Kokemuksia deliriumista

Jakakaa

Onko kellään kokemuksia aidosta oikeasta deliriumista(juoppohulluudesta)kun on vieroitukset alkaneet.Mä dokasin jotain kolme viikkoa putkeen ja sen jälkeen kun alkoi laskut niin voi luoja sitä kahden päivän painajaista ennenkuin sain lääkityksen.tavallaan se oli kaikessa karmeudessaan yksi vaikuttavimmista kokemuksista mitä minulla on koskaan ollut koska kaikki harhat ovat niin kovin todellisia ja varsinkin kun iskee viinahalvaus että et pysty heräämään painajaisesta koska yksikään raaja ei tottele ja tajuat sen olevan harhaa etkä pääse siitä pois ja kaikki musiikki ja äänet,lujat huudahdukset ihan korvan vieressä..yleensä jompikumpi vanhemmista erittäin syyttävällä äänellä,epätodelliset ihmiset seisomassa sängyn vieressä,kouristukset,krampit..täydellinen sekopäisyys.Mutta kun siitä selvisin lääketieteen voimin koin sen kyllä aika puhdistavana kokemuksena johon en todellakaan aio enään koskaan palata.Tosin kolme viikkoa sen jälkeen syön edelleen rauhoittavia ja pään nykiminen ei meinaa pysähtyä,mutta ääripään ihmisenä halusin senkin kokea jo pelkästään Pentti Saarikosken muistoa kunnioittaen.Mutta jakakaa kokemuksia deliriumista ja siitä selviytymisestä.

3

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuurijuoppo Teräväinen

      En yleensä juo kuin kaksi-kolme päivää putkeen sillä senjälkeen alkoholi menettää parhaan nosteensa eikä kännissä ole enää särmää. Tälläinen melko vaatimatonkin putki sekoittaa uneni täysin ja juuri tuo kuvaamasi viinahalvauskohtaus on minulle erittäin tuttu ts. jään kiinni painajaiseen, josta en pysty heräämään.

      Näissä kammottavissa houreissa saattaa tapahtua mitä tahansa; yhteistä nille on se, että tiedän näkeväni unta mutta en pysty napsauttamaan itseäni valveille. Tajuntani noissa kohtauksissa tuntuu vieraalta, aivan kuin tietoisuudessani operoisi itseni lisäksi joku toinen olento.

      Olen vuosien varrella hiukan oppinut hallitsemaan itseäni noissa unimyrskyissä. En enää pelkää yhtäpaljon kuin ennen, jollain tavalla jopa nautin muuntuneen tajunnantilan mukanaan tuomasta itsetietoisuuden lisääntymisestä.

      Pillereillä en ole itseäni koskaan lääkinnyt. Ajattelen kohtauksia välttämättömänä pahana, joissa sekaisin menneet aivot hoitavat itsensä takaisin normaalijärjestykseen. Aina olen palautunut ennalleni eivätkä vierailuni hulluuden mailla ole vaurioittaneet minua pysyvästi.

      Kait.

    • Petezmieshshs

      Voin sanoa, että oon kuullut ääniä, nähnyt olemattomia verilammikkoja lattialla, nähnyt metsässä aaveita ja ufoja(tosin en mene takuuseen että se oli hallusinaatio). Ja on kaikkea muutakin vittumaista ollut.

      Noita unihalvauksia voi kyllä tulla vaikkei dokaisikaan. Mutta kyllähän se juopottelu noihin tietty vaikuttaa mahdollisesti.

      Ite dokailen vähän millon sattuu. Joskus voi olla että juon vaan pari kaljaa päivässä, mutta joskus voi olla aamusta iltaan ihan tutkalla useammankin päivän. Mutta oon nyt yrittänyt opetella ''tissuttelemaan'', mutta tämä se taitaa olla vielä salakavalampi homma...

    • puistokemistiksi

      juu on koettu ja selvitty ilman mitään lääkkeitä..karmeaa oli.ja kokoajan kuoleman pelko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe