TJP:lle autoverot maksuun?

semmoista kuulin että jos todistettavasti jäävät kiinni taksikeikkojen ajosta niin tulossa olisi autoverot maksuun kuten taksistakin.
Busseistahan ei autoveroa makseta ollenkaan.
Tästähän tulee mielenkiintoinen juttu näköjään
91550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

täytyykin alkaa tsekata mistä tjp bussit keikkaa ottaa.

Äänestä
  • ...myös käyttöön. Naps, naps, räps! Sen jälkeen soitto 0500-400666, siellä asia tutkitaan. Loppuu veivaus ja sitä myötä koko TJP!

    Äänestä

  • ota kamerakännykkä kirjoitti:

    ...myös käyttöön. Naps, naps, räps! Sen jälkeen soitto 0500-400666, siellä asia tutkitaan. Loppuu veivaus ja sitä myötä koko TJP!

    vielä varma että se ei ole tilattu ajo, ennenkuin otat niitä kuvia ja lähetät viestejä. TJP ottaa kyytiin pokaa sieltä minne asiakas on sen tilannut ja tilausajollla ei ole a.Taksitolpaa b. Bussipysäkkiä jossa poka odottaa. Varsinkin inva ajoissa ajamme suoraan pihoille ja jalkakäytäville hakemaan asiakkaita.

    Kyllä naurattaa tämä teidän uhoaminen..Ihmettelen vaan mitä sillä voittaa..??

    Äänestä

  • ota kamerakännykkä kirjoitti:

    ...myös käyttöön. Naps, naps, räps! Sen jälkeen soitto 0500-400666, siellä asia tutkitaan. Loppuu veivaus ja sitä myötä koko TJP!

    tässä TJP:ssä on, kun sen keikat noin paljon vaivaa. Eihän ne pysty kuitenkaan toimimaan täysin ohi lain ja tuskin toimivatkaan. Minä en firmaa tunne, mutta se tuntuu olevan samanlainen uhka kuin Kovanen.

    Ovat sitten hyviä tai huonoja, nehän tuovat vähän elämää tähän touhuun ja voihan olla, että niiden kautta menevät asiat vielä eteenpäinkin - tavalla tai toisella

    Äänestä

Olet suorastaan nero!!!!
Tokkopa lainvalvoja määräisi vastoin lakia verot linja-autoon.....siinähän sitä olisi varsinainen tempaus.
Lopeta kadehtiminen ja keskity työhösi ja asiakaspalveluun, niin saat varmasti oman osasi kakusta.

Äänestä

todellakin, jos menetellään kuten kirjoittaja on maininnut.Liikenteestä vastaava vastaa kuljettajien toiminnasta.Jos kuljettaja toimii työnjohdon ohjeiden mukaisesti, vastaa liikenneluvan;joukko- tai taksiluvan liikenteestä vastaava vääränlaisesta toiminnasta.Yhteisö ja mitä se tarkoittaa,sitä voidaan tulkita monella eri tapaa.Kyseinen pikkubussi firma on ollut alalla vielä niin vähän aikaa ja kuitenkin todella ahneesti ettei ihme jos vaikeuksiin joutuu.Kovasella oli aikoinaan myös tukalat oltavat kun he alkoivat ajaa suoraan hotelleista mutta he tekivät sitä takseilla.Pikku Kovasen autoja kuulemma taas pysäytellään liikenteessä ja tarkistellaan.

Äänestä

Oho. Nyt onkin muuttofirmat kovilla. Monasti pääsee itsekin muuttoauton kyydissä RAHAA VASTAAN paikasta A paikkaan B

Ja esim 26.000 kiloisen Actosin autovero siinä muutaman sadan tuhannen euron paikkeilla

Äänestä
  • Kuorma-auto=autovero 0,00. Linja-auto=autovero 0,00. Onko tuon ymmärtämisessä henkilöautoilijoilla jotain vaikeaa?

    Äänestä

  • Lastiripa kirjoitti:

    Kuorma-auto=autovero 0,00. Linja-auto=autovero 0,00. Onko tuon ymmärtämisessä henkilöautoilijoilla jotain vaikeaa?

    Niin.

    Jos 26.000 kilonen kuorma-auto muutoskatsastetaan henkilöautoksi, niin autovero tulee maksuun.

    Ja EI. Henkilöautolle EI ole laissa painorajaa.

    Käyttövoimavero muuten tommosessa 26 tonnisessa henkilöautossa 5219€ vuodessa ja perusvero 535€

    Ja autovero kertaluonteisena satoja tuhansia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahneella on likanen loppu kirjoitti:

semmoista kuulin että jos todistettavasti jäävät kiinni taksikeikkojen ajosta niin tulossa olisi autoverot maksuun kuten taksistakin.
Busseistahan ei autoveroa makseta ollenkaan.
Tästähän tulee mielenkiintoinen juttu näköjään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu