Kun oli puhe, että ateistien kuolemankokemukset ovat pelkkää harmaata tyhjyyttä, koska he uskovat, ettei kuoleman jälkeen ole mitään. Mutta jos ateisti kuolee kokonaan, jääkö hän ikuisesti leijumaan sinne "rakkaaseen" harmauteensa, vai pääseekö hän Jumalan luo lopulta?
Jäävätkö ateistit
kuoltuaan harmauteen
291574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ihmisellä on ruumis, sielu ja henki. Sielu ja henki ovat hyvin lähekkäin toisiaan mutta niissä on eroa. Henkeä ihminen (voi oman päätöksen mukaan) käyttää ollakseen yhteydessä Jumalaan. Jokaisella ihmisellä on sielu. (mikä ihmisestä irtautuu kun ihminen kokee ruumistairtautumiskokemuksen ja voi tarkastella itseään ulkopuolelta?) Sielu jättää ruumiin kun ihminen kuolee. Jos ihminen on kulkenut eläessään totuuden tietä Herran kanssa hänen sielunsa pääsee taivaaseen, mutta kuolemaan hän ei kuole, vaan nukkuu häiritsemätöntä unta.
Ei kukaan osaa sanoa varmuudella mitä Jumalattomalle sielulle tapahtuu. Monessa teoksessa ja Raamatussakin puhutaan Helvetin tulesta. Itse uskon, että Jumalaton sielu joutuu ruumiin kuoleman jälkeen tuliseen kuumaan mustaan ja pelottavaan "pätsiin".
Juu, no mä en hirveesti tuohon pätsiin usko. Paitsi ollaanhan me siinä pätsissä nytkin koko ajan! Kun ei siis olla taivaassa niin ollaan oikeestaan "helvetissä". Eikös se ole aika selvä asia, aatteleepa vaikka niitä, jotka joutuu esim. johonki vankilaan jossain Aasiassa, joka päivä kidutetaan kuoleman rajoille. Eikö siinä ole pätsiä tarpeekseen, ja niitä pätsejä löytyy tältä planeetalta yllin kyllin! Siellä sit uidaan veressä ja lihanpaloissa ja iho on TULESSA taatusti. Ja tuskanhuutojakin kuuluu..
...Rakkaus, vaiko Pyhä Viha?
Juutalaiset tiettävästi eivät usko Helvettiin.
Kyllä mulle tää on jo "helvettiä" jos osaisinkaan kuvitella mihin paikkaan pääsen kuoleman jälkeen. mut sit ku kuolee niin sithän sitä näkee mihin joutuu...
luonnon lait..
olivat kuolevaisia.
"Itse uskon, että Jumalaton sielu joutuu ruumiin kuoleman jälkeen tuliseen kuumaan mustaan ja pelottavaan "pätsiin"."
Et kai ihan tosissasi? Melko keskiaikaista ajattelua... Juuri tästä syystä moni ihminen "hurahtaa" uskoon - siis silkasta pelosta =) Olisiko tällaisella pelottelulla joku kirkollinen syynsä kenties...??? Mietipä hetki sitä.
Puhuit kovin varmoin sanoin muutenkin aiheesta. Siitä millainen on ihminen (kolminaisuusteoria) ja mitä sille kuoleman jälkeen tapahtuu, sekä mihin uskova sielu pääsee. Onko sinulla ehkä jotain tietoa, jota meillä muilla ei ole? Käsittääkseni mikään uskomuksiin liittyvä ei ole vielä tiedettä, vaan puhutaan edelleen teoreettisella tasolla.
Kristinuskon Jumala on paatunut omahyväinen sadisti.
ei se rippikoulu nyt noin pahalta voinut tuntua! muutaman vuoden päästä näet asiat toisin.. :D
Kaikki pääsevät Jumalan luokse lopulta. Ensin tulee vain haluta sinne, joten ateistikin vapautuu tyhjiöstään, jos oikeasti haluaa sieltä Jumalan luokse. Riittää, kun huutaa Jumalaa apuun, niin apu tulee! Kenenkään ei tarvitse olla tyhjiössä kauempaa kun itse haluaa, mutta valitettavan usein menee vain aikaa, ennen kuin ateisti hoksaa Jumalan sittenkin olleen totta ja ymmärtää huutaa häntä avuksi!
Sen verran, mitä asiasta olen lukenut, siinä käy juuri noin. Luulenpa, että minulle itsellenikin olisi käynyt juuri noin, jollen olisi alkanut ihmettelemään, että jos kerran olen kuollut, niin miksi sitten yhä kykenen ajattelemaan ja havainnoimaan - silloinhan Jumalan täytyy olla olemassa...
jumalan? minkä ihmeen jumalan? etkö tiennyt, että ihminen kuollessaan pääsee tontuksi korvatunturille. todellinen ja ainoa jumala on joulupukki!
Kasva poju aikuiseksi.
Ihan yhtä typerältä nuo teidän juttunne kuulostavat. Oikeastaan typerämmiltä, tehän uskotte niiden olevan totta.
No se on makuasia, et mikä kuulostaa tyhmältä. Mun mielestä on yhtä älytöntä on aatella, et elämä sammuis kuolemaan. Jos te ette usko, että tajunta toimii kuoleman jälkeen, niin miten se yhtään sen paremmin toimis nyt, ennen kuolemaa? Kyllä mun mielestä on ihan yhtä uskomaton juttu se että meissä jotenkin kummallisesti pysyy nyt tää elämän liekki. Mistähän se liekki on mahtanu tänne lennähtää? Mun mielestä on mahdoton ajatus, että tää elämä ruumiissa ois automaattista ja ettei mikään voima pitäis tätä elämää yllä.
Minulla on omakohtaista kokemusta asiasta. Onko materialisteilla puolestaan omastaan? Jos ei, silloin materialismi on pelkkä uskon asia.
-en ikinä aio sitä virhettä tehdä, että kasvaisin aikuiseksi.
"oliko kivaa trollata?"
-no katsos, juippi, se nyt vaan on niin, että tyhmät kysymykset huutavat tyhmiä vastauksia. näin se vain menee.
No pysy ikuisesti kakarana sitten. Tuolla omalla vastauksellasi osoitit vain oman tyhmyytesi, et mitään muuta.
pysyn, pysyn =)
et nähnyt sarkasmia missään? tarvitsetko silmälasit vai kukaties uudet, vahvemmat sellaiset? vai oliko se sinun karannut/kadonnut huumorintajusi, jonka yli viime viikolla tulin ajaneeksi... sorry...
jumala ja joulupukki ovat aivan keskenään verrattavissa olevia satuolentoja, paitsi että joulupukista on sentään todisteita: näköhavaintoja =)
ei kai kukaan ihan vakavissaan voi kysellä tuollaisia yllä mainitusta asiasta, josta kukaan elävien kirjoissa oleva ei voi mitään tietää - voi vain heitellä villejä arvauksia ja teorioita, joita ei voida koskaan edes todistaa. mutta vedä sinä nyt toinenkin herne nenuliisi minun puolestani =)
että minä olen jo kerran kuollut ja kohdannut Jumalan enkä vain usko, vaan _tiedän_, että Jumala on olemassa.
Sinä puolestasi et ole kohdannut Häntä, vaan haluat uskoa, ettei Häntä olisi olemassa.
No, omalle hengelliselle kehityksellesi sinä vain trollaamisellasi teet vahinkoa.
On todettu kliinisesti kuolleeksi (ainakin omien puheidensa mukaan ja ovathan ne vähintän yhtä luotettavia kuin sinun horinasi) kolmesti. Hänkin todistaa nykyään teoillaan ja sanoillaan... Buahha.
Hän on asunut esim.Tukholman metrossa 2 vuotta.Uskotko sitä?Kunnioitan kaveria koska hän on noussut itsekaivetusta kuopasta ja nykyään menee ihan hyvin!
minun agnostismini ei ole tahdon asia. riittävän hyvien perustelujen ja todisteiden puuttuessa en vain voi sinisilmäisesti uskoa tällaisiin tarinoihin, joita ihminen (=oma etu aina ensin!) levittää.
sinun asiassasi sen sijaan näyttäisi olevan paljonkin tekemistä juuri tahdon kanssa. sinä koit jotakin, jonka tahdot uskoa olevan jumalastasi lähtöisin, etkä kyseenalaista sitä vaikkapa aivokemiasta johtuvaksi hallusinaatioksi (ehkä kipulääkkeiden aikaansaamaa?), oka on verrattavissa uniin. en väitä, että näin olisi, mutta se on yksi mahdollisuus sekin.
Kuolemakokemus _ei_ johdu aivokemiasta _eikä_ varsinkaan kipulääkkeistä_eikä_ se ole hallusinaatio. Nämä ovat asioita, jotka on tieteellisesti tutkittu moneen kertaan (Parnia 2000, van Lommel 2001, Sartori 2003) ja se ei todellakaan ole verrattavissa uneen! Päin vastoin, se oli hyperreaalinen kokemus, koin olevani enemmän todellisuudessa kuin täällä materiassa, ja siihen kokemukseen verrattuna materia tuntuu epätodelliselta.
Käypä lukemassa http://www.iands.org :ista NDE FAQ.
toivottavasti helvettiin, siellä on parempaa musiikkia :)
mielenkiintoisimmat ihmiset. Kaiken näkemäni ja kuulemani perusteella taivaassa olisi vähän helvetin tylsää porukkaa... Ja niiden seurassa pitäisi vielä olla ikuisesti. Sehän olisi helvetti.
ja työtä riittää hiilikellarissa
Kuoleman jälkeen ateistit, uskovaiset ja kaikki elolliset lakkaa olemasta ja maatuu. Mikään sielu tai henki tai tms. ei mene minnekkään.
osoittaa toisin.