Ruoka läpi jaloista?

Pontus

Onko kenelläkään kokemuksia että hevoselle / ponilla tulee ruoka ulos jaloista? On vuohiskuopassa sellainen haava tai rupi? Miten toipuu? Ongelmia? Kertokaa jos olette kuulleet jotain.

4

3206

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unique2

      Mun hepalle tuli kesällä, kun kulki kengättä. Sit yks setä vaitti että jos on kauan ollu kengät ni kavio alkaa "parantumaan ja palautumuaan" kenkien haitoista jaloissa ja alkaa tottumaan ilman kenkiäkin kävelyyn. Jotenkin se kaviomekanismi alkaa paremmin toimimaan ja kaikki ylimääränen mössö mikä on kertyny kenkien olleessa märkii ulos. Ei mitään haitannu, oli vaan kummallisen näkönen tapaus. Voihan niitä kohtia putsata ettei tulehdu, mutta en mä ainakaan pahemmin niitä sillon putsaillutkaan. Parani itestään.

    • glowy

      tietyt rehut saattavat märkiä ulos hevosten jaloista... kuten aiv rehut, liiallise kivennäiset, vitamiinit ym. tuttavan hevosella alkoi vuohis nivelet turvota, nivelten lisäksi vuohis kuopista tihkui ihon läpi keltaista eritettä... tällaisessa tilanteessa olisi hyvä jättää hevonen pelkälle kuivalle heinälle joksikin aikaa ja seurata tilannetta.

      • olivia p

        saattaa tulla hevosen jaloista ulos. Myös vitamiinit ja kivennäiset liian suurina annoksina annettuna. Kaura erittäin valkuaispitoista, jos puttesi ruokavaliossa mielestäsi kovin paljon kauraa, kannattaa osaa koittaa korvata vähemmän valkuaista sisältävällä rehulla. Kuten edellisessä viestissä, ehdottaisin, että tuossa tilanteessa jättäisit hevosen pelkälle heinä-vesi-ruokinnalle ja seuraisit tilannetta, kokeilisit mistä hevonen mahdollisesti reagoi tuolla tavoin.


    • kaura läpi

      Mun hoitohevoselta tuli kaura ihuttumana ihsota läpi, kun jätin kauran pois ja vaihdoin sen black horse-rehuun myös iho ongelmat hävisi!
      hevosilla on ihan samalla tavalla allergioita kuin ihmisilläkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1110
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      581
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      481
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      478
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      445
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      422
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    Aihe