Mitenkäs, kun oon kristitty, ja mulla tuo patsas tuossa hyllyllä, niin miten siihen pitäis suhtautua? En mitenkään palvo sitä, vaan se mulle edustaa hyvyyttä ja mielenrauhaa? Entä, mitä jos harjoittaa noita buddhan oppeja, vaikkei itseä buddhalaisena pidä? Olen ollut aina siinä luulossa, että syntiä on kaikki heikkoudet, mitkä menee äärimmilleen, olipa se vaikka ruoan ja juoman kulutus. Olenko ihan hakoteillä?
Buddhan patsas sisustuksessa?
Syntiä?
173190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jeesus oli budha.
... hänellä ei ollut mitään tekemistä Jeesuksen kanssa.
...olitko siellä?
Kakki eivät pidä kuvastani, sehän on selvä.
... mikäli tarkoitat "wicca", niin se kirjoitetaan tupla-veellä. ;) , tuokin "liike" on rektaalista ...
Sinäkin taidat olla rektaalista?
Taitaa helvetti odottaa sinuakin.
Neuvoisin,että hävittäisit Buddhan patsaasi.
Buddhalaisuus on selvästikin epäjumalan
palvontaa,ja täten rikkoo ensimmäistä käskyä.
Buddhalaisuus ei ole todistuksellinen uskonto.
Sidharta Gautama Buddhan kautta ei Jumala
toiminut,vaan Buddha opetti samsarasta ja
nirvanasta,johon päästään meditaation avulla.
Hän itse kuoli ruokamyrkytykseen,joten tuskimpa
hänellä itsellään jumalallisia kykyjä olikaan.
Patsaan olemassaolo saattaa estää rukoustesi
täydellistä perille menoa.
niin, onko se silloinkin mielestäsi epäjumalan palvontaa? Eikä mulle ole tärkää, kuinka ihminen on sattunut kuolemaan. Arvostan ihmistä yhtä paljon tai vähän siitä huolimatta. Dalai Laman viisaat ajatukset ovat auttaneet minut pois syvästä masennuksesta, niin positiivisesti ne ovat vaikuttaneet.
Pelkäänpä, että joudutte helvettiin, koska asumassanne kiinteistössä oli 2000-luvun puoliväissä jotakin vanhaa mietiskelijää esittänyt Tiimarin 5 euron puupökkelö. Seuraava!
Tai kehitysmaassa väännetty kipsinenkeli jossa kullanvärinen myrkyllinen maali :)
Puut ristissä seinällä on hyvä juttu, ei ainakaan voida väittää, ettei olisi laittanut tikkua ristiin elämänsä aikana.
Enkeli on tietenkin mukavan kristillinen. Erityisesti siitä tekee kristillisen, kun sen on tehnyt pikku tytön tylleröiset ja pojan palleroiset pöytään kahlittuina. On se hyvä, että nuorisolla on töitä, kaikissa maissa asiat eivät ole niin hyvin, esim. Suomessa.
Maalin myrkyllisyys on tietenkin rangaistus kehitysmaalaisten vääräuskoisuudesta.
Niin että taivaaseen vain, sammuttakaa savukkeenne ja kiinnittäkää turvavyönne.
sikalassa haudattuna pää alaspäin sontaan.
Onko synti?
aika suoraan, että älä tee jumalankuvia. jos olet uskossa, uskot, että Jeesus oli Jumalallinen, etkä siis omista mitään tämän kaltaisia irstauksia.
Jos et ole, niin miksi kyselet moisia?
Kyseessä on taide-esine - ei mitään sen kummallisempaa. Ikonoklasmin aika oli 700-luvulla ja meni ohi. Jos Buddhan kuva on kaunis etkä palvo sitä jumalana, siihen tulee suhtautua samalla tavoin kuin mihin tahansa koriste- tai taide-esineeseen.
Kristinuskon ja buddhalaisuuden opit ovat hyvin pitkälle yhteneviä. Ennenkaikkea molemmissa olennaista on kultainen sääntö: kohtele lähimmäistäsi kuten itseäsi haluaisit kohdeltavan. Kohtuuttomuus on yksi seitsemästä kuolemansynnistä - olet täysin oikeilla jäljillä.
Olet hakoteillä ja pahasti!
Jos olet uudestisyntynyt kristitty, niin heitä jo menemään buddhan patsaasi.
Jos se edustaa sinulle hyvyyttä ja mielenrauhaa, PALVOT sitä.
Jos harjoitat buddhan oppeja, PALVOT epäjumalaa.
Olet rikkonut ensimmäistä käskyä: Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.
Voit saada todellisen mielenrauhan syventymällä rukoilemaan ja palvomaan Jeesusta.
Jeesuksen palvominen voittaa mennen tullen buddhalaisen meditaation.
"Jeesuksen palvominen voittaa mennen tullen buddhalaisen meditaation."
Oletko joskus meditoinut ja sitten myöhemmin rukoillut tämän epäjumalanpalvonnan synnin anteeksi? Vai vetäsitkö ihan hatusta tuon väittämän? Saatko rahasta hyvyyttä ja mielenrauhaa? Jos saat niin äkkiä heitä raha pois, koska sen vasta epäjumalan palvontaa onkin.
Kukaan ei kiellä meditoimasta.
Jos meditoit buddhan nimiin, et voi käyttää itsestäsi nimitystä uudestisyntynyt kristitty.
Tai edes kristitty.
Kahdella tuolilla on vaikea istua, siihen tipahtaa väliin.
En saa rahasta mielenrauhaa, sitä syntiä ei ole koskaan ollutkaan.
Olen joskus meditoinut ja harrastanut kaikenlaista mystistä ennen uskoontuloani.
Alussa ne tuntuivat miellyttäviltä, mutta lopussa huh-huh... ahdistukset lisääntyvät.
Hatusta en vetäissyt väittämää.