Eli siis.Mulla on ollu nyt n.5 vuotta leopardigekko.Joku kk sitten alko vaihtamaan nahkaa ihan muutaman päivän välein,jolloin nahka on nyt jäänyt myös silmiin,eli lisko ei näe mitään.Syö silti hyvin,kun vaistoaa ruoan tarpeeksi lähellä,häntä SILTI hyvin ohut.Ajattelin ensin nyt täältä neuvoa kysellä,mutta muussa tapauksessa ehdottomasti lääkäriin.Harmittaa toisen puolesta :/
Leogekko ongelma
Shell
3732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mun ruskealla anoliksella oli joskus samoja ongelmia. Sillä oli lisäks häntä poikki eli vararavintoa oli hyvin vähän. Käytin sitä e-lääkärillä ja ne antoi sellaista salvaa jolla silmän nahkaa pehmitettiin. Ootko kokeillu pehmittää sitä esim. kostutetulla talouspaperilla?
hyvä jos se syö!
Kun aiemmin hyvin nahkansa luonut gekko alkaa luoda nahkaa normaalia useammin sekä epätäydellisesti , on jokin muuttunut esim. olosuhteissa.
Toinen vaihtoehto on että vitamiinitasapaino on väärä.
Jos lisäksi on ohuthäntäinen ja nahka jäänyt silmiin , veisin kiireimmiten lääkäriin. Lääkäri voi antaa vitamiini ja kalkkipistokset.
Ja nahka silmistä pitää saada kiireellä pois. Muuten gekko sokeutuu täysin.
Onhan gekollasi wetboksi ja kalkkia terrassa. Ja kai olet aina vitaminoinut ruokaeläimet ennen gekolle antamista?
Kaikki on ihan samalla tavalla kuten ennekin terraariossa,eli olosuhteista ei voi olla kiinni..olen yrittäny kostutella kaikella mahdollisella ja kalkit on annettu.Kai se täytyy lekurille viedä,ettei mitään pahempaa tapahdu.