutalainen sapatti oli aluperin levon ja ilon päivä, mutta vähitellen sitä alettiin rasitta monilla kielloilla. Ei saanut tehdä mitään, ei esim sytyttää tulta, ei kävellä sapatinmatkaa eli muutamaa kilometria enmpää. Jeesus vastusti orjallista sapatin viettoa, hän mm paransi sairaita sapattina, mitä juutalaiset lainopettajat paheksuivat.
Kristinuskossa sapatti on vainajien päivä, koska suurena sapattina Herra Jeesus Kristus lepäsi haudassaan. Silloin hän täydellisesti täytti sapattikäskyn. Sapatti on kristityillä sunnuntain aatto ja eräänlainen puolipyhä.
Kristittyjen viikottainen juhlapäivä on Herran päivä, sunnuntai, viikon ensimmäinen päivä, koska silloin Kristus nousi kuolleista. Se ei kuitenkaan alunperin ole ollut mikään lepopäivä, koska alkukristityt olivat usein orjia tai vapautettuja orjia, joiden piti työskennellä seitsemänä päivänä viikossa. Rooman valtakunnassa ei tunnettu mitään viikottaista lepopäivää. Jumalanpalveluksiin alkukristityt voivat osallistua lauantai-iltana myöhään ja sunnuntaiaamuna anivarhain. Sitten he menivät töihinsä.
Kun kristinuskosta Rooman valtakunnassa tuli ensin sallittu ja sitten valtionuskonto, niin keisarit määräsivät sunnuntain yleiseksi lopopäiväksi. (Muistaakseni se oli jo Konstantinus Suuri.) Varsinkin lännen kirkossa sunnuntaista tuli sittemmin eräänlainen "uusi sapatti". Ruvettiin vahtimaan sitä, että ihmiset eivät esimerkiksi työskentelisi sunnuntaina, määrättiin huvikieltoja jne.
Ei ole merkitystä onko Katoliset poistaneet sapatin.Katolinen kirkko on syntynyt joskus 300 luvun lopussa,tai 400 luvun alussa.Kirkko isien kirjeistä(origines,augustinus)löytyy,että kristityt ovat viettäneet sunnuntaita ensimmäiseltä vuosi sadalta lähtien.Mene keskustelu sivuille herätys liikkeet,ja selaile sivuja taakse päinkin,siellä on paljon ADV.keskustelemassa mm.sapatista.
on eronnut alkuperäisestä eli ortodoksisesta kirkosta vuonna 1054, jolloin se siis on syntynyt, eikä aikaisemmin. Sitä ennen se oli eräs ortodoksisista patriarkaateista.
Mistä nuo 300-luvut ym väärät tiedot ovat peräisin? Tahtoisin todella tietää, kuka levittää (todennäköisesti tahallan) väärää kirkkohistoriallista tietoa täällä suomi24:n keskustelupalstoilla!
Mooseksen lain käskyt ovat poistaneet jo apostolit. Apostolit hylkäsivät jo 50-luvulla ns apostolein kokouksessa ympärileikkauksen ja sen myötä Mooseksen lain noudattamisen. Lue Apt 15: 1-29. Adventistikaverisi ei taida tuntea Raamattua eikä kirkkohistoriaa.
Yhtenäinen kirkko kyllä jakautui 1054.Mutta onhan ne katolisen kirkon juuret sieltä 300 luvulta.Eikä se tässä oleellista ollut vaan katolisten suhde sapattiin.
En ymmärrä nyt yhtään mitään. 300-luvulla tosin pidettiin tärkeimmät ekumeeniset kirkolliskokoukset, joissa määriteltiin trinitaarinen ja kristologinen dogmi ja hyväksyttiin UT:n kaanon.
Kaikkien kristittyjen "juuret" ovat siten 300-luvulla siinä missä aikaisemmillakin kristillisillä vuosisadoilla. Joka ei hyväksy kolminaisuusoppia eikä kristologista dogmia, ei ole kristitty vaikka itse niin väittäisi.
>>Kirjoitat.
Israel on ainut joka valtiona pitää sapatin(lauantain)eli tuo ikuinen merkki juutalaisten,ja Jumalan välillä on säilynyt,kuten huomaat muut valtiot eivät sitä noudata.>Psa 147:19 "Hän ilmoittaa sanansa Jaakobille, käskynsä ja oikeutensa Israelille".
20 "Niin hän ei ole tehnyt yhdellekään pakanakansalle", ja hänen oikeuksiansa ne eivät tunne.!
Uudentestamentin "laki" on "hengen kautta sydämessä", ei kirjaimessa ja sitä Jeesus itse ja myös apostolit sanassaan tuovat esiin lähimmäisen rakastamisena Pyhän Hengen vaikuttamana joka on koko lain olemus ja sisältö!
Olen kaivannut sinua herätys liikkeet palstalle,vaikka sait hengen kehoituksen pysyä poissa sieltä.(adv.kanssa väittelyä se onkin)Mutta uskon,että siellä on tehtävä uskova 1.sellä.Aina jonkun adv.silmät aukeavat.Minussa,sinussa,ja uskova ykkösessä on täysin sama henki.Tuo ps.147:19-20 on todella hyvä,ja minulle uusi,laitoin sen itselleni muistiin.Ehkä tapaamme joillakin keskustelu sivuilla,hyvää jatkoa sinulle.