TMI ja nimiasiat

Siis - yksinkertainen kysymys. Tarvitseeko toiminimen ja itse firman nimen olla sama?

Esim. TMI Iines Ankka omistaa liikkeen nimeltä Iineskukka. Onnistuuko? Vai pitääkö molempien olla sama nimi?

Siksi kyselen, kun olen ostamassa omaa firmaa (ja oma tmi on perustettava). Liikkeellä on kuitenkin jo vuosien saatossa ihmisille tutuksi tullut nimi enkä haluaisi vaihtaa sitä. Sen firman nimeä en toiminimekseni saa.
92297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse joskus mielenkiinnosta selasin yritystietojärjestelmässä tuttujen firmojen nimillä yritystietoja. Erään firman kohdalla ei löytynyt tietoja, vaikka tunnettu firma onkin. Ihmettelin ja etsein, että eikö muka rekisterissä. Pitkällisen selvityksen jälkeen selvisi, että niillä on rekisterissä eri nimi, kuin liikkeen nimi. Että näin on ainakin tehty!

Äänestä
  • Kiitos, mutta linkki ei toimi. "Incorrect filename" ;)

    Äänestä

  • Zane kirjoitti:

    Kiitos, mutta linkki ei toimi. "Incorrect filename" ;)

    mennä suoraan ytj:n sivuille. Eli www.ytj.fi, sieltä vasemmalta "Lomakkeet ja täyttöohjeet". Sieltä tulee ekana "Yksityinen elinkeinonharjoittaja" ja sen alla "Täyttöohje (pdf).:)

    Hei haloo!!! Miten meinaat firmaa pyörittää, jos et edes tuollaista asiaa pysty selvittämään, kun "linkki ei toimi"?:)

    Äänestä

Eli tuo toiminimi, niin voiko sen ottaa kuka tahansa? eli jos tänää vaikka päättäisin rekata toiminimi hippulat niin eikö tosiaan tarvi muuta kuin ilmo ja maksaa se? onko muita maksuja? esm jos ei vaik vuoteen mitään aloita vielä

Äänestä
  • niin sitten kannattaa harkita pitkään toiminimen rekisteröimistä "huvin vuoksi", koska yrittäjänä et enää ole oikeutettu työttömyyskorvaukseen (paitsi tietyin poikkeuksin mutta siinä tapauksessa tervemenoa pykäläviidakkoon). Jos sen sijaan olet töissä eikä ole välitöntä työttömyyden uhkaa niin ei mikään estä rekisteröimästä toiminimeä. Tosin en ymmärrä mitä järkeä siinä on, jos ei ole mitään liikeideaa tai liiketoimintasuunnitelmaa.

    Äänestä

"Siksi kyselen, kun olen ostamassa omaa firmaa (ja oma tmi on perustettava). Liikkeellä on kuitenkin jo vuosien saatossa ihmisille tutuksi tullut nimi enkä haluaisi vaihtaa sitä. Sen firman nimeä en toiminimekseni saa."

Et voi harjoittaa yritystoimintaa toisen yrityksen toiminimellä. Eli jos toiminimi Iineskukka on jo olemassa kaupparekisterissä, et voi käyttää markkinoinnissasi mitään nimeä joka saattaisi sekoittua tuohon.

Äänestä
  • Jos kysyjä on ostamassa tuon Iineskukan itselleen, niin silloinhan ei ongelmaa ole, koska ei ole tule olemaan kahta saman nimistä liikettä.

    Toiminimi voi kyllä olla eri, kuin liikkeen nimi. Täällä esim. on eläinkauppa jonka nimi on vaikkapa "musti ja mirri" ja sen omistaja taas on "tmi maija meikäläinen". Ilmeisesti tämä "Maija" käyttää esim tilauksissaan tuotteita toiminimeä ja kuitissakin taitaa muistaakseni lukea liikkeen nimen alla tuo tmi.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    Jos kysyjä on ostamassa tuon Iineskukan itselleen, niin silloinhan ei ongelmaa ole, koska ei ole tule olemaan kahta saman nimistä liikettä.

    Toiminimi voi kyllä olla eri, kuin liikkeen nimi. Täällä esim. on eläinkauppa jonka nimi on vaikkapa "musti ja mirri" ja sen omistaja taas on "tmi maija meikäläinen". Ilmeisesti tämä "Maija" käyttää esim tilauksissaan tuotteita toiminimeä ja kuitissakin taitaa muistaakseni lukea liikkeen nimen alla tuo tmi.

    "Jos kysyjä on ostamassa tuon Iineskukan itselleen, niin silloinhan ei ongelmaa ole, koska ei ole tule olemaan kahta saman nimistä liikettä."

    Mutta jos se vanha firma jää edelleen johonkin pöytälaatikkoon majailemaan, ei sen toiminimeä voi käyttää markkinoinnissa edes epävirallisesti. Käsittääkseni juuri sen vuoksi alkuperäinen kysyjä ei voinut rekisteröidä tuota liikkeen nimeä oman yrityksensä toiminimeksi, koska se on edelleen entisen omistajan yrityksellä toiminimenä?

    Todella vaikea selittää, menen itsekin sekaisin...

    Oletetaan että Pekka Virtasella on yritys, jonka toiminimi on Iineskukka. Pekka pyörittää tuon yrityksen turvin liikettä, jonka nimi on Iineskukka.

    Sitten on "Zane", joka ostaa Pekalta tuon Iineskukka-nimisen liikkeen liiketoiminnan itselleen. Pekka Virtasen yritys jää kuitenkin edelleen olemaan kaupparekisteriin, mikäli hän ei tee lopettamisilmoitusta. Myös toiminimi Iineskukka on edelleen suojattu ja vain Pekka Virtasella on oikeus käyttää sitä markinoinnissa, yms.

    Näin olen ainakin itse ymmärtänyt tuon tilanteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zane kirjoitti:

Siis - yksinkertainen kysymys. Tarvitseeko toiminimen ja itse firman nimen olla sama?

Esim. TMI Iines Ankka omistaa liikkeen nimeltä Iineskukka. Onnistuuko? Vai pitääkö molempien olla sama nimi?

Siksi kyselen, kun olen ostamassa omaa firmaa (ja oma tmi on perustettava). Liikkeellä on kuitenkin jo vuosien saatossa ihmisille tutuksi tullut nimi enkä haluaisi vaihtaa sitä. Sen firman nimeä en toiminimekseni saa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu