Ympärillämme tapahtuu usein, kun vaan oikein osaamme ne ajatella
- Minä olin parista kaupungista kiviliikkeestä etsinyt safiiria, koska se on henkinen, seesteinen kivi.
Mutta raakakivenäkään sitä ei ollut saatavana ja koruliikkeessä budjetti olisi joutunut liian koville.
Päätinpä sitten unohtaa koko asian..
Pari kuukautta myöhemmin kesälomaristeilyllä ostin hetken mielijohteesta kirjanmerkin, jossa koreili pieni sininen kivi - tekstillä safiiri tuo rauhaa ja tasapainoa. Hintakin oli vain pari euroa ja kirjanmerkki oli tietenkin enkeli.
Näin he auttavat, kun uskoo.
- Minä olin parista kaupungista kiviliikkeestä etsinyt safiiria, koska se on henkinen, seesteinen kivi.
Mutta raakakivenäkään sitä ei ollut saatavana ja koruliikkeessä budjetti olisi joutunut liian koville.
Päätinpä sitten unohtaa koko asian..
Pari kuukautta myöhemmin kesälomaristeilyllä ostin hetken mielijohteesta kirjanmerkin, jossa koreili pieni sininen kivi - tekstillä safiiri tuo rauhaa ja tasapainoa. Hintakin oli vain pari euroa ja kirjanmerkki oli tietenkin enkeli.
Näin he auttavat, kun uskoo.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minä käväisin äsken vessassa enkä pudonnut viemäriin. Aamupäivällä vastasin puhelimeen ja siellä kysyttiin minua. Kotiin tullessani mietin, olivatko avaimet valmiina vasemmassa taskussa, ja olivathan ne. Kyllä ne enkelit sitten järjestävätkin kaiken, kun vähän uskoo.
Oletko ihan aikuinen ihminen?
kuule aikuinen olen.
Olisit mun puolesta voinut pudotakin sinne viemäriin, jos ei mitään hyvää sanottavaa ole.
Jos minä löydän enkelin muotoisen esineen, jolla on etsimäni kivi, niin minulle se on pieni ihme ja pidä sinä mölyt mahassas!
...aikuinen meinaan,mutta yritä toki etsiä tietoa uskomustesi sijaan,niin voinet joku päivä ollakkin,kö ?!?
;-)
Näinhän se taitaa olla, itse olisin ajatellut samoin, ja ollut sismmässäni asiasta varma :).
Älkää palvoko enkeleitä. Kaunis asiahan se on, mutta sama kuin että palvoisi kauniita ihmisiä.
Jumala on enkelit luonut.
Muuten, kaikenlaisesta amuleteista ja onnenjutuista olen saanut pahan aavistuksen. Saatana elää kaikissa materiaaliin turvautumisisissa. Olisin varovainen.
Rauhaa ja rakkautta sinulle, lue Raamattua.
...häneen uskovia ja häneltä jauhepussin ostajia,kö ?!?
Hän Mexikosta on kotoisin ja siskonsa myynyt ilotaloon päästäkseen Jenkkilään dollari-lastuja vuolemaan,kö !?!
Ja moiseen sinäkö uskosi valat...voi sinua raukkaparkaa !!!
lol
;-)
Eikö se niin ollutkaan?
Melko varmaksi kivi ei ole safiiri. Parilla eurolla ei saa safiiria, edes lapsityövoimana hiottua. Itse tilaan omat kiveni Thaimaasta tuttavaltani ja hinnat suomeen verrattuna lähes ilmaiset, mutta noin 2 mm halkaisija safiiri maksaa halvimmillaankin noin 5 euroa. Siis aivan kämänenkin laadultaan.
ps. safiireja saa kaikissa sateenkaaren väreissä vastoin yleistä harhaluuloa. Toki ruiskukan sininen halutuin ja kallein väri.
safiirin hinta on n. 5 ekee.
oli safiiri tai ei, tässä sinisessä pienen pienessä kivessä kuvailtiin nämä ominaisuudet olevan..
uskokoon ken tahtoo.
Ja kaikille teille, jotka ette enkeleihin usko;
miksi teitä niin kauheesti haittaa ja täytyy hulluiksi leimata ihmiset jotka uskoo??
Tälläkin palstalla on moni kertonut omakohtaisia kokemuksia, lisäksi olen lukenut lukuisia kirjoja enkeleistä ja ihmisistä jotka ovat nähneet ja kokeneet.. enkä eppäile yhtään!!
Ehkäpä se sitten on kateutta tai typeryyttä, kun pitää halveerata toisten kokemuksia. Ehkäpä jokaisen kannattaisi pitää enkelikokemuksensa vain omana tietonaan, niin silloin ei tulisi näitä moukkamaisia kommenttejakaan.
No, pitää ajatella, että se on sen ihmisen pienuutta joka ei ole avarakatseinen.
Pilkka varmasti joskus osuu omaan nilkkaan.