Jokainen suomalainen vuonna 2005. Tiedetään sekin, että sen viinan juo muutama prosentti suomalaisista.
Tilastoista on siivottu lappilaiset.
Tilastoista on siivottu lappilaiset.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
arviolta 4000 pulloa olutta ja ehkä parikymmentä sisuviinaa, henkkoht
Niin uuden elämän voimasta (Jeesus pelasti, vaikka vähäistä käyttöä ennen uskoontulonikin), mutta ei ole tehnyt edes mieli enää, kun on todellisesti vapaa ja voi antaa siitä kunnian Jumalalle.
Eiköstä se ollut pullo viikossa? eli 52 pulloa vuodessa, minäkin otan tuon sanapullon kerran viikossa, mitäs pahaa siinä olisi ?
Ja Lappilaisten viinanjuonti tilastoja on hieman vaikeaa tehdä, sillä täältähän kannetaan viinaa mm, Norjaan ja Ruotsiin ihan älyttömästi, ja eteläsuomalaiset käyvät täällä huppailemassa useamman kerran vuodessa !
Tuokin Tornion pieni putiikki myy vuosittain enenmän alkomahooli juomia kuin mikään muu alkon putiikki Suomessa ! Eikä ihme siinä missä minä ostan yhden pullon wiskiä tai konjamiinia, ostaa veli Ruotsalainen koko laatikon , jopa kaksikin !
Vaikuttaakin siltä että me Suomalaiset juopot olemme pelkkiä harrastelijoita esimerkiksi Ruotsalaisten ja Norjalaisten rinnalla !
läikyttää - 56 pulloa oli Aamu-TVssä.
Ottakaa pois lestadiolaiset, adventistit ja muutamia muita ryhmiä. Hehän ovat virallisesti raittiita. Nyt on aika ryhtyä hoitamaan, niitä joilla ongelma on. Sitten heitä on pistetty vankilaan elätettäväksi. Olisi aika auttaa ennen kuin häkki putoaa niskaan!