LIFESTYLE

Eikö paras elämäntyyli olisi maalla asuminen (älkää tehkö kuten minä teen vaan tehkää mitä sanon :) luonnossa samoilu, uiminen järvissä tai meressä vuoden ympäri, kuutamouinnit, piknikit ja ulkojuhlat kesäisin, saunominen... Kaikkea tätä ja muuta vastaavaa maalla ja luonnossa hyvässä seurassa.
6521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On tuotakin puolta lifestä koluttu ja aikakin paljon.

Äänestä

"maatessani alla tämän taivaan
josta pilvet tekevät harmaan
tiedän varmaan
takana sinisten silmieni
päätäni vaivaan alla tämän taivaan"

Ajanviete.

Äänestä

Kuin minun elämästäni tuo kuvaus. Mutta kiitos ympäri vuoden juuri, sillä vihaan talvea.

Äänestä

voisin sanoa, että aika romanttisen mielikuvan luot maalla asumisesta :)

Toki kesällä maalla on ihanaa olla, mutta talvella voisin kernaasti vaihtaa paikkaa jokaisen kaupunkilaisen kanssa. Matkat ovat pitempiä, lumiaurat kulkevat milloin kulkevat, jos muistavat...., lenkkipolut ovat pimeitä kun katuvalot loppuvat heti taajaman ulkopuolella, joukkoliikennettä ei ole kuin harvakseen, omalla autolla on suhattava oli keli mikä hyvänsä....

Äänestä

olisi saari keskellä stadia kuullostaisi aika kivalta. Olen asunut lapsuuden stadissa, viettänyt kesiä Urjalassa ja Sipoossa, kummassakin on omat hyvät juttunsa.
Kaupungissa virikkeitä on enemmän, kavereita enemmän ja tekeminen kavereiden kanssa on tiiviimpää ja selkeämpää. Vaarallisempaa on tietysti harrastaa extriimiä stadissa, Marian kallioilta on pudottu monet kerrat kiskoille, autojen ja ratikoiden alle melkein jääty, kivisodissa melkein kuoltu. Toisaalta se on luonut ymmärtävän ja tiiviin kaveriporukan jolla (luulen) on melko avara maailmankatsomus unohtamatta selkeää kritiikkiä ja kannan ottamista. Tämä ei tarkoita sitä että olisi aina oikeassa.

Elämä on kyllä muuttunut nuorisolla ja tilalle on tullut kompuutterit ja virtuaalimaailma. Mitään vaarallista ei enää saa tehdä ja niinpä sitten ongelmat ovat ne mitä ovat kun on viettänyt liian suojattua ja kontrolloitua elämää.
Lapset ja nuoret helposti vieraantuvat livestä johtuen virtuaalin suomista mahdollisuuksista ja sosiaalinen kanssakäyminen voi jäädä vähiin. Tunnen parikin nuorta miestä joilla ei ole tuskin yhtään kaveria ja keskellä kaupunkia eletään. Virtuaalielämään kuuluvat chattaus ja sotapelit netissä eri puolilta maailmaa olevien muiden kundien ja gimmojen kanssa. Se ei ole kuitenkaan liveä. Surullista.

Noin lyhyesti olisin sitä mieltä että lapsuus ja nuoruus voi olla kuitenkin virikkeellisempää kaupungissa ja kun on aikuinen voi harkita muuttamista maalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Velho kirjoitti:

Eikö paras elämäntyyli olisi maalla asuminen (älkää tehkö kuten minä teen vaan tehkää mitä sanon :) luonnossa samoilu, uiminen järvissä tai meressä vuoden ympäri, kuutamouinnit, piknikit ja ulkojuhlat kesäisin, saunominen... Kaikkea tätä ja muuta vastaavaa maalla ja luonnossa hyvässä seurassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu