Olipas mielenkiintoinen tilanne tässä aamulla (noin klo 8:45). Joku oli jättänyt lapion poikittain keskelle kaistaa kehä I:llä. Tai ainakin se näytti sellaiselta metalliselta pistolapiolta. En oikein ehtinyt tarkistamaan kun oli kiire polkea jarrua ja tähtäillä autoa kaidetta hipoen ohi... Jos joku ei ehtinyt pysähtyä pois nostamaan niin aivan varmasti joku vetäisi yli - lujaa.
Henkilöille jotka tuollaista tekevät voisi läimäistä syytteen tapon yrityksestä.
Siinä kun katseli parit ohivedot niin ei voi kuin todeta että puheet helsinkiläisten heikosta ajotaidosta voi unohtaa - ainakin niiden osalta jotka uskaltautuvat vasemmanpuoleiselle kaistalle. :)
Henkilöille jotka tuollaista tekevät voisi läimäistä syytteen tapon yrityksestä.
Siinä kun katseli parit ohivedot niin ei voi kuin todeta että puheet helsinkiläisten heikosta ajotaidosta voi unohtaa - ainakin niiden osalta jotka uskaltautuvat vasemmanpuoleiselle kaistalle. :)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuskin oli ollut siinä kovin kauaa silloin kun sinä sitä väistit, ja tuskin jäi siihen enää pitkäksi aikaa. Siellä kun ajetaan niillä normaaleilla nopeuksilla ja normaaleilla turvaväleillä, niin aika pian joku losauttaa siitä suoraan yli. Eihän siinä hajonneen auton luona hinausautoa odotellessa muutakaan tekemistä ole kuin korjata se lapio sieltä pois ja samalla kiroilla sitä Joku Muuta, jonka syy tämäkin taas oli.
Poliisi etsii jo niitäkin jotka virittivät lankusta ansan pyörätielle... Tässä hieman vaarallisempi tapaus minusta.
Tuosta kun sopivasti ajaa lapion päältä niin se sinkoaa sieltä pyöristä suuntaan X - joka voi olla vaikka se naapurikaistaa ajavan nuoren neidin ohimo... Tuskin on, mutta voi olla.
Itselläni oli tuossa kohtaa nopeutta noin 90 km/h, onneksi turvaväliä riittävästi (noin 20-30 metriä).
Poliisi etsii jo niitäkin jotka virittivät lankusta ansan pyörätielle... Tässä hieman vaarallisempi tapaus minusta.
Tapausten erona on se, et ehkä huomannut kun olet niin kiireinen, että toisessa joku vammautui pahasti ja lisäksi siinä oli kyseessä selvää tahallisuutta ja toistoa sillä lankku oli jo aiemmin poistettu kertaalleen.
Lankkutapauksessa 45 vuotias mies sai useita lonkkamurtumia mikä tarkoittaa sitä että mies kärsii lopun ikäänsä vammoista ja pyöräily on pyöräilty.
Vasara taas lienee pudonnut jonkin joustavasti liikkuvan reppufirman 'työkaluvarastosta' kun sitä hinattiin 120 vauhdilla jarruttomalla peräkärryllä pisteestä Ä pisteeseen Ö.
Itse väistin kerran nipin napin betonikärryt jotka pumpsahtivat ohi ajavan auton peräkärryltä moottorietiellä. Itse nysväsin oikealla kaistalla sellaista 130 km:n todellista nopeutta kun remonttireiska tuuppasi Jullikka-'rekallansa' ohitse ja suoraan eteen.
Mutta kyseessähän on joustava liikennöinti eikä sellaiseen parane puuttua.
Kaikki jotka väistivät lapion ja jatkoivat matkaa pysähtymättä, syyllistyivät tieliikennelain rikkomukseen, kun eivät ryhtyneet tieliikennelain 62 pykälän edellyttämiin toimenpiteisiin. Siis varoittaneet muita tiellä liikkujia tiellä olevasta esteestä ja/tai yrittäneet poistaa lapiota tieltä. Ellei tämä em. onnistu (kehä I:llä aika vaarallista lähteä loikkimaan tielle liikenteen sekaan) niin sitten soitto poliisille.
Menipä tuo tieliikennelaki miten päin vaan, niin autoilijalla on jonkinlainen velvollisuus pysäyttää auto ja käydä nakkaamassa tiellä oleva kama tien sivuun.
Kuinka moni teistä on autoiluhistoriansa aikana pysäyttänyt autonsa, raahannut perseensä autosta ulos ja siirtänyt liikennettä haittaavan ylimääräisen esteen yleiseltä tieltä pois? Varovainen arvio on, että ei kukaan...
Vain Poliisit voivat poistaa esteen.
Ruuhka-aikana ei autoa saa pysäyttää, eikä muutenkaan ole laillista kävellä vilkasliikenteisellä ajoradalla.
Näinhän se menee. Hyvin harva viitsii vaivautua esteen poistamiseksi.
Muistuipa mieleen, että viime kesänä kehä I:llä tuossa vähän ennen Turunväylää oli keskimmäisellä kaistalla pumppukärryt. Kun itse saavuin paikalle tienreunaan oli pysähtynyt pakettiauto ja pari kaveria oli siirtämässä pumpparit pois tieltä. Tiedä sitten laittoivatko pumpparit pakunsa kyytiin ja näin pumpparit saivat ehkä uuden omistajan.. :)
Kehälle ei saa pysähtyä ja vain poliisit voivat poistaa esteen??? Tuo on täyttä puppua. Jos tiellä oleva tavara, sinne kuulumaton este tai muu romu on tiellä liikkujille vaaraksi tai haitaksi, niin sen voi ja saa poistaa kuka tahansa. Eri asia on kuka siihen viitsii vaivautua...
ole kuin jokunen viikko aikaa kun vastaantulleen naisihmisen kanssa hilattiin kuution verran styroksia tien laitaan.
Suoralla tieosuudella monen monta autoa väisteli niitä mutta kukaan ei pysähtynyt. Itse ajattelin ensin, että tiellä on sitä valkoista vaahtoa ajaratamerkintöjen jäljiltä. Sitten huomasin, ettei ole ja vilkutin sivuun, kytkien samalla varoitusvilkut. Vastaantuleva rouvashenkilö toimi samoin ja monta mieshenkilöä siitä pujotteli ohi sinäkin aikana kun niitä korjasimme pois tieltä :)
Ne nuo miehet nykyisin haluaa olla NIIN tasa-arvoisia, etteivät ne enää viitsi tuollaisiin asioihin puuttua ;)
Eihän ne tietty pahaa jälkeä olisi autoon tehneet, mutta olisi se ollut kurja jatkaa matkaa jos olisi sattunut lennähtämään päin tuulilasia.
Ei tuossa kehällä paljoa ehdi miettimään mitä tekee... Sitä väistää/pysähtyy ja jos valitsi ensimmäisen vaihtoehdon niin ohi on jo menty siinä vaiheessa kun alkaa tajuamaan että olisi pitänyt pois kerätä. :)
Ehkä jos noita tulisi useammin vastaan niin tajuaisi paremmin.
Tuntemattomaksi jäänyt matkustaja (toivottavasti oli matkustaja...) oli Suomusjärvellä, tarkemmin sanottuna noin sata metriä Syvälammen motellista Turkuun päin ohituskaistan yläpäässä päättänyt luopua kaljapullonsa pantista ja heittänyt ko. ilmeisesti vastaisuudessa tarpeettomaksi kokemansa putelin keskelle kaistaa. En tiedä kauanko sirpaleet olivat siinä lojuneet, mutta katsoin parhaaksi käydä poistamassa ne. Ei ole tullut kokeiltua puhkaisevatko renkaan, mutta kai siinä niinkin voi käydä.
Suurta vaivaa operaatiosta ei ollut. Harja taisi olla mukana omasta takaa, eikä kolmenkympin nopeudesta bussipysäkille pysähtyminenkään kauheasti kirpaissut. Seuraavan ohituskaistan kohdalla päätös olisikin ollut vaikeampi, ruvetako jarruttamaan massaa alamäessä vai katsoako muualle ;)
Kaipa tuokin teko voidaan itsekkyydeksi laskea. Minun tuurillani olisin nimittäin paluumatkalla varmasti puhkonut kaikki renkaat toiselta puolelta kulkinetta. Olis siinä vaan ollut lystikästä kysellä Euromasterilta kymmenkuntaa 295/80-gummia ykköstielle, jotta pistättekö pikana :)
Missäs kohtaa se on? Käyn vetäisemässä lapion paskaksi kolmatta tonnia painavalla quattro-farmarillani!
Kannattaako saksan-ladaa rikkoa moisen takia.
Siinä taas yksi tumpelo, vedetään kuin Lontoon sumuun tietämättä mitä edessä on. Mitäs jos siitä koneesta tai kuorma-autosta olisikin pudonnut kauha, tukki tms, olisit sitten vetäissyt nenäsi lyttyyn siihen, tai se edellä mennyt ja sinä perään? Ymmärtäkää nyt perkele että siellä tiellä voi olla ihan mitä vaan norsusta alkaen ja siksi on syytä katsoa eteensä ja ajella sen verran kaukana edellä ajavasta että näkee.
Ehdin väistämään.
Olisin ehtinyt jopa pysähtymään.
Mutta se olisi vaarantanut liikennettä, joten en tehnyt sitä...
Mitenkäs sinä tumpeloit liikenteessä? Pidät satojen metrien väliä edelläajavaan ja luot ruuhkia?
1 Olisit vaan saatanan ääliö pysähtynyt. Jokainen, myös sinä, on velvollinen poistamaan esteen ajoradalta (mutkumäajonsiinkehälläjaenehdipyähtymäänblaablaablaa)
2 turha selittää turvavälistä, 20- 30 m. 90 km/h vauhdissa on aivan liian vähän, jonka todistaa jo se että tilanne lipesi osaltasi läheltäpititilanteeksi..
Satoja metrejä turvaväliä tuskin monikaan pitää..
Kun kerran nimittelemään aletaan...
1. Enpä viitsinyt pysähtyä. Kuten jossakin mainitsinkin niin onnistunut tuo olisi turvallisesti ehkä muutama sata metriä esteen jälkeen... Kuuluu kategoriaan JTO 1.
2. Odottamattomia tilanteita ei voi ennakoida. Vaikka turvaväli olisi kilometrin voi aina lentokone tippua niskaan... Turvaväliksi riittää väli joka riittää reagointiin rapiat. Tietysti ruuhkassa kiristetään välejä ja lisätään valppautta (eli hiljaiseen aikaan jonossa pidemmät välit, ihan perusystävällisyyttä).
Ihmiset eivät jostain syystä ymmärrä miten suuri merkitys joustavalla ja sujuvalla liikenteellä on liikenneturvallisuuden kannalta. Kyllä se siitä kun ajokokemus lisääntyy.