Mä en käsitä tätä jupakaa, millä täällä yritetään listiä Israelin sotimista raa'ksi, sairaaksi ja mitä miksikin...
Mitä ihmettä se sota sitten oikein on?
Siis siisti juttu jossa sotilas ampuu vähän sotilasta pikkuisen ja kukaan ei haavoitu, kärsi ja kehenkään ei satu...
????Ei ymmärrä ei miten tää sota nyt tuntuu niin oudolta verrattuina muihin teurastuksiin, nälänhätään, väkivaltaan yms. mitä tältä maapallolta löytyy..
Hajotkaa, niin ´me ihmisetkin tapamme toinen toisemme pikkuhiljaa ja ehkä nopaemmin kuin huomaammekaan...
Mitä ihmettä se sota sitten oikein on?
Siis siisti juttu jossa sotilas ampuu vähän sotilasta pikkuisen ja kukaan ei haavoitu, kärsi ja kehenkään ei satu...
????Ei ymmärrä ei miten tää sota nyt tuntuu niin oudolta verrattuina muihin teurastuksiin, nälänhätään, väkivaltaan yms. mitä tältä maapallolta löytyy..
Hajotkaa, niin ´me ihmisetkin tapamme toinen toisemme pikkuhiljaa ja ehkä nopaemmin kuin huomaammekaan...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sotia, väkivaltaa, korruptiota ja terrorismia on joka puolella maailmaa. Toisinajattelijoita vangitaan, kidutetaan ja surmataan monissa maissa viranomaisten toimesta.
Tuntuu kuin olisimme tulleet sokeiksi maailmassa vallitsevalle kokonaistilanteelle ja toisekseen kiittämättömiksi siitä hyvinvoinnista ja rauhasta mikä omassa maassamme vallitsee. Luin jostakin lehdestä, että Pohjoismaat ovat maailman vähiten korruptoitunut alue.
Ihmiskunta on tehnyt monenlaisia sopimuksia, joita sodissa tulisi noudattaa, mutta tosiasia on se, että sota on sotaa ja "kun aseet puhuvat niin lait vaikenevat". Sodissa kaikki osapuolet kärsivät ja monissa konflikteissa eniten siviilit.
"Mutta jumalattomat ovat kuin kuohuva meri, joka ei voi tyyntyä ja jonka aallot kuohuttavat muraa ja mutaa. Jumalattomilla ei ole rauhaa, sanoo minun Jumalani" (Jes.57:20-21).
"Jumalan" siunaus!
Jos, et itse ole sotinut niin ehkäpä isäsi. Tuohon (meidän) viimeiseen sotaan lähteneet siunattiin uskonnollisin loitsuin.
Useimmat tiukkaan paikkaneet joutuneet totesivat, ettei jumalaa todelllakaan ole, ja siksi uskalsivat kirota koko sen hullujen satutekeleen.
Olet itse aktiivisesti mukana erilaisten sortamisessa mm. eheytysvalheita tukemalla. Olet mukana sotaa lietsomassa, ku8n tuet militanttia Israelia militantteja hizbollahin sissejä vastaan. JOS olisit kristitty etkä vain uskonnon uhri, tajuaisit, että asiallista on tuomita KAIKKI väkivalta ja olla rauhan puolella aseita vastaan.
Puhu mitä puhut: uskottavuus puuttuu.
Niin mutta kun helluntailaiset sanovat, että ei se Israel sodi Libanonia vastaan, ei tapa siviilejä eikä ammuskele pakolaisleirejä. Pikkuisen vain hätyytellään hizbollahin sissejä ja kunnon uskovaisilla on lupa tehdä sitä, koska Jumala ohjailee Israelin hävittäjiä ja ohjuksia ihan oikeisiin kohteisiin.
Niin että media vain valehtelee kun se puhuu sodasta. Ei Israelin armeija ole taas kerran tuhoamassa Libanonia. Se on vain propagandaa ja kommunistien puhetta.
-aika suurelta osin on kyse Iranin taktisen ydinaseen kehittämisen ja valmistumisen verhoamisesta tällä pikkukahakalla, näin he ostavat aikaa itselleen ja yrittävät saada sen valmiiksi, ennätysajassa !
-saa nähdä onko muu mailma sumutettavissa kuten suomalaiset joiden pipa on pikkuisen liian kireällä ja ne uskoo kaiken mitä media sanoo!
-se on nk. entinenkin mies totesi että;kyllä sen totta täytyy olla kun se lehdessäkin, niin luki :-)
Sinähän politiikko olet. Pikku kahakka kun siviilejä kuolee joka päivä. Muistas yksi juttu että siviilit kärsii jokaisessa sodassa eniten. Kyllä kai ne sinut sinne ottavat mukaan ja ampumaan pikkulapsia.