Mitä mahtoi alkuseurakunta tehdä sunnuntaina viikon ensimmäisenä päivänä?
Miksi alkuseurakunta mitätöi Jeesuksen ylösnousemuksen päivän?
Miksi alkuseurakunta mitätöi Jeesuksen ylösnousemuksen päivän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Töitä, kuten viikon ensimmäisenä päivänä tehtiin. Lepopäivän jälkeen virkeinä työnsä pariin he riensivät. Ylösnousemuksen muistoksi ei ole mitään asetusta annettu päivämääriin. Kyllä sitä voi tietysti muistella, mutta ei se muistelu päiään ole sidottu.
muistoksi?Mitä leivän murtamiseen ja kokouksiin tulee,voi kokouksenkin pitää vaikka keskiviikkona,niinkuin monesti pidetäänkin.Mutta sapatti on lepopäivä joka on ihmistä varten annettu,eikä raamatusta löydy muuta kuin yksi päivä jonka Jumala siunasi ja pyhitti.Jumalan antaman lepopäivän valitseminen on Luojan kunnioittamista,eikä lakihenkisyyttä.Se joka on ymmärtänyt tämän asian näin tekee vain omantuntonsa mukaan,koska haluaa tehdä Jumalan tahdon tässäkin asiassa.Äläämme siis tuomitko toisiamme sapatinkaan johdosta.Joka pitää sapatin ja kiittää Luojaansa tekee omantuntonsa mukaan oikein ja myöskin hän joka omantuntonsa tähden jättää sapatin pitämättä ja tekee sen Herran tähden ,tekee oikein.Onkin kysymys siitä,miten me tämän asian sisäistämme.Omatunto ratkaisee,jos omatuntomme ei syytä meitä,ja Herran tähden teemme jotakin tai Herran tähden jätämme tekemättä,silloin se on kohdallamme oikein.Koska meiltä vaaditaan vain ymmärryksemme mukaan.Kuitenkin meillä on velvollisuus lähimäiseemme nähden,jos huomaamme hänen olevan eksyksissä,huomauttaa kerran tai kaksi kertaa,jos hän ei kuule,niin olkoon kuulematta,me olemme silloin vapaat häneen nähden.
kun Paavalin piti matkustaa pois.Paavali kehoitti myöskin viikon ensimäisenä päivänä panemaan sivuun rahaa jaettavaksi tarpeessa oleville.Saatoihan olla että Paavali itse piti sapatin niin pyhänä,ettei hän halunut sinä päivänä kenenkään rasittavan itseään rahaasioilla,en tiedä,etkä tiedä sinäkään!Tämäkin,niinkuin moni muukin asia raamatussa on tulkinta kysymys.Eikö vain?
Alkuseurakunnissa juutaiset kävivät sapattisin juutalaisessa synagoogassa.
Kun pakanuudesta kääntyneet kristityt eivät voineet siellä käydä, kokontuivat kristityt juutalaiset ja pakanat toisessa kokoontumisessa yhdessä jolloin tuo toinen kokoontuminen oli useinkin sapatin jälkeisenä iltana.
Illalla likkuminen ei ollut kuitenkaan yleistä tuolloin, joten käytännön vuoksi kokoontuminen usein tehtiinkin seuraavana päivänä eli sunnuntaina.
Näin kristityille tuli vähitellen käytännöksi sunnuntain kokoontumiset.
Laittomuuden salaisuuden vaikutuksesta tulikin. Toisella vuosisadalla alettiin , erotuumiseksi juutalaisista, viettää sunnuntaita kirkkopäivänä. Sapattia pidettiin silloinkin vielä lepopäivänä.
Alkuseurakunta vietti sapattia 7 päivänä.
1 päivä sunnuntai oli normaali päivä.
Lisää:
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Osasto:
"Kristityn lepopäivä"
Siunausta
jari laurila
Alkuseurakunta tosiaankin vietti sapattia seitsemänä päiovänä viikossa.
Näin on kristityillä vieläkin.
Ei ole vain yhtä uskossaolopäivää, vaan kaikkina päivinä olisi oltava yhtälailla Herran omia.
Onko adventistilla yksi päivä Herraa varten ja kuusi päivää pahantekoon?
OLetko tosissasi sitä mieltä että tarkoitus on olla 6 päivää jumalattomana ja yksi päivä uskossa /per vko? (heh)
Lepopäivä on yksilain käsky, ja kautta maailman historin ollut käytäntö.
Jumala on varannut yhden päivän viikossa KOKONAAN itselleen.
Mutoin on pakko hoitaa työt ja opinnot yms arkiaskareet, uskossa toki nekin.
Siunausta
jari laurila
Minä viikonpäivänä tulit uskoon ja oliko se ns. normaalipäivä?
päivänä se eksy
uskoonhan ei ole tullut