OP-euro- tyylin sijoitusrahastot

Moro!

Mitä mieltä olette OP-euro tyypin karvalakkirahastoista? Mitä tulee olemaan esim. tuon OP-euron todellinen, todennäköinen vuosikorko?

Onko tuo pitkä/lyhytaikaiseen säästämiseen säästötiliä kannattavampi? Ei varmaan pienillä summilla ainakaan...
2823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitä mieltä olette OP-euro tyypin karvalakkirahastoista?

ihan samanlainen lyhyenkoronrahasto kuin muutkin.

Mitä tulee olemaan esim. tuon OP-euron todellinen, todennäköinen vuosikorko?

riippuu markkinatilanteesta. yleensä vähintään pari prossaa hyvinä vuosina jopa 4%, mutta keskimäärin 3%
tällä hetkellä tuotto nousussa, nyt noin 2,5% ja nousee koko ajan.

korkorahastot lyhyaikaiseen sijoittamiseen. myös pitkä, mutta parempiakin paikkoja on pitkille sijoituksille, osake(rahasto)t

mukaan myös pienillä summilla. säästötiliä tuottavampi.

Äänestä
  • Veloittavat 8 euron lunastuspalkkion ko rahastosta.Monissa lyhyen koron rahastossa ei tällaista rosvopalkkiota peritä.

    Esim Tapiola rahamarkkina pienempi hallinnointipalkkio eikä lunastusmaksua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jez kirjoitti:

Moro!

Mitä mieltä olette OP-euro tyypin karvalakkirahastoista? Mitä tulee olemaan esim. tuon OP-euron todellinen, todennäköinen vuosikorko?

Onko tuo pitkä/lyhytaikaiseen säästämiseen säästötiliä kannattavampi? Ei varmaan pienillä summilla ainakaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu