Kokemuksieni mukaan VB6:ssa aliohjelman kutsutapa on yksinkertainen taikka suora. VB.netissä voi ilmeisesti jotenkin luoda "New" (periytymisellä?) komennolla uuden ilmentymän aliohjelman metodista jota sitten voi käyttää.
Osaako joku selittää milloin tätä jälkimmäistä oliohenkistä tapaa pitää käyttää. Onko siitä mitään hyötyä ?
Aliohjelman kutsutapa
4
494
Vastaukset
- Jari-
En usko, että tässä on kyse edes aliohjelmista vaan luokista ja olioista.
New-operaattorilla luodaan luokasta olio, jonka metodeja voit sen jälkeen käyttää. - mies.
Visual Basiciin on sitten näemmä tullut oliomaisuus??? Kokemusta on vain 6 versiosta.
En tiedä uusimmasta VB.Netistä mitään, mutta New komennolla ei pitäisi olla mitään tekemistä periytymisen kannalta, se on vain dynaaminen tapa luoda olio "aliohjelma" muistiin.
Hyöty tulee lähinnä tietojen käsittelyn tehokkuudesta (monipuolisemmasta tavasta käsitellä muistia), joka on kätevämpää jälkimmäisellä tavalla. Vaikee selittää näin kylmiltään, mutta kokemus sen opettaa huomaamaan.
Etu on esim siinä, että kun luot New operaattorilla olion "aliohjelman" muistiin, niin homma ei ole sidottu siihen paikkaan missä loit olion muistiin. Voit luoda monta "aliohjelmaa" muistiin ja käsitellä niitä "aliohjelmia" vaikka for silmukassa. Eli voit tehdä siitä "aliohjelmasta" monta kopioita muistiin ja käsitellä niitä yksilöinä, joilla on kaikilla sama toimintatapa, mutta ei tila siellä muistissa.
Olikohan vaikeesti selitetty!?!? :D- mies..
Mitä kirjoitin tuonne Delphi palstalle...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000646&posting=22000000018764839
Engine on olio joka joka käsittelee TElement olioita muistissa "aliohjelmia". Ko. rivissä käyn jokaisen Enginen sisältämän TElement olion "aliohjelman" läpi ja teen niistä kopion jatkokäsittelyä varten.
Aijemmassa osassa ohjelmaa olen jokaisen olion luonut "New" operaattorilla muistiin ja lisännyt sen Engine olion listaan. Eli ohjelman pätkistä voi tehdä kopioita muistiin, niistä voi tehdä kopioita jne... Kyse on pelkästään muistin käsittelystä. - Lissu
mies.. kirjoitti:
Mitä kirjoitin tuonne Delphi palstalle...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000646&posting=22000000018764839
Engine on olio joka joka käsittelee TElement olioita muistissa "aliohjelmia". Ko. rivissä käyn jokaisen Enginen sisältämän TElement olion "aliohjelman" läpi ja teen niistä kopion jatkokäsittelyä varten.
Aijemmassa osassa ohjelmaa olen jokaisen olion luonut "New" operaattorilla muistiin ja lisännyt sen Engine olion listaan. Eli ohjelman pätkistä voi tehdä kopioita muistiin, niistä voi tehdä kopioita jne... Kyse on pelkästään muistin käsittelystä.Kiitos paljon nyt ymmärrän mistä on kysymys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433017Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612961- 422367
- 311863
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721684- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771275- 381252
- 791080