Kongo: yli 10 000 000 kuollutta siirtomaapolit.

Oppia ikä kaikki

7

559

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musta kuolema

      Valkoinen kuningas, musta kuolema
      Elokuva Belgian kuningas Leopold II harjoittamasta väkivallasta Kongossa

      Leopold II isä, Leopold I ei koskaan onnistunut valloittamaan Belgialle siirtomaata. Leopold II päätti onnistua. Englantilaisen tutkimusmatkailijan, Henry Stanleyn avulla hanke toteutui. Kahdenkymmenen vuoden aikana Leopold hallitsi Kongossa aluetta, joka oli kahdeksankertainen Belgiaan verrattuna.

      Leopold II halusi tehdä Belgiasta suuremman, voimakkaamman ja kauniimman. Tarkoitus pyhitti keinot, sillä samalla vietiin kristinuskoa pakanoille. Leopold keräsi valtavan henkilökohtaisen omaisuuden ja nosti Belgian kukoistukseen. Kumiplantaaseilla työskentelevien orjien henki ei ollut minkään hintainen.

      Työleirit olivat suuria vankileirejä, ja miljoonia ihmisiä - myös naisia ja lapsia - tapettiin käsittämättömän julmasti. Salaisuus kesti lähes sata vuotta, kunnes silvottujen mustien lasten kuvat levisivät maailmalle. Työleirien päällystön kirjeenvaihtoa on dramatisoitu viemään elokuvaa eteenpäin.

      Peter Baten ohjaamassa elokuvassa Valkoinen kuningas, musta kuolema (White King, Red Rubber, Black Death) Kongon historiaa tutkinut professori Elikia M'Bokolo, yksi elokuvan asaintuntijavieraista, ajelee Bryselissä turistibussin toisessa kerroksessa ja katselee kuningas Leopold II rakennuttamia maamerkkejä, jotka näyttävät kultaisen julkisivun kuninkaan harjoittamasta omaisuuden keruusta Kongossa 1870-luvulta alkaen vuosisadan vaihteeseen asti.

      Kun M'Bokolo vierailee Kuninkaallisessa Keski-Afrikan museossa, hänet valtaa outo tunne, jossa on sekaisin inhoa, yllättyneisyyttä ja epäuskoa, sillä koko museo viestii siitä, kuinka Belgia sivisti Kongoa ja vei sinne hyvinvointia.

      Bate keräsi vuosia aineistoa saadakseen Leopold II teot oikeuden punnittaviksi. Aie ei ole toteutunut. Entinen Kongo, nykyinen Zaire taistelee monien sotavuosien jälkeen normaalin elämän puolesta ja rauhasta YK:n rauhanturvajoukkojen valvonnan alla.

      http://www.yle.fi/d-projekti/arkisto/2005/valkoinen_kuningas.html


      Leopold II ja belgialaiset

      Monet belgialaiset pitävät Leopold II:sta "Rakentajakuninkaana" (Ranskaksi "le roi bâtisseur", hollanniksi "Koning-Bouwer"), sillä hän aloitti useita rakennus- ja urbanisointiprojekteja Belgiassa (pääasiassa Brysselissä, Ostendissa ja Antwerpenissa). Rakennukset käsittävät mm. Kuninkaalliset kasvihuoneet Laekenissa (osana Laekenin kuninkaallista linnaa), Japanilaisen tornin, Kiinalaisen paviljongin, Musée du Congo (nykyään Royal Museum for Central Africa) ja sitä ymparöivän puiston Tervurenissa, Cinquantenaire itsenäisyyden 50-vuotisjuhlien monumentti Brysselissä ja Antwerpenin rautatieaseman. Hän oli kykenevä täyttämään suuruudenhulluutensa ja pystyttämään nämä rakennukset varoilla, jotka Kongon vapaavaltion riistosta saatiin.

      Kun Kongo siirrettiin Leopoldilta Belgialle, tapahtui "Suuri unohdus", kuten Adam Hochschild asian ilmaisee King Leopold's Ghostissa. Adam Hochschildin sanoin:
      Kongo tarjoaa hyvän esimerkin unohtamisen politiikasta. Leopold ja belgialaiset siirtomaaviranomaiset menivät pitkälle yrittäessään poistaa historiasta syyttävät viittaukset. (Adam Hochschild, King Leopold's Ghost).

      Hämmästyttävästi Royal Museum for Central Africa (Tervurenin museo) ei mainitse sanallakaan Kongon vapaavaltiossa tapahtuneita julmuuksia ja hirmutekoja. Tervurenin museossa on laaja kokoelma siirtomaan esineistöä, mutta suurinta vääryyttä Kongoa kohtaan ei mainita. Toisen esimerkin voi loytää Blankenbergen rantakadulta, suositulta rantalomakohteelta, jossa monumentti esittää kolonialistia jaloissaan musta lapsi (oletettavasti tuomassa hänelle "sivistystä") ilman mitään kommentteja, antaen lisäkuvaa "Suuresta unohduksesta".

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Belgian_Leopold_II

      http://en.wikipedia.org/wiki/Léopold_II_of_Belgium

      • fiksaaja

        "Kahdenkymmenen vuoden aikana Leopold hallitsi Kongossa aluetta, joka oli kahdeksankertainen Belgiaan verrattuna."

        Kongon alue on yli 80 kertainen Belgaan verrattuna.


      • jäljillä

        Tässä on hyvä kirja sellaiselle joka oikeasti haluaa tietää miksi Afrikassa on kaikki sekaisin; miksi Afrikka on nyt sellainen kuin on. Tämän kirjan luettuaan, syistä on ainakin hieman jyvällä:

        Kuningas Leopoldin haamu : kertomus ahneudesta, terrorista ja sankaruudesta siirtomaa-ajan Afrikassa / Adam Hochschild

        Linkkejä selostuksiin kirjan sisällöstä:

        http://www2.pirkkala.fi/kirjasto/arkisto/uutuudet3404.htm

        http://www.satakunnankansa.fi/teema/kirja-arvostelut/1929459.shtml

        http://agricola.utu.fi/nyt/arvos/arvostelut.php?arvostelu=668


      • die Weisse rose

        WWW-sivuillani ensi vuonna ja kansainvälisesti. =)


      • Siilasvuo
        die Weisse rose kirjoitti:

        WWW-sivuillani ensi vuonna ja kansainvälisesti. =)

        Neiti maailmanparantaja jaksaa taas vouhottaa. Olisit varmaan hyppinyt ilosta ja taputtanut jos ystäväsi Englannista toissapäivänä olisivat onnistuneet pikku kujeilussaan. Ehkä koko homma olikin Die Weisse Rose-organisaation junailema, Bushin ja Britannian konservatiivien "todellisuuten" herättämiseksi. Haluatko tehdä ideologiastasi väkivallan puolustajan? Se on kovaa vauhtia menossa siihen suuntaan.


      • uk:N TERRORISTIT
        Siilasvuo kirjoitti:

        Neiti maailmanparantaja jaksaa taas vouhottaa. Olisit varmaan hyppinyt ilosta ja taputtanut jos ystäväsi Englannista toissapäivänä olisivat onnistuneet pikku kujeilussaan. Ehkä koko homma olikin Die Weisse Rose-organisaation junailema, Bushin ja Britannian konservatiivien "todellisuuten" herättämiseksi. Haluatko tehdä ideologiastasi väkivallan puolustajan? Se on kovaa vauhtia menossa siihen suuntaan.

        UK:N JA usa:N OMAT TERRORISTIT ASIALLA.

        NIIDEN HISTORIA ON TÄYNNÄ VALHEITA KUTEN NUO...


      • Anonyymi
        fiksaaja kirjoitti:

        "Kahdenkymmenen vuoden aikana Leopold hallitsi Kongossa aluetta, joka oli kahdeksankertainen Belgiaan verrattuna."

        Kongon alue on yli 80 kertainen Belgaan verrattuna.

        Ilmankos kongolaiset on apinan näköisiä kun ovat syöneet sukupuuttoon apinat sademetsästä. Onhan niitä suomessakin vaikka kuinka paljon pitää katsoa etteivät syö minun lemmikkejäni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5421
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2256
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1790
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      81
      1541
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1482
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1424
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1247
    9. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1199
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1198
    Aihe