Kaupunkihyttyset?

Paukama

Onkos meillä Helsingissä joku erilainen hyttyskanta ns. maalaishyttysiin verrattuna? Nyt kahtena kesänä yöllä kotona pistäneet hyttyset on saaneet aikaan kananmunan kokoiset paukamat, ja ne ns. maalaishyttyset esim. mökillä ei aiheuta juuri mitään oireita.

Ja onko ylipäänsä normaalia että hyttysiä lentelee 4. kerrokseen saakka ikkunoista sisään, vai voisiko ne tulla jostain viemäreistä niinkuin joku mulle ehdotti?

Hermo alkaa mennä näihin allergisiin reaktioihin, etenkin kun näitä stadilais-imijöitä tuntuu olevan melko vaikea tappaa tahi havaita. Ainoastaan yhden olen saanut kiinni itse teossa, parin ininään olen havahtunut mutta kun silmät aukeaa on öttiäinen jo piilossa. Argh!

5

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etelänmies..

      suihkauttele offilla itses, kyllä ne hyttyset on samaa lajia jokapuolella. Hengityksen perään ne lentelevät, älä hengitä ... :)

    • kärpänen

      stadin hyttyset saastuneempia kuin lande inisiät?

    • myös pistelty

      Soita siihen virastoon (en muista sen nimeä mutta löydät sen varmasti Googlen avulla)joka hoitelee tuhoeläinasioita. Kerrostaloissa (varsinkin vanhoissa) elää vaikka mitä ötököitä rakenteissa ja putkistoissa. Minuakin pistelivät luteet pari viikkoa ennenkuin tajusin soittaa sinne virastoon. Sain hyvät ohjeet ja kirotut verenimijät katosivat takaisin koloihinsa.

    • Alkup.

      Noniin, pienen Googlettelun jälkeen löytyi lisätietoa. Kaupungeissa tosiaan lisääntyy ja elää viemärihyttynen, oikealta nimeltään lintuhyttynen. Tämä öttiäinen elelee ja lisääntyy kutsumanimensä mukaan viemäreissä, mutta joskus myös esim. kukkaruukun vedessä. On huomattavasti hiljaisempi kuin yleisempi metsähyttynen.

      Nyt kun vihollinen on tunnistettu, pitää alkaa toimiin sen eliminoimiseksi. Eli onnenbambujen vedet vaihtoon, viemäreihin litroittain kiehuvaa vettä ja tästedes keittiön, wc:n ym. ovet yöksi kiinni. Katsotaan kuin käy!

      • eläinsuojelu asianajaja

        On lainvastaista. Eläinsuojelulaki kieltä moisen.
        & 22.mom 212. Teen sinusta rikosilmoituksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3184
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1731
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1290
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1254
    Aihe