Kuka sanoi?

"Usko on tietoa vaikeampi voitettava"

En millään saa päähäni, kenen lause tuo on. Osuva kuitenkin.
2187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

olisko jonkinlainen fideismi: http://fi.wikipedia.org/wiki/Fideismi

Samaa mieltä, että uskoa on mahdoton todistaa järjellä. Mitä tahansa uskoa. Uskonto pakenee järkeä sinne missä järki ei sitä voi tavoittaa (esim. kuolemanjälkeinen elämä) Jos uskontoa ei voi perustella järjellä, määritettä vääräuskoinen ei pitäisi edes olla olemassa.

Äänestä

"Usko on tietoa vaikeampi voitettava"

Tietoa on monenlaista, mutta OIKEALLA TIEDOLLA väärä uskomus on oikaistavissa (voitettavissa).

Jos "uskolla" tarkoitetaan uskomusjärjestelmää, niin virheelliset uskonkappaleet ja käsitykset ovat nekin oikaistavissa oikealla tiedolla.

Oikeaa tietoa (esimerkiksi kuolemanjälkeisen elämän olemassaolosta) taas ei voi kumota.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ubii kirjoitti:

"Usko on tietoa vaikeampi voitettava"

En millään saa päähäni, kenen lause tuo on. Osuva kuitenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu