Evoluutio auttaa lääketiedettä

2 tuoretta keissiä jossa evo on lääketieteen apuna..

Ensin virusten käyttäytymisen tapauksessa:

http://www.sciencedaily.com/releases/2006/03/060316091731.htm

"Evolution In Action: Why Some Viruses Jump Species
Researchers studying strains of a lethal canine virus and a related human virus have determined why the canine virus was able to spread so quickly from cats to dogs, and then from sick dogs to healthy dogs. Their studies may lead to a new understanding of the critical molecular factors that permit viruses to jump from one species to another — information that could be helpful in assessing how much of a threat avian influenza is to humans."

(katsokaa eritoten hienoa virusten sukupuuta - kieltääkö kreationistit tuonkin ?)


Ja sitten hominidifossiilien evotutkimus, joka auttanee pian tasapaino-ongelmaisia :

http://www.yleradio1.fi/tiede/tiedeuutiset/id6921.shtml

"Sisäkorvan tasapainoelimen sähköinen kauko-ohjaus toimii
08.08.2006, klo 23.01
Brittiläis-australialainen tutkimusryhmä ohjasi aivoihin annetuilla sähköisillä ärsykkeillä ihmisiä kulkemaan silmät sidottuina. Ärsytyksen kohteena olivat sisäkorvan kaarikäytävän hermot.
..
Tulos vahvistaa hominidifossiileista tehtyjä havaintoja. Kallolöydöistä pystytään seuraamaan kaarikäytävän muodon kehitystä. Niiden perusteella kaarikäytävä on kehittynyt herkemmäksi havaitsemaan pään liikkeitä samaan aikaan kun kahdella jalalla liikkuminen on tullut ihmissuvulle entistä varmemmaksi tavaksi.
..
Havaintoa voidaan käyttää hyödyksi monella tapaa: tasapaino-ongelmien diagnosointiin ja hoitoon mutta myös keinotekoisen todellisuuden luomiseen, uskoo Richard Fitzpatrick työryhmineen.

(Radion tiedeuutiset, Current Biology)"

1

239

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vai onko

      Mielenkiintoista tässä on tuo keinotekoinen maailma, sen kun näkis ja eläis, mitökähän siellä olis erillaista kun täällä nyt, kun ihminen vois ite päättä mitä sinne laitetaan, toimia niinkuin luojana itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      126
      1077
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      778
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      567
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      42
      529
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      511
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      483
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      437
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      421
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      391
    Aihe