apu tai neuvo

Sain luottohäiriön. Multa jäi maksamatta vuokra joka meni ulosottoon viime vuonna. Maksoin laskun ja kaikki kulut. Olin kyseisenä ajan kohtana sairaalassa tajuttomana. Miten pääsisin eroon siitä häiriöstä. Mun tietääkseni ei ollut mun vika että en pystynyt maksamaa yhtä laskua. VVO oli ainut joka laitto ulosottoon. Puh, netti, digi olivat sulkeutuneet mutta ei olleet menneet pitemmälle maksoin laskut ja ok. Jäi pikkuisen vaivaamaan toi vvo ansiosta tullut merkintä. On kait jotain pykäliä miten ton vois korvata onko kellään tietoa ??
2379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vuokra ei ole ulosottokelpoinen ilman oikeuden päätöstä. Ihan äkkiä maksuhäiriömerkintä ei siis ole tullut. Kuinka pitkään sinä siellä sairaalassa oikein olet ollut?

Sairaus lienee ns. sosiaalinen suorituseste, joka ainakin kulutusluottoihin liittyvissä maksuhäiriöissä estäisi maksuhäiriön rekisteröimisen. Asiakastiedon sivusto kertoo seuraavaa:

"Kulutusluottohäiriö (osamaksun tai tili- tai kertaluottomaksun laiminlyönnistä syntyvä maksuhäiriömerkintä) edellyttää, että velkoja lähettää velalliselle kirjallisen maksukehotuksen, jossa muistutetaan luottotietorekisterimerkinnän mahdollisuudesta, jos maksua ei suoriteta. Maksukehotus on lähetettävä vähintään 21 päivää ennen maksuhäiriön rekisteröintiä. Maksun on oltava viivästynyt yli 60 päivää alkuperäisestä eräpäivästä. Suorituksen laiminlyönti ei ole saanut aiheutua ns. sosiaalisesta suoritusesteestä kuten sairaudesta tai työttömyydestä."

Jos pystyt osoittamaan todella olleesi sairaalahoidossa, kannattaa ottaa yhteys Asiakastietoon. Koska maksuhäiriön rekisteröinti tapauksessasi on ilmeisestikin tehty käräjäoikeuden yksipuolisen tuomion perusteella, en ole varma, miten todennäköisesti saat merkintää poistettua. Kannattaa kuitenkin selvittää asia.

Äänestä
  • Sairaus ei estä asian käsittelemistä oikeudessa. Ja nimenomaan käräjäoikeuden velkomustuomiosta on varmastikin kysymys tässä maksuhäiriömerkinnässä. Vuokranmaksun laiminlyönnistä ei siis kulutusluottohäiriötä aiheudu.

    Ennen vuokran perimistä käräjäoikeudessa vuokria lienee ollut useampia rästissä ja viivästykset ovat olleet useita kuukausia. Tajuttomuus ei liene kestänyt useampia kuukausia. Sitä paitsi haaste käräjäoikeuteen on varmaankin annettu henkilökohtaisesti tiedoksi.

    Maksuhäiriömerkinnän poistaminen ei mielestäni tule kysymykseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos jo etu käteen kirjoitti:

Sain luottohäiriön. Multa jäi maksamatta vuokra joka meni ulosottoon viime vuonna. Maksoin laskun ja kaikki kulut. Olin kyseisenä ajan kohtana sairaalassa tajuttomana. Miten pääsisin eroon siitä häiriöstä. Mun tietääkseni ei ollut mun vika että en pystynyt maksamaa yhtä laskua. VVO oli ainut joka laitto ulosottoon. Puh, netti, digi olivat sulkeutuneet mutta ei olleet menneet pitemmälle maksoin laskut ja ok. Jäi pikkuisen vaivaamaan toi vvo ansiosta tullut merkintä. On kait jotain pykäliä miten ton vois korvata onko kellään tietoa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu