Mitä olette mieltä, koska minusta tuntuu, että rasismi-sanaa käytetään nykyisin aivan liikaa ja turhasta. On rasismia, ikärasismia, sukupuolirasismia, yms. Koko sana on menettänyt oikean merkityksensä.
Vastaukset 9
Itse asiassa sanaa käytetään aivan väärin. Tietämättömien keskuudessa siitä on tullut syrjinnän synonyymi. Rasismi tarkoittaa alunperin rotusyrjintää, mutta sen hyväksyttyä on myös sen käyttö kuvaamaan etnisin perustein tapahtuvaa syrjintää.
Mutta esim. ikä- ja sukupuolirasismista puhuminen on täyttä potaskaa.- realissimus
Sanaa käytetään leimaamaan kaikkia, jotka esittävät pienintäkään kritiikkiä etnisen taustan omaavista henkilöistä. Siis silloinkaan ei saa moittia, kun olisi aihetta. Samaten saat fasistin viitan niskaasi yhtä helposti.
Tämä palsta ja sen pellesheriffi ovat malliesimerkkejä nykyisestä sananvapaudesta, joka sallii kyllä valkoihoisten nöyryyttämisen ja pilkkaamisen, mutta ei pienintäkään poikkisanaa muista roduista.
Varmaan tämäkin viesti nyt sitten poistetaan, kun sanon seuraavaa;
Mm. mustalaiset ovat mieltyneet rasismi-sanaan siinä määrin, että käyttävät sitä häikäilemättä jos asiat eivät mene mielensä mukaan. Esim. aikansa ravintolassa riehuttuaan saavat porttikiellon, niin kyseessä on heidän mielestään rasismi.
Eli kyseinen sana on sen sortin lyömäase, että poliitikotkaan eivät uskalla aina leimautumisen pelossa tuoda esille oikeita mielipiteitään. Ja jos tuovat, heidät leimataan pelleiksi ja populisteiksi.
Eläköön sananvapaus!!! - die Weisse Rose
Tyhmyys = Rasismi
Siinä synonyymi, niin helpottaa Teitä tunnistamaan asennevamman keskeinen syy.
=)- syy
on lievimmässä muodossa tiedon puute. Se korjaantuu tietoa hankkimalla. Vakavammassa muodossa aivoissa on tiedon sisäänpääsyn estävä tulppa. Sellainen henkilö on pysyvästi rasisti.
- ValkoinenKuolema
=) Niin, sinähän olet jo ehtinyt ylistämään omaa älykkyyttäsi tällä palstalla. Uskon että olet todella älykäs. Asian todistaa ne lukemattomat aiheeseen pureutuvat yhteiskunnalliset kirjoitukset, mistä olemme saaneet nauttia useaan otteeseen. Hyvä Sohvi, jatka samaan malliin.
- utelias.
ValkoinenKuolema kirjoitti:
=) Niin, sinähän olet jo ehtinyt ylistämään omaa älykkyyttäsi tällä palstalla. Uskon että olet todella älykäs. Asian todistaa ne lukemattomat aiheeseen pureutuvat yhteiskunnalliset kirjoitukset, mistä olemme saaneet nauttia useaan otteeseen. Hyvä Sohvi, jatka samaan malliin.
profiilista unohtui...olis nimittäin korostanut hienosti nikkiä.
- ValkoinenKuolema
utelias. kirjoitti:
profiilista unohtui...olis nimittäin korostanut hienosti nikkiä.
Laitetaan myöhemmin. Ilmeisesti tarkoitat yhteydellä Suomen sankaria Simo Häyhää alias Valkoinen Kuolema.
- olla rasismia
eli rotusyrjintää kun ei ole rotujakaan! Uskokaa jo!
- eh..
Nyt meni vähän ohi. Ei siis ole rotuja? Täytyy olla aika suoraviivasta sun elämänkatsomus. Ellei ole sokea tai asennevammanen niin tietää että maailmassa on paljon eri rotuja.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561234- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9570Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8520Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518- 4492
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �119492Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
- 70428
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414