Ihmisen tarkoitus

psh

Mikähän mahtaisi olla mielestäsi tämän muista eläimistä radikaalisti poikkeavan olennon tarkoitus,noin ikäänkuin lajina ajatellen?
Tarkoitan sitä että ilma oli täysin vapaa elementti kunnes ensimmäiset lentoliskot ja linnut ilmaantuivat.Mikä lopulta on ihmisen ekologinen lokero,mikä elementti on vielä täysin koskematon?

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvästi monipuolisuus.

      Ihminen lienee ainoa olento joka on levinnyt
      joka paikkaan navoilta päiväntasaajalle ja
      havittelee jopa Marsiin.
      Riisuu/pukee turkkinsa ja lämmittää/jäähdyttää
      asuntonsa.
      Syö kaikkea, tekee tarvittaessa ruokansa keinotekoisesti.

      Eli:
      Kun muut olennot tarvitsevat "valmiin" ekologisen
      lokeron, ihminen tarvittaessa tekee omansa itse.

    • Ihmisen tarkoitus on säilyä hengissä ja lisääntyä, elikkä ihan samat tarkoitukset/tavoitteet niinkuin muillakin eläimillä tosin hengissä selviytymisen tavat ovat vähä erillaisia ;)

    • ......................

      Käytän mielikuvitustani:

      Ihmisen funktio on siirtää kollektiivista tietoisuuttaan eteenpäin ja etsiä sosiaalisilla kokeiluilla stabiilia, järkevää ja eteenpäinkehittyvää yhteiskuntamallia jossa kuitenkin on pitkälle saattelevaa dynamiikkaa.

      Tällä taipaleella yksittäiset ihmiset antavat voimansa erilaisille -ismeille jotka nousevat ja kaatuvat sen mukaan kuinka toimiva tuo malli on. Samalla latentti logiikka - luonnonvalinta - säätää millaisin harppauksin tämä sosio-tekninen evoluutio tapahtuu. Joskus se tarvii massatuhoja että pioneerihenkiset pääsevät nousemaan, joskus se tarvii stabiileja vaiheita että sosiorakenteet ja tekninen kehitys edistyvät.

      Mihin tämä johtaa?

      Menee niin pitkälle etten uskalla arvatakaan. Kenties avaruudenvalloitukseen, kenties utopiaan maan päällä, kenties johonkin tyystin erilaiseen. Riippuu siitä mikä linja toimii parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      132
      3139
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      9
      2985
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2724
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      48
      2604
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      86
      2486
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      46
      2432
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1942
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1796
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1705
    Aihe