Onneksi on

Onneksi on Timo Soini. ÄÄnestin häntä, kuten yli 100 000 muutakin suomalaista presidentinvaaleissa. Soini on karismaattinen mies. Turha kadehtia. Timon äänimäärä vain nousee?

Naisen logiikalla ajateltuna, kuka muu kansanedustaja Suomessa on EU:ta vastustanut ja silti puolet kansansta on vastaan. Hyvä Timo. Tukesi vain kasvaa.
24679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Timo on loistava tyyppi oikea eu kannattajien piina jolle he eivät voi eikä osaa sanoa vastaan:) Suomi Suomalaisille ja pois eusta:)

Äänestä
  • kun pääsimme venäjän sateliitista EU:hun. Se on hintansa väärti vaikka löytyykin jokunen valaankatsoja direktiivi. Se on pientä idänuhkaan verrattuna. Tosin tuomioja ja halonen tekevät hartiavoimin työtä, että saisimme seuraavankin sodan sotia yksin.

    Äänestä

Täytyy olla jokin salainen ase housunpuntissa, kun naisen typerystä pitää äänestää :)))

Äänestä
  • piiirre poliitikossa. Mutta tyhmän eikannattaisi olla rehellinen. Eiköhän tuo halme tuonut esiin tuon puolueen kyvyt selkeimmin.

    Äänestä

puolueessa. Kun vielä keksisi muutakin sanomaa kuin ei-EU:n. Me ollaan jo siellä ja siitä jankuttaminen on ajanhukkaa. Löytyisi tärkeämpääkin tekemistä. Ja eikö juuri EU:n aikan Suomi oli kehittynyt maailman huipulle.

Äänestä

Timo Soini on eduskunnan turhinta väkeä eduskuntaryhmineen.Onneksi tippuvat ensi keväänä pois häiritsemästä lainsäädäntötyötä.Timo Soini eduskuntaryhmineen ei ole saanut muuta aikaan eduskunnassa kuin turhaa paperityötä ja syönyt eduskunnan kallista aikaa palopuheineen.Aivan turhia henkilöitä

Äänestä
  • Mikähän porukka tuota turhakkeen ylistystä täällä joka palstalla pyörittää? Ettei vain Timo itse. Typerää vouhkaamista, mutta sellainen lauma kuin "valtakunnan johtaja". Koskahan vaihtaa nimensä Timo Aatuksi. Sujuu äkkiä maistraatissa, mutta viikset pitää kasvattaa!

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    Mikähän porukka tuota turhakkeen ylistystä täällä joka palstalla pyörittää? Ettei vain Timo itse. Typerää vouhkaamista, mutta sellainen lauma kuin "valtakunnan johtaja". Koskahan vaihtaa nimensä Timo Aatuksi. Sujuu äkkiä maistraatissa, mutta viikset pitää kasvattaa!

    jaksaa jankuttaa siitä EU:sta vuodesta toiseen. Eiks se ole seurannut politiikkaa ja tiedä että me ollaan siinä oltu jo pitkään! Turha siitä on enää puhua. Nyt pitäisi laittaa tarmo ja energia siihen miten sitä saisi hyvin hoidettua eikä jatkuvaan lässytykseen ja suunsoittoon.

    Äänestä

  • kun se kirjoitti:

    jaksaa jankuttaa siitä EU:sta vuodesta toiseen. Eiks se ole seurannut politiikkaa ja tiedä että me ollaan siinä oltu jo pitkään! Turha siitä on enää puhua. Nyt pitäisi laittaa tarmo ja energia siihen miten sitä saisi hyvin hoidettua eikä jatkuvaan lässytykseen ja suunsoittoon.

    Soini jankuttaa ja valittaa EU:sta,kun ei muuta osaa.Soini on eduskunnan taidoiltaan ja kyvyiltään kehnoimpia edustajia tai jopa kehnoin.Soini on eduskunnan yleinen naurunaihe kuten muutkin perussuomalaisten ryhmän jäsenet

    Äänestä

  • ja muuta ei voi kirjoitti:

    Soini jankuttaa ja valittaa EU:sta,kun ei muuta osaa.Soini on eduskunnan taidoiltaan ja kyvyiltään kehnoimpia edustajia tai jopa kehnoin.Soini on eduskunnan yleinen naurunaihe kuten muutkin perussuomalaisten ryhmän jäsenet

    mutta ei aina enemmistö ole oikeassa. Vuosikymmeniä sitten eduskunnassa puhuivat totta vain Junnila ja Ehnroot, muut olivat säälittävästi suomettuneita ja toistelivat tuttuja itä-liturgioita. Heillekin muut edustajat nauroivat ja pilkkasivat pitäen heitä ihan vammaisina. Kunnes Corbatsov sitten ajoi oikealta ohi. Vasta sitten muutkin alkoivat puhumaan että itänaapurissa ei ehkä tuo demokratia ja ihmisoikeudet taida sittenkään olla ihan kunnossa. Kaikki onkin vain propagandaa ja kommunistit tavoittelevat vain omaa henkilökohtaista etuaan. Ihmispoloinen on senverran laumasielu, että tuntee itsensä järkeväksi vain silloin kun muutkin ovat samaa mieltä.

    Äänestä

ole kaikkeen syyllinen. Suomi on sentään MAAILMAN huippumaita, ilman EU:ta tuskin olisi. EU paremminkin pitää hiukan kurissa näitä meidän omia herroja, muuten niitä ei pystyisi valvomaan kukaan. Nyt ei kukaan enää pääse devalvaatiolla tyhjentämään taskujamme, niinkuin aikaisempina vuosikymmeninä. Nämä ovat tosi isoja juttuja, isompia kuin onko joku poliitikko nyt harjoittelemassa kielitaitoa, tai tarvitaanko kaikkia direktiivejä esteeksi järjen käytölle.

Äänestä

Perussuomalaisilla on muitakin hyviä mielipiteitä yhteiskunnasta ja sen kehittämisestä. PS tietää, että EU:ta vastaan on pidettävä puolensa - niinhän muutkin EU maat tekevät. Miksi Suomi on nykyisin poikkeus?

Äänestä
  • mahdollisen vastustamisella on valtava ero. Ei änkyröinnillä saada mitään hyvää aikaan! Vaan asiallisella, tarvittaessa ehkä tiukallakin asenteella voidaan saada todellisia tuloksia. Pelkät nokkelat letkautukset ovat ihan kivoja, mutta ei niillä elämäämme paranneta. Senvuoksi EU onkin juuri jumissa kun kaikki vain änkyröivät, tuloksia ei sillä tyylillä saada.

    Äänestä

  • kaiken kirjoitti:

    mahdollisen vastustamisella on valtava ero. Ei änkyröinnillä saada mitään hyvää aikaan! Vaan asiallisella, tarvittaessa ehkä tiukallakin asenteella voidaan saada todellisia tuloksia. Pelkät nokkelat letkautukset ovat ihan kivoja, mutta ei niillä elämäämme paranneta. Senvuoksi EU onkin juuri jumissa kun kaikki vain änkyröivät, tuloksia ei sillä tyylillä saada.

    Yhden asian liike RKP vastustaa kaikkea mikä heidän mielestään liittyy kielipolitiikkaan.

    RKP on todellinen änkyröitten ja poliittisten häiriköiden puolue. Yli 20 vuotta Helsinki ehdotti neuvotteluita Sipoon kanssa mutta kun kokous alkoi niin RKP ei edes tullut kokoukseen - ei ollut mitään syytä!

    Nykyinen Sipoo on siinä tilassa, että niin makaa kuin petaa...

    Äänestä

  • ääni! kirjoitti:

    Yhden asian liike RKP vastustaa kaikkea mikä heidän mielestään liittyy kielipolitiikkaan.

    RKP on todellinen änkyröitten ja poliittisten häiriköiden puolue. Yli 20 vuotta Helsinki ehdotti neuvotteluita Sipoon kanssa mutta kun kokous alkoi niin RKP ei edes tullut kokoukseen - ei ollut mitään syytä!

    Nykyinen Sipoo on siinä tilassa, että niin makaa kuin petaa...

    niinkuin maailmassa ei olisi tärkeitäkin asioita. Pysy nyt vain omilla sivuillasi ja kirjoittele itsellesi.

    Äänestä

Soini on kyllä taitava populisti, mutta ei ihan mies minun makuuni. Toki hän osaa käyttää mediaa erittäin taitavasti hyväkseen ja laukoa asioita, jotka kuulostavat hyvältä radiossa ja televisiossa. Siinä miehessä on jotain karismaa, joka eittämättä osaan suomalaisista vetoaa: saanut luotua itselleen jonkinlaisen "rehdin miehen" imagon.

En kuitenkaan mahda Timoa äänestellä, kun onhan noita muitakin puolueita, jotka EU:ta vastustaa. Ei tosin eduskunnassa, mutta sen ulkopuolella kyllä. Perussuomalaisilla on tiettyjä linjauksia, jotka eivät kyllä ole minun mieleeni.

Totta lienee se, ettei EU:sta Suomelle nyt mitään hyvää ole seurannut: talouskasvu ja suomen nykyinen asema ovat peräisin 60- 70-luvuilla vallinneesta yhteiskunnan rakentamisesta, ja siitä pitäen onkin asemaamme murennettu. Toisekseen en näe mitään syytä olla vastustamatta EU:ta vain sillä perusteella, että siellä jo ollaan: voidaanhan sieltä lähteä pois, vaikkei säännöt sitä sallisikaan. Täytyy muistaa, että omat poliitikkomme lupasivat vaikka mitä, korkojen laskua ja työpaikkoja ja ties mitä jos EU:hun liitytään. Mitään ei ole tapahtunut ja Suomi on kymmenen vuotta ollut EU:ssa nettomaksaja: jäsenmaksusummat on ylittäneet joka vuosi tukina sun muina saadut rahat.

Äänestä
  • yksistään riitä. Onhan karismaa ollut monilla diktaattoreillakin ja ei ole kuin pahaa saatu aikaan. Ei ole kovin rehellistä vastustaa EUta, koska siellä nyt ollaan ja paluuta ei ole. On vähän niinkuin vihreillä, puhuvat kovasti vihreästä mutta asuvat kivierämaassa. Suomi ei ollut menestyjä vielä 60-70 luvuilla, mutta toista se on nyt. Omaa pahaa oloaan on vain niin helppo suunnata kahteen kirjaimeen. Todellisuudesta ei EUsta yksin lähdetä pois, vain silloin kun aikanaan koko homma hajoaa. Lähdin suomesta lätkimään kun korot olivat 18% ja devalvaatioilla ryöstettiin kansalisten rahat. Tulin takaisin, kun nyt devalvaatiota ei enää pystytä tekemään ja korotkin ovat vain muutaman prosentin. Työpaikan pystyvät järjestämään vain yritykset tai sitten itse, mutta eivät poliitikot. Tietysti jokaisella itsellään on vastuu omasta työllistymisestään, turha sitä on sysätä muiden niskoille tai jollekin EU:lle. Hah miten yksinkertaista. Tottakai suomi on nyt vuorostaan nettomaksaja, kun on eräs maailman parhaista valtioista. Siksihän mekin saimme apua muilta kun emme sitä vielä olleet. Ei voi olla sellaista yhteisöä että kaikki vain saavat suoraan rahaa. Raha meille tulee kaupasta muiden kanssa, kun entiset, köyhät maat vaurastuvat.

    Äänestä

pakkohan sitä on äänestää perussuomalatsia kun joka kerta kaikki muut puolueet ovat pettäneet lupauksistaan huolimatta viimeksi SDP lipposen hallitus vei useita satoja eläkeistä eikä keskusta korviaan lupsauttanut nyt on jälleen tulossa vaalit mutta empä enään luota hörhöjen lupauksiin

Äänestä
  • aina vain huonommaksi menee sinunkin asiasi, ne ei pysty vaikuttamaan mihkään asioihin. Yhtä tyhjän kanssa.

    Äänestä

Perussuomalaisten Helsingin vaalipirin ehdokkaat eivät ole vielä esiintyneet. Vasta sitten alkaa "taistelu" äänestäjistä... Odotan jo nyt PS:n ehdokkaiden vaaliteemoja. Ääniä on tulossa muualtakin kuin itäisestä Helsingistä...

Äänestä
  • äänestävät soinin jengin, niin mitä sitten. Sieltäkö löytyy kyky valtakunnan asioiden hoitoon? He eivät ole pystyneet hoitamaan omiakaan asoita, miten muka suurempia asioita. Hohhoijaa.

    Äänestä

  • äänestäjät kirjoitti:

    äänestävät soinin jengin, niin mitä sitten. Sieltäkö löytyy kyky valtakunnan asioiden hoitoon? He eivät ole pystyneet hoitamaan omiakaan asoita, miten muka suurempia asioita. Hohhoijaa.

    Mitä nykyiset puolueet ovat tehneet valtakunnan asioiden hoidossa? He eivät ole pystyneet hoitamaan omiakaan asioita, niin miten muka nykyiset suuret asiat paremmiksi? Hohhoijaa...

    Äänestä

  • puolueille kirjoitti:

    Mitä nykyiset puolueet ovat tehneet valtakunnan asioiden hoidossa? He eivät ole pystyneet hoitamaan omiakaan asioita, niin miten muka nykyiset suuret asiat paremmiksi? Hohhoijaa...

    mutta Suomi on kaikesta huolimatta maailman johtavia valtioita. Kaikesta pärinästä huolimatta. Mitä pikku puolueet ovat saaneet aikaan? Räksytystä ja räksytystä, - milloin mistäkin. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Joten se tuosta väitteestä.

    Äänestä

huumeiden ja alkoholin suurkäyttäjä, rattijuoppo, rikoksesta tuomittu ja naisen pahoinpitelijä? Ainakin lehtitietojen mukaan on. Sellaisetko tyypit laittavat maan asiat järjestykseen, hoh hoijaa. Kunhan saisivat edes VAIN omat asiansa kuntoon, niin ei menisi valtion varoja kaikenmaailman pullisteijoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laura T kirjoitti:

Onneksi on Timo Soini. ÄÄnestin häntä, kuten yli 100 000 muutakin suomalaista presidentinvaaleissa. Soini on karismaattinen mies. Turha kadehtia. Timon äänimäärä vain nousee?

Naisen logiikalla ajateltuna, kuka muu kansanedustaja Suomessa on EU:ta vastustanut ja silti puolet kansansta on vastaan. Hyvä Timo. Tukesi vain kasvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu