Kävin tuossa romiksella kiertelemässä ja silmään osu Bravo vuosimallia 2002 ja näytti olevan hyvässä kunnossa kahvat. Omassa Bravassa kahvat ihan hapertuneet ja nyt alkoi himottaa kahvojen vaihto.
Onko kova homma vaihtaa kahvat? kauanko vie aikaa?
Ovenkahvojen vaihdosta vielä.
3
701
Vastaukset
löytyy ainakin viestiketjusta http://fiatforum.ath.cx/viewtopic.php?t=4367
Ohjeita ovien sisäpaneelien, lukkojen ym. irroittamiseen löytyy mm. Haynesin korjausoppaasta "Fiat Bravo & Brava", missä työ on luokiteltu melko vaikeaksi.
Lukemani jälkeen tein itse sen päätöksen, etten ryhdy kahvoja vaihtamaan, koska siinä voi helposti vahingossa aiheuttaa jonkin alkuperäistä vikaa suuremman ongelman. Sensijaan leikkasin ja revin kahvojen päällimmäisen kerroksen pois ja täytin koloja mustalla silikonilla. Lopputulos on niin siisti, että kukaan ei kiinnitä kahvoihin enää mitään huomiota. Kahvoistani siis puuttuu nyt pehmeä päällyste, mutta monissa muissa autoissa on kovapintaiset kahvat jo alunperinkin.- Homma
jos ei ihan oo peukku keskellä persettä.
Ei siinä muuta vaikeaa ole ku eka ovipahvi veke.
varovasti sitä höyrymuovia irrottelee reunoista siitä yläkulmasta, sitte oven päästä se yksi kahvan ruuvi irti ja oven sisältä yksi mutteri pois.
ja ne kaksi vaijeritikkua irti. liikuttaa kahvaa ulkoa keulaan päin. ja sittehän se on irti.. helppoa.
- 75Ässä
Kevättalvella tuli riuhtaistua Punton ovea auki pakkassäässä aamusella tilanteessa jossa tiivisteet kostean illan kylmetessä yöllä jäätäväksi olivat tarranneet oven niin tiukkaan että kahva hajosi (teräviksi päreiksi ja käteen tuli ihan avohaava.
Kesään asti ajettiin rumalla kahvanpuolikkaalla varustetulla autolla, mutta sitten hain Deltasta osan ja Haynesin opasta katsoin vinkit oven purkamiseksi.
Sanon että helppo ja nopee homma, kunhan tiesi mitä irrottaa ja miten (opas).
Myin auton sittemmin pois ja kyllä se vaiva hinnassa tuli kuitattua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827433Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044690Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734638Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584140HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen714127Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333629Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613045Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652752Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401950- 471695