YLISTYS
VIDEO.
1159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Näky-konferenssi 2006 17.8.2006
Paul Chung pitää kristittyjen yhteyttä elinehtona
Eteläkorealaisella tohtori Paul Chungilla on voimakas evankelioimisnäky. Hän pitää kristittyjen yhteistyötä elinehtona evankeliumin levittämisessä, samoin hän painottaa median merkitystä. Paul Chung on toinen Näky-konferenssin pääpuhujista.
Tohtori Paul Chung ja hänen vaimonsa Ah-Joo asuvat Soulissa Etelä-Korean pääkaupungissa. Paul Chung toimii vanhempana pastorina helluntaiseurakunnassa nimeltä Full Gospel Bible Church. Erityisesti perheet ja lapset ovat hänen sydäntään lähellä, väsyneitä liikemiehiä unohtamatta.
Paul Chungin voimakas evankelioimisnäky yhdistettynä hänen vaimonsa profeetallisuuteen ovat laajentaneet heidän palvelutyönsä 48 miljoonan asukkaan Etelä-Korean lisäksi lukuisiin kansainvälisiin luottamustoimiin.
Paul Chungin palvelutehtäviin kuuluu mm. suuren, lähinnä Aasiassa toimivan Mahanaim Ministries International -lähetysjärjestön luotsaaminen. Chungin johtama Full Gospel Bible Church on osa tätä lähetysjärjestöä. Hänen alaisuudessaan toimii kaikkiaan 3 000 pastoria ja 50 000 solua. Paul Chung toimii myös Korean Täyden Evankeliumin Liikemiesten Kansainvälisen Veljesliiton hallituksessa.
Yhteydessä on voima ja siunaus
– Nyt on kristittyjen vihdoin aika ottaa toinen toisiaan kädestä ja tehdä yhteistyötä. Yhteistyö ei ole vaihtoehto, vaan elinehto, Paul Chung sanoo.
Chungin vetoomuksen tulisi koskettaa jokaista kristittyä, erityisesti meitä suomalaisia tänä aikana, jolloin koko Eurooppa kituu hengellisessä kuivuudessa.
Paul Chung työskentelee itse jatkuvasti tiiviissä yhteistyössä mm. pastori Yonggi Chon kanssa, joka johtaa Etelä-Koreassa maailman suurinta seurakuntaa (Yoido Full Gospel Church). Se jakaantuu eri seurakuntiin ja yli 168 000 soluryhmään. Yksi kasvun salaisuus on, että soluryhmä jakaantuu aina, kun se kasvaa yli 10 hengen suuruiseksi.
Yhteistyön lisäksi Paul Chung ja Yonggi Cho painottavat kumpikin myös median merkitystä evankeliumin levittämisessä. Yonggi Chon seurakunta on pääomistaja Etelä-Korean suurimmassa sanomalehdessä, levikki noin 2 miljoonaa, ja Paul Chung toimii vahvassa yhteistyössä sanomalehden ja Chon seurakunnan kanssa, jotta sydämet kääntyisivät Kristuksen puoleen.
Paul Chung koordinoi CTS:n (Etelä-Korean Christian TV System) kautta maailmalla tunnettujen evankelistojen Aasian kiertueita.
Martti Falck